Lorafen

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyTarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A.
Kod ATCN05BA06
ProceduraNAR
SubstancjaLorazepam

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lorafen?

Lorafen zawiera jako substancję czynną lorazepam, który należy do grupy leków zwanych benzodiazepinami. Lorafen wykazuje działanie przeciwlękowe i nasenne oraz słabsze działanie przeciwdrgawkowe i rozluźniające napięcie mięśni szkieletowych.

Lorafen stosowany jest doraźnie i krótkotrwale w leczeniu:
– lęku różnego pochodzenia;
– zaburzeń snu związanego ze stanami wzmożonego lęku.

Reklama

Jaki jest skład Lorafen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lorazepam.

Lorafen 1 mg: Jedna tabletka drażowana zawiera 1 mg lorazepamu.
Pozostałe składniki to: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodowa, żelatyna, talk, magnezu stearynian, laktoza, alkohol poliwinylowy, maltodekstryna, sacharoza, tytanu dwutlenek.

Lorafen 2,5 mg: Jedna tabletka drażowana zawiera 2,5 mg lorazepamu.
Pozostałe składniki to: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodowa, żelatyna, talk, czerwień koszenilowa (E-124), magnezu stearynian, laktoza, alkohol poliwinylowy, maltodekstryna, sacharoza, czerwień koszenilowa – lak (E-124), tytanu dwutlenek.

Dawkowanie preparatu Lorafen – jak stosować ten lek?

Lorafen należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat

W zaburzeniach lękowych początkowo podaje się zwykle 2 mg do 3 mg lorazepamu na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych a następnie, jeśli zachodzi konieczność, lekarz zwiększy dawkę leku do 6 mg na dobę, w 2 lub 3 dawkach podzielonych.

Dawkę lorazepamu lekarz zwiększy stopniowo, zaczynając od zwiększenia dawki przyjmowanej wieczorem. Maksymalnie można podać do 10 mg/dobę.

W zaburzeniach snu spowodowanych lękiem zwykle podaję się 2 mg do 4 mg lorazepamu raz na dobę przed snem.

Dzieci poniżej 12 lat
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności lorazepamu u dzieci poniżej 12 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
Zwykle wystarcza połowa dawki zalecanej dla dorosłych pacjentów.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawami przedawkowania są zaburzenia świadomości, senność, niewyraźna mowa. W ciężkich przypadkach zatrucia może wystąpić: niezborność ruchowa, niedociśnienie, osłabienie mięśni, zaburzenie oddychania, śpiączka a nawet zgon.

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Lorafen należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego w szpitalu. Należy zabrać ze sobą lek w oryginalnym pudełku tak, aby personel mógł dokładnie sprawdzić, jaki lek został zastosowany.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lorafen – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Lorafen z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lorafen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Lorafen nie należy przyjmować w okresie ciąży.

Lorafen przenika do mleka kobiecego. Jeżeli zajdzie konieczność podania leku, należy przerwać karmienie piersią.

Ulotka Lorafen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lorafen - 2,5 mg, Tabletki drażowane (Lorazepamum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lorafen - 2,5 mg, Tabletki drażowane (Lorazepamum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

4.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
50%
Bardzo dobry
50%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
0%

2 komentarze do “Lorafen”

  1. ★★★★☆

    Jestem w trakcie terapii Lorafenem i chociaż lek skutecznie pomaga mi radzić sobie z objawami lęku, towarzyszy mi stała obawa o możliwość uzależnienia. Jest to lek z grupy benzodiazepin, których potencjał uzależniający jest dobrze udokumentowany. Mimo że stosuje się go zgodnie z zaleceniami, świadomość ryzyka uzależnienia wywołuje u mnie dodatkowy niepokój. Skuteczność leku jest niezaprzeczalna – pomaga mi w trudnych momentach, ale jednocześnie staram się być bardzo uważna w kwestii dawkowania i długości terapii. Rozważam omówienie tych obaw podczas kolejnej wizyty lekarskiej, aby potencjalnie rozważyć alternatywne metody leczenia.

    Odpowiedz
  2. ★★★★★

    Chciałabym podzielić się swoim długotrwałym, pozytywnym doświadczeniem ze stosowaniem leku. Zmagając się z nerwicą lękową, odkryłam, że ten preparat okazał się dla mnie przełomowym rozwiązaniem. Po włączeniu go do terapii zauważyłam znaczącą poprawę w jakości mojego życia – wreszcie mogłam cieszyć się spokojnym, regenerującym snem, a moje codzienne funkcjonowanie uległo wyraźnej poprawie. Co szczególnie istotne, w moim przypadku nie zaobserwowałam żadnych niepożądanych skutków ubocznych podczas stosowania leku. Najbardziej cenię go za skuteczność w opanowywaniu silnych stanów lękowych, które wcześniej znacząco utrudniały mi normalne życie. Dzięki tej terapii odzyskałam kontrolę nad swoim życiem i mogę funkcjonować bez paraliżującego lęku, który wcześniej mi towarzyszył. Jest to dla mnie nieoceniona pomoc w codziennym radzeniu sobie z objawami nerwicy lękowej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz