Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nicorette Patch?
Gdy pacjent zaprzestaje palenia papierosów i nikotyna przestaje być regularnie dostarczana do organizmu, zaczynają pojawiać się różne objawy wynikające z odstawienia nikotyny, między innymi takie jak: drażliwość, niepokój, zaburzenia nastroju, zawroty i bóle głowy oraz zaburzenia snu. Za pomocą plastrów Nicorette Patch można im zapobiec lub je osłabić, dostarczając do organizmu odpowiednie dawki nikotyny.
Nikotyna zawarta w plastrach Nicorette Patch podawana jest w czystej postaci. W odróżnieniu od papierosów plastry Nicorette Patch nie wydzielają szkodliwych substancji smolistych ani dwutlenku węgla, które powstają w procesie spalania.
Przewidziany do stosowania przezskórnego plaster Nicorette Patch składa się z zewnętrznej, beżowej elastycznej powłoki, taśmy przylepnej zawierającej nikotynę oraz przezroczystej, ochronnej powłoki, która musi być zdjęta przed użyciem.
Nikotyna jest powoli uwalniana z plastra Nicorette Patch i ze stałą szybkością wchłaniana przez skórę. Stałe uwalnianie nikotyny jest możliwe w wyniku jej równomiernego rozmieszczeniu w plastrze. Plastry Nicorette są przeznaczone do stosowania w okresie aktywności podczas dnia, tj. przez około 16 godzin, gdyż mają one imitować okres dostarczania nikotyny podczas palenia. Bezwzględna dostępność biologiczna tej substancji wynosi ponad 90% i nie zalezy od miejsca przyklejenia plastra.
Preparat jest wskazany w leczeniu uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez złagodzenie głodu nikotynowego i objawów wynikających z odstawienia níkotyny.
Jaki jest skład Nicorette Patch, jakie substancje zawiera?
Plastry Nicorette są dostępne w trzech dawkach, uwalniając 15, 10 i 5 mg nikotyny (Nicotinum) w ciągu 16 godzin ich stosowania.
1 system transdermalny 5 mg/ 16 godzin zawiera 8,3 mg nikotyny.
1 system transdermalny 10 mg/ 16 godzin zawiera 16,6 mg nikotyny.
1 system transdermalny 15 mg/ 16 godzin zawiera 24,9 mg nikotyny.
Substancie pomocnicze:
Warstwa wewnętrzna poliestrowa (1109 Scotchpath)
Poliester (Novonette Grade)
Poliizobutylen (Vistanex MML -100)
Poliizobutylen (Vistanex LM – MS – LS)
Polibutylen (Indpol H _ 1900)
Poliester silikonowany (Poly Silik 2016)
Dawkowanie preparatu Nicorette Patch – jak stosować ten lek?
Dzieci i młodzież
Bez zalecenia lekarza nie należy stosować produktu Nicorette Patch u osób poniżej 18 lat. Dane dotyczące leczenia osób z tej grupy wiekowej produktem Nicorette Patch są ograniczone.
Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Leczenie należy rozpocząć od jednego plastra 15 mg/ 16 godzin na dobę (30 cmz). Plaster należy przykleić rano, po przebudzeniu, na nieuszkodzoną powierzchnię skóry, a zdjąć przed pójściem spać.
Czas trwania początkowego etapu leczenia ustala się indywidualnie. Na ogół powinien on wynosić 8 tygodni. Dawkę zmniejsza się następnie stopniowo, stosując plastry 10 mg/ 16 godzin (20 cmz) przez 2 tygodnie, a następnie plastry 5 mg! 16 godzin (10 cmz) przez kolejne 2 tygodnie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nadużywanie nikotyny zarówno podczas terapii zastępczej i (lub) palenia może spowodować wystąpienie objawów przedawkowania.
Objawy przedawkowania są takie same jak po ostrym zatruciu nikotyną i obejmują: nudności, nadmierne ślinienie, ból brzucha, biegunka, nadmierne pocenie się, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia słuchu oraz znaczne osłabienie. Po dużych dawkach objawom tym może towarzyszyć niedociśnienie, słabe i niemiarowe tętno, trudności w oddychaniu, wyczerpanie, zapaść krążeniowa i uogólnione drgawki.
Dawki nikotyny tolerowane przez osoby dorosłe podczas leczenia mogą powodować objawy ciężkiego zatrucia u małych dzieci i mogą być śmiertelne.
Postępowanie w razie przedawkowania
Należy natychmiast przerwać podawanie nikotyny, pacjent powinien być leczony objawowo. Jeżeli będzie to konieczne, należy zastosować sztuczne oddychanie z użyciem tlenu. Węgiel aktywowany zmniejsza żołądkowo-jelitowe wchłanianie nikotyny.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nicorette Patch – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Nicorette Patch w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Kobiety w ciąży powinny stosować plastry Nicorette Patch tylko po konsultacji z lekarzem. Należy zaprzestać palenia tytoniu w okresie ciąży.
Karmienie piersią
Nikotyna przenika do mleka matki w niewielkich ilościach mogących oddziaływać na niemowlę, nawet w niewielkich dawkach. Kobiety karmiące piersią powinny stosować plastry Nicorette Patch tylko po konsultacji z lekarzem.
Ulotka Nicorette Patch – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Nicorette Patch przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Brak ulotki w bazie.
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Nicorette Patch m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Brak charakterystyki w bazie.
Dostępność Nicorette Patch w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Nicorette Patch - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Nicorette Patch? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.