Podmiot odpowiedzialny | Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. |
Kod ATC | N06BX03 |
Procedura | NAR |
Substancja | Piracetam |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Memoniq?
MemoniQ jest lekiem nootropowym. MemoniQ zmniejsza lepkość krwi, poprawia przepływ krwi przez naczynia w mózgu, nie wykazując przy tym działania rozszerzającego naczynia. Substancją czynną leku jest piracetam, który zwiększa wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej.
Wskazania do stosowania
Lek MemoniQ jest wskazany w:
– leczeniu mioklonii pochodzenia korowego (krótkie, gwałtowne skurcze mięśni w obrębie jednej lub kilku kończyn albo tułowia),
– leczeniu zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną,
– leczeniu zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.
Jaki jest skład Memoniq, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest piracetam. 1 tabletka powlekana zawiera 1200 mg piracetamu.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
Rdzeń:
Makrogol 6000
Krzemionka koloidalna bezwodna
Kroskarmeloza sodowa
Magnezu stearynian
Otoczka Opadry II 85F18422 White:
Alkohol poliwinylowy
Tytanu dwutlenek (E 171)
Makrogol
Talk
Dawkowanie preparatu Memoniq – jak stosować ten lek?
Sposób podawania
Lek MemoniQ należy przyjmować doustnie, w trakcie posiłku lub w przerwie między posiłkami. Tabletki należy popijać niewielką ilością wody. Zaleca się podawać dawkę dobową w 2-4 dawkach podzielonych. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej przełamanie w celu łatwiejszego połknięcia. Poniżej przedstawiono dawkowanie dla różnych wskazań.
1 tabletka powlekana 1200 mg w przeliczeniu na gramy to 1,2 g.
Leczenie mioklonii pochodzenia korowego
Leczenie powinno rozpoczynać się od dawki 7,2 g piracetamu (tj. od 6 tabletek 1200 mg) na dobę, zwiększając co 3 lub 4 dni o 4,8 g leku (tj. o 4 tabletki 1200 mg) na dobę do dawki maksymalnej 24 g na dobę. Lek MemoniQ powinien być podawany w dawkach podzielonych 2 lub 3 razy na dobę.
W leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwmioklonicznymi, dawki innych leków powinny być utrzymywane w zalecanych dawkach terapeutycznych. Jeżeli uzyska się poprawę kliniczną i jest to możliwe – dawki innych leków powinny być zmniejszone.
U osób z mioklonią może dojść z czasem do ewolucji objawów, w związku z czym co 6 miesięcy lekarz może zalecić próbę zmniejszenia dawki lub odstawienia leku. Dawkę piracetamu należy wówczas zmniejszać o 1,2 g (tj. o 1 tabletkę 1200 mg) co dwa dni, by zapobiec nagłemu nawrotowi choroby.
Leczenie zaburzeń dyslektycznych u dzieci (równocześnie z terapią logopedyczną)
U dzieci w wieku od 8 roku życia i młodzieży należy podawać piracetam 3 razy dziennie po 1,2 g (tj. 1 tabletka 1200 mg). Dla łatwiejszego połknięcia przez dziecko tabletkę można przełamać.
Leczenie zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego
Zwykle zaleca się stosować 1,2 g piracetamu (tj. 1 tabletka 1200 mg) 2 lub 3 razy dziennie.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lekarz zmniejszy dawkę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Na ogół zażycie zbyt dużej dawki leku Memolek nie powoduje zagrożenia dla zdrowia. W takim przypadku mogą wystąpić wzmożone objawy opisane w punkcie 4.załącoznej poniżej ulotki „Możliwe działania niepożądane”.
W razie znacznego przedawkowania leku Memolek, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub innym lekarzem, gdyż może zaistnieć konieczność wdrożenia odpowiedniego postępowania.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Memoniq – czy mogę spożywać alkohol?
Lek MemoniQ można przyjmować w trakcie posiłku lub w przerwie między posiłkami.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Memoniq w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania piracetamu u kobiet w ciąży. Piracetam przenika przez barierę łożyskową. W związku z tym nie należy stosować leku MemoniQ u kobiet w ciąży, chyba że istnieją wyraźne wskazania i korzyści wynikające ze stosowania leku przewyższające ryzyko dla płodu, a stan zdrowia kobiety w ciąży wymaga leczenia piracetamem.
Karmienie piersią
Piracetam przenika do mleka kobiecego. Z tego względu należy unikać stosowania leku MemoniQ w okresie karmienia piersią lub zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia piracetamem.
Ulotka Memoniq – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Memoniq przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
MemoniQ - 1200 mg, Tabletki powlekane (Piracetamum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Memoniq m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
MemoniQ - 1200 mg, Tabletki powlekane (Piracetamum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Memoniq w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Memoniq - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Memoniq? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.