Lonquex

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyTeva B.V.
Kod ATCL03AA14
ProceduraCEN
SubstancjaLipegfilgrastym

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lonquex?

Lonquex zawiera substancję czynną lipegfilgrastym. Lipegfilgrastym jest długo działającym, zmodyfikowanym białkiem wytwarzanym metodami biotechnologii w bakteriach zwanych Escherichia coli. Należy on do grupy białek zwanych cytokinami i wykazuje podobieństwo do białka naturalnego (czynnika stymulującego tworzenie kolonii granulocytów [G-CSF]), wytwarzanego przez organizm człowieka.

Lekarz przepisał pacjentowi Lonquex w celu skrócenia czasu trwania stanu zwanego neutropenią (mała liczba białych krwinek) i zmniejszenia występowania neutropenii z gorączką (mała liczba białych krwinek z gorączką). Może to być spowodowane stosowaniem chemioterapii cytotoksycznej (leków niszczących szybko mnożące się komórki).

Lipegfilgrastym pobudza szpik kostny (tkankę produkującą nowe komórki krwi) do wytwarzania większej liczby białych krwinek. Białe krwinki pełnią ważną rolę, ponieważ pomagają organizmowi zwalczać zakażenia. Komórki te są bardzo wrażliwe na wpływ chemioterapii, co może powodować zmniejszenie ich liczby w organizmie. Jeśli liczba białych krwinek spadnie do niskiego poziomu, może być niewystarczająca do zwalczania bakterii, co zwiększa ryzyko zakażenia u pacjenta.

Reklama

Jaki jest skład Lonquex, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lipegfilgrastym. Każda ampułko-strzykawka zawiera 6 mg lipegfilgrastymu. Każdy ml roztworu zawiera 10 mg lipegfilgrastymu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: kwas octowy lodowaty, sodu wodorotlenek, sorbitol (E420), polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Lonquex – jak stosować ten lek?

Jaka jest zalecana dawka
Zalecana dawka to jedna ampułko-strzykawka (6 mg lipegfilgrastymu) jeden raz na cykl chemioterapii.

Kiedy stosować Lonquex
Lek ten powinien być podawany około 24 godzin po ostatniej dawce chemioterapii pod koniec każdego cyklu chemioterapii.

W jaki sposób wykonywane są wstrzyknięcia
Lek ten jest podawany w postaci wstrzyknięcia za pomocą ampułko-strzykawki. Wstrzyknięcie jest wykonywane w tkankę tuż pod skórą (wstrzyknięcie podskórne).

Lekarz może polecić, aby pacjent nauczył się samodzielnego wykonywania wstrzyknięcia tego leku. Lekarz lub pielęgniarka nauczą pacjenta, jak to zrobić. Nie należy samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia leku Lonquex bez takiego wcześniejszego przeszkolenia. Informacje potrzebne do stosowania ampułko-strzykawki można znaleźć na końcu niniejszej ulotki dla pacjenta (patrz punkt „7. Informacje o samodzielnym wstrzykiwaniu leku” załączonej ulotki). Właściwe leczenie choroby pacjenta wymaga jednak ścisłej i stałej współpracy z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Lonquex należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lonquex – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lonquex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie badano działania leku Lonquex u kobiet ciężarnych. Ważne jest, by poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, ponieważ lekarz może zdecydować, że pacjentka nie powinna stosować tego leku.

Nie wiadomo, czy substancja czynna tego leku przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu podczas leczenia należy przerwać karmienie piersią.

Ulotka Lonquex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Lonquex dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Lonquex dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

1.3 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
33%
Fatalny
67%

3 komentarze do “Lonquex”

  1. ★☆☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moimi obserwacjami dotyczącymi reakcji na lek Lonquex. Bezpośrednio po podaniu preparatu doświadczam charakterystycznego dyskomfortu w okolicy gardła wraz z towarzyszącym uczuciem opuchnięcia. Sytuacja komplikuje się po upływie kilku godzin, gdy pojawiają się intensywne bóle kostno-stawowe oraz uciążliwe nocne poty. Te nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się przez około 48 godzin, po czym stopniowo ustępują. Cały proces znacząco wpływa na ogólną kondycję organizmu, powodując wyraźne osłabienie. Mimo że objawy są przejściowe, ich intensywność jest znacząca i wpływa na codzienny komfort życia.

    Odpowiedz
  2. ★☆☆☆☆

    Moje doświadczenie z lekiem Lonquex niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Po przyjęciu preparatu we wtorek, od czwartku zaczęły się bardzo niepokojące objawy. Odczuwam intensywne bóle kostno-stawowe, którym towarzyszy również ból mięśni. Dodatkowo pojawiły się uciążliwe bóle głowy oraz dolegliwości w okolicy klatki piersiowej. Mimo że minęło już kilka dni (obecnie jest sobota), nadal muszę regularnie przyjmować środki przeciwbólowe, żeby złagodzić te objawy. Jestem zaniepokojona utrzymującymi się dolegliwościami i zastanawiam się, jak długo mogą się one jeszcze utrzymywać.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Na podstawie mojego doświadczenia z lekiem Lonquex muszę przyznać, że tolerancja organizmu na ten preparat nie jest najlepsza. W moim przypadku przez okres około tygodnia od podania występują dość intensywne i uciążliwe działania niepożądane. Najbardziej dokuczliwe są rozległe bóle, które obejmują zarówno układ kostny, stawy, jak i mięśnie. Dodatkowo zmagam się z uporczywymi mdłościami, które niestety nie ustępują nawet po zastosowaniu standardowych leków przeciwwymiotnych. Jest to szczególnie trudne do zniesienia w codziennym funkcjonowaniu. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że wszystkie te nieprzyjemne objawy całkowicie ustępują po około siedmiu dniach od podania leku. Okres ten jest jednak bardzo wymagający i wymaga cierpliwości w znoszeniu skutków ubocznych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz