Podmiot odpowiedzialny | Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A. |
Kod ATC | N05BA01 |
Procedura | NAR |
Substancja | Diazepam |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Neorelium?
Lek Neorelium zawiera diazepam, substancję czynną należącą do grupy benzodiazepin. Diazepam ma działanie przeciwlękowe, uspokajające, przeciwdrgawkowe, nasenne oraz zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych.
Neorelium jest stosowany w następujących przypadkach:
- krótkotrwałe leczenie stanów lękowych (2-4 tygodnie), które mogą być związane z bezsennością;
- leczenie objawów nagłego odstawienia alkoholu;
- leczenie stanów zwiększonego napięcia mięśniowego;
- jako środek uspokajający i do premedykacji przed niektórymi zabiegami operacyjnymi i diagnostycznymi;
- pomocniczo jako lek przeciwdrgawkowy w leczeniu niektórych typów padaczki, takich jak drgawki kloniczne mięśni.
Jaki jest skład Neorelium, jakie substancje zawiera?
Co zawiera lek Neorelium
Substancją czynną leku Neorelium jest diazepam. Każda powlekana tabletka zawiera 5 mg diazepamu. Dodatkowe składniki to: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), żelatyna, polisorbat 80, żółcień chinolinowa (E 104), talk, stearynian magnezu, laktoza jednowodna, hypromeloza i makrogol 6000.
Jak wygląda lek Neorelium i co zawiera opakowanie
Neorelium to żółte, okrągłe, dwustronnie wypukłe tabletki powlekane. Opakowanie zawiera 20 tabletek powlekanych.
Dawkowanie preparatu Neorelium – jak stosować ten lek?
Neorelium należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Dorośli
Stany lękowe i niepokoju – 5 do 10 mg na dobę w 1 do 2 dawkach podzielonych.
Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego – do 30 mg na dobę w dawkach podzielonych, przeciętnie 10 mg 3 razy dziennie. W uzasadnionych przypadkach, szczególnie w psychozach alkoholowych, dawkę można zwiększyć do 60 mg na dobę (konieczna jest kontrola ewentualnych zaburzeń oddechowych).
Bezsenność – 5 do 10 mg na 0,5 godziny przed snem.
Stany spastyczne mięśni – 5 do 15 mg na dobę w dawkach podzielonych, w ciężkich przypadkach dawkę dobową można zwiększyć do 60 mg.
Przed niektórymi zabiegami operacyjnymi i diagnostycznymi – 5 mg do 20 mg.
Jako lek przeciwdrgawkowy – 2 mg do 10 mg, 2 do 4 razy na dobę.
Dzieci powyżej 3 lat
W stanach lękowych, stanach zwiększonego napięcia mięśniowego lub jako lek przeciwdrgawkowy – 1 mg do 2,5 mg 3 do 4 razy na dobę lub 0,12 mg do 0,8 mg/kg masy ciała lub 3,5 mg do 24 mg/m2 powierzchni ciała na dobę w 3 – 4 dawkach podzielonych, następnie dawkę można stopniowo zwiększyć w zależności od skuteczności i nasilenia działań niepożądanych.
Pacjenci z upośledzeniem czynności nerek i/lub wątroby
Lekarz określa dawkowanie indywidualnie dla danego pacjenta, zależnie od stopnia dysfunkcji danego narządu.
Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjenci w podeszłym wieku są bardziej wrażliwi na leki działające na ośrodkowy układ nerwowy. Podczas stosowania leku w tej populacji zaleca się podawanie najmniejszej skutecznej dawki. Dawka nie powinna przekraczać połowy dawki zalecanej dla osób dorosłych.
Jeśli w trakcie stosowania leku pacjent odnosi wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe powinien zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawami przedawkowania diazepamu są zaburzenia świadomości, senność, splątanie, niewyraźna mowa. W ciężkich przypadkach zatrucia może wystąpić: niezborność ruchowa, niedociśnienie, osłabienie mięśni, zaburzenie oddychania, śpiączka a nawet zgon.
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Neorelium należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego w szpitalu. Należy zabrać ze sobą lek w oryginalnym pudełku tak, aby personel mógł dokładnie sprawdzić, jaki lek został zastosowany.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Neorelium – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych na temat stosowania leku z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Neorelium w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży
Jeśli pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży lub planuje ciążę powinna poinformować o tym lekarza. Leku Neorelium nie należy przyjmować w okresie ciąży.
Jeśli pacjentka karmi piersią
Lek przenika do mleka kobiecego. Jeżeli zajdzie konieczność podania leku, należy przerwać karmienie piersią.
Skutki uboczne Neorelium, jakie są działania niepożądane?
Ciężkie działania niepożądane
Jeśli pojawią się którekolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego:
- Ciężka reakcja alergiczna, objawiająca się świądem, obrzękiem warg lub języka, świszczącym oddechem lub dusznością. Objawy te są bardzo rzadkie.
- Dezorientacja, stany podniecenia i pobudzenia, depresja z tendencjami samobójczymi, niepokój, drażliwość, urojenia, koszmary senne, omamy (widzenie lub słyszenie rzeczy, które nie istnieją), psychozy (utrata kontaktu z rzeczywistością), nietypowe zachowania. Te zaburzenia najczęściej występują u dzieci i osób starszych.
Inne działania niepożądane, które mogą wystąpić po leczeniu lekiem Neorelium:
- Zmiany w liczbie i rodzaju komórek krwi.
- Wysypki, świąd, pokrzywka.
- Brak apetytu.
- Reakcje paradoksalne, takie jak niepokój psychoruchowy, bezsenność, zwiększona pobudliwość i agresywność, drżenie mięśniowe, drgawki. Najczęściej występują po spożyciu alkoholu, u osób starszych i pacjentów z chorobami psychicznymi.
- Uzależnienie psychiczne i fizyczne może rozwinąć się podczas leczenia diazepamem w dawkach terapeutycznych. Nagłe przerwanie leczenia może wywołać zespół odstawienia. Pacjenci nadużywający alkoholu lub leków są bardziej podatni na rozwinięcie uzależnienia. Podczas leczenia diazepamem może ujawnić się wcześniej istniejąca, niezdiagnozowana depresja.
- Uczucie senności, zawroty głowy, spowolnienie reakcji mogą wystąpić w pierwszych dniach leczenia.
- Senność, zaburzenia pamięci, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy, zmiany popędu płciowego.
- Zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie).
- Spowolnienie akcji serca, ból w klatce piersiowej.
- Obniżenie ciśnienia krwi.
- Problemy żołądkowe.
- Niewielkie podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia czynności wątroby z wystąpieniem żółtaczki (zażółcenie skóry, białek oczu).
- Drżenie mięśni, zwiotczenie mięśni.
- Zatrzymanie moczu, nietrzymanie moczu.
- Zaburzenia miesiączkowania.
- Ogólne osłabienie, omdlenia.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Neorelium, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Neorelium z innymi lekami
Jest to szczególnie istotne, jeśli pacjent stosuje któryś z poniższych leków:
- Fluwoksamina, fluoksetyna oraz inne leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych.
- Leki stosowane w leczeniu bezsenności.
- Leki przeciwalergiczne, które mogą powodować senność.
- Leki przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina, fenytoina, hydantoina).
- Leki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy (np. cymetydyna, omeprazol, cyzapryd).
- Ketokonazol (lek przeciwgrzybiczy).
- Silne leki przeciwbólowe (np. morfina).
- Alkohol: spożywanie alkoholu podczas leczenia Neorelium może nasilać jego działanie i prowadzić do reakcji paradoksalnych, takich jak pobudzenie psychoruchowe i agresywne zachowanie (patrz punkt 2; Ostrzeżenia i środki ostrożności).
- Opioidy: jednoczesne stosowanie Neorelium i opioidów (silne leki przeciwbólowe, leki stosowane w leczeniu substytucyjnym [leczenie uzależnień], niektóre leki na kaszel) zwiększa ryzyko wystąpienia senności, trudności w oddychaniu (depresja oddechowa), śpiączki, a nawet zagrożenia życia. Dlatego jednoczesne stosowanie tych leków można rozważać tylko wtedy, gdy inne opcje leczenia nie są możliwe.
Jeśli lekarz przepisze Neorelium jednocześnie z opioidami, powinien ograniczyć dawkę i czas trwania równoczesnego leczenia. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach opioidowych i ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Warto również poinformować znajomych lub krewnych o możliwości wystąpienia wymienionych objawów. W razie ich pojawienia się, należy skontaktować się z lekarzem.
Ulotka Neorelium – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Neorelium przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Neorelium - 5 mg, Tabletki powlekane (Diazepamum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Neorelium m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Neorelium - 5 mg, Tabletki powlekane (Diazepamum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Neorelium w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Neorelium - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Neorelium? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.