Leflunomide Sandoz

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnySandoz GmbH
Kod ATCL04AA13
ProceduraDCP
SubstancjaLeflunomid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Leflunomide Sandoz?

Leflunomide Sandoz należy do grupy leków przeciwreumatycznych.

Leflunomide Sandoz stosuje się w leczeniu dorosłych pacjentów z czynnym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub czynną artropatią łuszczycową.

Do objawów reumatoidalnego zapalenia stawów należy zapalenie stawów, obrzęk, trudności w poruszaniu się oraz ból. Innymi objawami, które dotyczą całego organizmu, są utrata apetytu, gorączka, brak energii i niedokrwistość (niedobór krwinek czerwonych).

Do objawów artropatii łuszczycowej należy zapalenie stawów, obrzęk, trudności w poruszaniu się, ból oraz zaczerwienienie i łuszczenie skóry (chorobowe zmiany na skórze).

Reklama

Jaki jest skład Leflunomide Sandoz, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest leflunomid. Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg lub 20 mg leflunomidu.

Ponadto lek zawiera:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, kwas winowy, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian
Otoczka tabletki: lecytyna sojowa, alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), guma ksantan.

Dawkowanie preparatu Leflunomide Sandoz – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecaną dawką początkową leku Leflunomide Sandoz jest 100 mg raz na dobę przez pierwsze trzy doby. Po tym czasie u większości pacjentów stosuje się:
– w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów: 10 lub 20 mg leku Leflunomide Sandoz raz na dobę, zależnie od ciężkości choroby.
– w leczeniu artropatii łuszczycowej: 20 mg leku Leflunomide Sandoz raz na dobę.

Tabletkę należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Odczuwalna poprawa stanu zdrowia może nastąpić po upływie około 4 tygodni leczenia lub później.
Niektórzy pacjenci odczuwają dalszą poprawę nawet po 4 do 6 miesięcy leczenia.
Lek Leflunomide Sandoz przyjmuje się zazwyczaj przez długi czas.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Leflunomide Sandoz należy skontaktować się z lekarzem lub zwrócić się o poradę medyczną. Jeśli to możliwe, należy zabrać ze sobą tabletki lub opakowanie leku, by pokazać je lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Leflunomide Sandoz – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Leflunomide Sandoz można przyjmować niezależnie od posiłków.
Podczas leczenia lekiem Leflunomide Sandoz nie zaleca się picia alkoholu, gdyż alkohol może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Leflunomide Sandoz w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Leflunomide Sandoz, jeśli pacjentka jest lub może być w ciąży, lub gdy planuje ciążę.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Leflunomide Sandoz, zwiększa się ryzyko ciężkich wad wrodzonych u dziecka. Kobietom w wieku rozrodczym nie wolno przyjmować leku Leflunomide Sandoz, jeśli nie stosują skutecznej antykoncepcji.

Kobiety planujące ciążę po zakończeniu leczenia lekiem Leflunomide Sandoz powinny poinformować o tym lekarza, gdyż konieczne jest wcześniejsze upewnienie się, że w organizmie nie pozostał żaden ślad leku. Może to zająć nawet do 2 lat, ale czas ten można skrócić do kilku tygodni, przyjmując leki przyspieszające usuwanie leku Leflunomide Sandoz z organizmu.
W każdym przypadku należy przeprowadzić odpowiednie badania krwi, aby upewnić się, że lek Leflunomide Sandoz został skutecznie usunięty z organizmu. Po tym czasie należy odczekać co najmniej miesiąc przed planowaną ciążą.

Lekarz udzieli dalszych informacji na temat badań krwi.

Jeśli pacjentka podejrzewa, że zaszła w ciążę podczas stosowania leku Leflunomide Sandoz lub przed upływem 2 lat od jego zakończenia, musi niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i wykonać test ciążowy. Jeśli wynik testu potwierdzi ciążę, lekarz może doradzić leczenie określonymi lekami w celu szybkiego i skutecznego usunięcia leku Leflunomide Sandoz z organizmu, co może zmniejszyć ryzyko dla dziecka.

Ulotka Leflunomide Sandoz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Leflunomide Sandoz - 20 mg, Tabletki powlekane (Leflunomidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Leflunomide Sandoz - 20 mg, Tabletki powlekane (Leflunomidum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.3 na 5 gwiazdek (na podstawie 3 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
67%
Słaby
0%
Fatalny
33%

3 komentarze do “Leflunomide Sandoz”

  1. ★★★☆☆

    Po kilku miesiącach stosowania Leflunomide Sandoz muszę stwierdzić, że w moim przypadku lek nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Dla porównania, rozpoczęłam terapię lekami sprowadzanymi z Grecji i zauważyłam zdecydowaną różnicę w skuteczności. Preparaty zagraniczne charakteryzują się wyraźnie silniejszym działaniem i przynoszą znacznie lepsze efekty terapeutyczne. Różnica w skuteczności między lekami polskimi a greckimi jest naprawdę zauważalna – te drugie zapewniają znacznie szybszą i bardziej odczuwalną poprawę stanu zdrowia.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na istotny aspekt terapii lekiem Leflunomide Sandoz – konieczność modyfikacji diety podczas kuracji. Odpowiednie dostosowanie sposobu żywienia jest kluczowym elementem wspierającym skuteczność leczenia tym preparatem. Zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia szczegółowych wytycznych dietetycznych, które pomogą zoptymalizować efekty terapii.

    Odpowiedz
  3. ★☆☆☆☆

    Z wielkim smutkiem dzielę się moim doświadczeniem ze stosowaniem leku Leflunomide Sandoz w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), na które choruję od 12 lat. Niestety, po miesięcznej kuracji zamiast oczekiwanej poprawy, mój stan znacząco się pogorszył. Powróciły intensywne bóle stawów, zwłaszcza w obrębie stóp, co drastycznie utrudnia mi poruszanie się. Czasami czuję się jak małe dziecko uczące się stawiać pierwsze kroki – jest to nie tylko fizycznie bolesne, ale również niezwykle przygnębiające doświadczenie. Stan ten wpływa znacząco na moją codzienną aktywność i samopoczucie psychiczne. Mam nadzieję, że znajdę osoby z podobnymi doświadczeniami, które mogłyby podzielić się swoimi historiami lub dać nadzieję na poprawę. Obecnie jestem w bardzo trudnym momencie i potrzebuję wsparcia oraz informacji o możliwościach skuteczniejszego leczenia tej uporczywej choroby.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz