Namuscla

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyLupin Europe GmbH
Kod ATCC01BB02
ProceduraCEN
SubstancjaMeksyletyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Namuscla?

Namuscla jest lekiem zawierającym substancję czynną meksyletynę.

Lek Namuscla jest stosowany w leczeniu objawów miotonii (choroby objawiającej się powolną i utrudnioną relaksacją mięśni po ich użyciu) u osób dorosłych z niedystroficznymi zaburzeniami miotonicznymi wywołanymi przez wady genetyczne wpływające na czynność mięśni.

Reklama

Jaki jest skład Namuscla, jakie substancje zawiera?

Każda kapsułka twarda zawiera:
– chlorowodorek meksyletyny, którego ilość odpowiada 166,62 mg meksyletyny (substancji czynnej)
– pozostałe składniki [skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, żelatyna, żelaza tlenek (E 172), tytanu dwutlenek (E 171)].

Dawkowanie preparatu Namuscla – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka początkowa to 1 kapsułka na dobę. Na podstawie uzyskanego wpływu leku, lekarz będzie stopniowo zwiększać dawkę. Dawka podtrzymująca to 1 do 3 kapsułek na dobę przyjmowane w regularnych odstępach w ciągu dnia.

Nie przyjmować więcej niż 3 kapsułki na dobę.

Kontrola czynności serca
Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Namuscla i regularnie w trakcie leczenia nim pacjent zostanie poddany badaniom w celu kontroli czynności serca. W zależności od stanu serca może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań przed dostosowaniem dawki lub po jej dostosowaniu. Patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”. Lekarz będzie również dokonywał regularnej oceny leczenia pacjenta w celu upewnienia się, że lek Namuscla jest nadal najlepszym lekiem dla niego.

Metoda podawania
Lek Namuscla przyjmuje się doustnie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Namuscla należy skontaktować się z lekarzem. Może mieć to bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie pacjenta. W przypadku odczuwania mrowienia kończyn górnych i dolnych, utraty zdolności logicznego myślenia lub koncentracji, wystąpienia omamów, drgawek lub uczucia wolniejszej pracy serca, zawrotów głowy, zasłabnięcia, omdlenia lub zatrzymania akcji serca pacjent lub inna osoba powinni natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Namuscla – czy mogę spożywać alkohol?

Należy połknąć kapsułkę popijając ją szklanką wody z zachowaniem pozycji stojącej. Lek Namuscla można przyjmować w trakcie posiłku, aby zapobiec bólowi brzucha (patrz punkt „Możliwe działania niepożądane” w załączonej ulotce).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Namuscla w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas terapii lekiem Namuscla powinna natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ stosowanie leku Namuscla w ciąży jest niezalecane. W przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania leku Namuscla należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Meksyletyna przenika do mleka ludzkiego. Pacjentka powinna porozmawiać o tym z lekarzem, aby wspólnie podjąć decyzję, czy zrezygnować z karmienia piersią, czy odstawić lub zrezygnować z terapii meksyletyną.

Prowadzenie pojazdów

Lek Namuscla może w rzadkich przypadkach powodować zmęczenie, uczucie splątania, niewyraźne widzenie: jeśli wystąpią u pacjenta takie działania niepożądane, nie należy prowadzić pojazdów, jeździć rowerem ani obsługiwać maszyn.

Ulotka Namuscla – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Namuscla dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Namuscla dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz