Lidiam

Ten lek nazywa się: Lidiam.

Lidiam to lek określany jako miejscowy lek znieczulający, stosowany do znoszenia czucia na określonej powierzchni ciała.

Lek Lidiam tymczasowo znosi czucie w powierzchniowych warstwach skóry, zapewniając zmniejszenie bólu podczas wprowadzania igły do żyły (nakłucie lub cewnikowanie żyły) do celów medycznych, takich jak pobranie krwi do badań laboratoryjnych, u dorosłych i dzieci w wieku 1 miesiąca i starszych.

Lek może być również stosowany wyłącznie u osób dorosłych do znoszenia czucia w powierzchniowych warstwach skóry przed zastosowaniem bolesnego zabiegu miejscowego na większych powierzchniach nieuszkodzonej skóry.

Jaki jest skład Lidiam, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lidokaina. 1 gram kremu zawiera 40 mg lidokainy.

Pozostałe składniki to alkohol benzylowy, karbomer 940, cholesterol, lecytyna sojowa uwodorniona, polisorbat 80, glikol propylenowy, trolamina, all-rac-α-tokoferylu octan, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Lidiam – jak stosować?

Dawkowanie

Zalecana dawka zapewniająca zniesienie bólu przy wkłuwaniu igły do żyły wynosi:
1 gram kremu odpowiada około 5 cm linii kremu wyciśniętego z tubki 5 g lub 3,5 cm linii kremu wyciśniętego z tubki 30 g.

Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku oraz dzieci powyżej 1 roku:
1 g do 2,5 g kremu do pokrycia powierzchni skóry 2,5 cm x 2,5 cm (1” x 1”) w miejscu, gdzie ma być wykonane wkłucie igłą. Nie należy pozostawiać kremu na skórze dłużej niż przez 5 godzin.

Niemowlęta powyżej 3 miesięcy i poniżej 1 roku życia:
Nie należy nakładać więcej niż 1 g kremu. Nie należy pozostawiać kremu na skórze dłużej niż przez 4 godziny.

Niemowlęta powyżej 1 miesiąca i poniżej 3 miesięcy:
Nie należy nakładać więcej niż 1 g kremu. Nie należy pozostawiać kremu na skórze dłużej niż przez 1 godzinę.

Nie stosować u niemowląt poniżej 1 miesiąca życia.
1. Nałożyć lek Lidiam na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zabiegu medycznego.
2. Stosując ilości podane powyżej, nałożyć krem na skórę równomierną grubą warstwą.
3. Jeśli lekarz lub pielęgniarka zalecą, należy przykryć krem opatrunkiem w celu zapobiegnięcia przypadkowemu starciu kremu z powierzchni skóry.
4. Opatrunek należy zdjąć po około 30 minutach. Krem należy usunąć natychmiast za pomocą gazy bawełnianej.
5. Wkłucie igły do żyły należy wykonać bezpośrednio po usunięciu kremu.

Stosowanie leku Lidiam:
• Miejsce stosowania leku Lidiam, ilość kremu oraz czas jego stosowania zależą od tego, w jakim celu jest on używany. Należy upewnić się, że wybrany został prawidłowy sposób stosowania i postępować zgodnie z odpowiednią instrukcją dotyczącą dawkowania w dalszej części tekstu.
• Lekarz lub pielęgniarka wskażą miejsce, na które należy nałożyć krem. W przypadku, gdy krem ma być stosowany na duże powierzchnie ciała, lekarz lub pielęgniarka nałożą krem na odpowiednią okolicę ciała.

Środki ostrożności podczas stosowania leku Lidiam:
• Wyłącznie do użytku zewnętrznego.
• Nie należy stosować kremu na podrażnioną lub oparzoną skórę, w przypadku występowania wysypki skórnej lub wyprysków, lub w przypadku skaleczeń, otarć lub ran.
• Nie stosować kremu wewnątrz uszu, nosa lub jamy ustnej, w odbycie lub na błonę śluzową narządów płciowych.
• Należy unikać kontaktu leku Lidiam z oczami, ponieważ może to prowadzić do ciężkiego podrażnienia. W sytuacji przypadkowego dostania się kremu do oka należy natychmiast przemyć oko dużą ilością letniej wody lub roztworem chlorku sodu (soli kuchennej) i chronić oko do czasu powrotu czucia.
• Nałożenie leku Lidiam na skórę może spowodować przejściowe blednięcie, a następnie przejściowe zaczerwienienie skóry w miejscu nałożenia kremu.
• Nałożenie kremu na większą powierzchnię lub stosowanie dłużej, niż jest to zalecane, może prowadzić do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych z powodu wchłaniania lidokainy.

Zalecana dawka zapewniająca znieczulenie przed wykonaniem bolesnego zabiegu miejscowego na większych powierzchniach nieuszkodzonej skóry wynosi:
1 gram kremu odpowiada około 5 cm linii kremu wyciśniętego z tubki 5 g lub 3,5 cm linii kremu wyciśniętego z tubki 30 g.

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku, 18 lat i powyżej:
Należy zastosować 1,5 g do 2 g kremu na każde 10 cm2 powierzchni skóry w celu pokrycia obszaru o maksymalnej powierzchni 300 cm2 (200 cm2 odpowiada mniej więcej powierzchni twarzy, 300 cm2 – powierzchni ramienia). Nie przekraczać zalecanej dawki.

1. Nałożyć lek Lidiam około 30 do 60 minut przed rozpoczęciem zabiegu medycznego.
2. Stosując ilości podane powyżej, nałożyć krem na skórę w równomiernej cienkiej warstwie.
3. Należy upewnić się, że krem nie zostanie nieumyślnie starty ze skóry.
4. Po około 30 do 60 minutach należy usunąć krem za pomocą gazy bawełnianej.
5. Zabieg należy rozpocząć bezpośrednio po usunięciu kremu.

Kremu nie należy nakładać ponownie przez co najmniej 12 godzin od momentu jego usunięcia.

Nie należy stosować leku u pacjentów poniżej 18 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, jednak należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką, nawet jeżeli pacjent nie odczuwa żadnych objawów. Przedawkowanie może wynikać z zastosowania większej niż zalecana dawki leku, nałożenia kremu na dużą powierzchnię skóry lub dłuższego czasu stosowania kremu niż zalecane.

Mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania: niewyraźne widzenie, zawroty głowy lub ospałość, trudności w oddychaniu, drżenie, ból w klatce piersiowej lub nieregularne tętno.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lidiam – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy – krem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lidiam w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Lidiam

Ulotka Lidiam – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Lidiam przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lidiam m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Lidiam w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Lidiam

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Lidiam? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Lidiam. Podziel się doświadczeniami na forum.