Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Lakozamid |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lakozamid NeuroPharma?
Lek Lakozamid NeuroPharma zawiera lakozamid. Należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpadaczkowymi. Są one stosowane w leczeniu padaczki.
• Ten lek został przepisany przez lekarza w celu zmniejszenia liczby napadów.
• Lek Lakozamid NeuroPharma jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat.
• Lek Lakozamid NeuroPharma jest stosowany w leczeniu typu padaczki zwanej padaczką z „napadami częściowymi i częściowymi wtórnie uogólnionymi’.
• W tym rodzaju padaczki napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, mogą jednak następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu.
• Lek Lakozamid NeuroPharma może być stosowany sam (jako monoterapia) lub z innymi lekami przeciwpadaczkowymi (jako terapia wspomagająca).
Jaki jest skład Lakozamid NeuroPharma, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest lakozamid.
Jedna tabletka leku Lakozamid NeuroPharma 50 mg zawiera 50 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku Lakozamid NeuroPharma 100 mg zawiera 100 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku Lakozamid NeuroPharma 150 mg zawiera 150 mg lakozamidu.
Jedna tabletka leku Lakozamid NeuroPharma 200 mg zawiera 200 mg lakozamidu.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (typ 101), hydroksypropyloceluloza, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona (LH-21), celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, krospowidon (typ B), magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol, talk, tytanu dwutlenek (E 171), barwniki*
* Barwnikami są:
Tabletka 50 mg: żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172), indygotyna, lak aluminiowy (E 132).
Tabletka 100 mg: żelaza tlenek żółty (E 172).
Tabletka 150 mg: żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172).
Tabletka 200 mg: indygotyna, lak aluminiowy (E 132).
Dawkowanie preparatu Lakozamid NeuroPharma – jak stosować ten lek?
Stosowanie leku Lakozamid NeuroPharma
• Przyjmować lek Lakozamid NeuroPharma dwa razy na dobę, raz rano i raz wieczorem.
• Stosować lek mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.
• Połknąć tabletkę leku Lakozamid NeuroPharma, popijając szklanką wody.
• Lek Lakozamid NeuroPharma można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Zazwyczaj rozpoczyna się leczenie od codziennej małej dawki, którą następnie lekarz powoli zwiększa przez kilka tygodni. Po osiągnięciu dawki, która jest skuteczna dla danego pacjenta, tak zwanej dawki podtrzymującej, pacjent będzie ją dalej codziennie stosował. Lakozamid NeuroPharma stosuje się w leczeniu długotrwałym. Należy kontynuować przyjmowanie leku Lakozamid NeuroPharma, dopóki lekarz nie zaleci jego zaprzestania.
Jaką dawkę przyjmować
Poniżej przedstawiono typowe dawki leku Lakozamid NeuroPharma zalecane dla pacjentów z różnych grup wiekowych i o różnej masie ciała. Lekarz może przepisać pacjentowi inną dawkę, jeżeli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.
Dorośli, młodzież i dzieci o masie ciała co najmniej 50 kg
Stosowanie samego leku Lakozamid NeuroPharma (monoterapia)
Typowa dawka początkowa leku Lakozamid NeuroPharma wynosi 50 mg dwa razy na dobę. Lekarz może również rozpocząć leczenie od dawki 100 mg dwa razy na dobę. Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 300 mg na dobę, podawanej w dwóch dawkach na dobę.
Stosowanie leku Lakozamid NeuroPharma z innymi lekmi przeciwpadaczkowymi (terapia wspomagająca):
Typowa dawka początkowa leku Lakozamid NeuroPharma wynosi 50 mg dwa razy na dobę. Lekarz może zwiększać stosowaną dawkę (podawaną dwa razy na dobę) co tydzień o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, wynoszącej między 100 mg i 200 mg dwa razy na dobę. Jeżeli pacjent waży co najmniej 50 kg, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu podawania leku Lakozamid NeuroPharma od pojedynczej dawki nasycającej 200 mg. Następnie po 12 godzinach pacjent zacznie przyjmować stałą dawkę podtrzymującą.
Dzieci i młodzież o masie ciała poniżej 50 kg
Dawka zależy od masy ciała dziecka. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od podawania leku w syropie i tylko wtedy zmienia na tabletki, jeśli dziecko jest w stanie je połknąć i można uzyskać właściwą dawkę przy użyciu różnych mocy tabletek. Lekarz przepisze dziecku lek w postaci najbardziej dla niego odpowiedniej.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Lakozamid NeuroPharma należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie próbować prowadzić pojazdu. U pacjenta mogą wystąpić:
• zawroty głowy;
• nudności lub wymioty;
• napady (drgawki), zaburzenia rytmu serca, takie jak spowolniony, przyspieszony lub nieregularny rytm serca, śpiączka, obniżenie ciśnienia krwi z przyspieszoną czynnością serca i poceniem się.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lakozamid NeuroPharma – czy mogę spożywać alkohol?
Ze względów bezpieczeństwa nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Lakozamid NeuroPharma.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lakozamid NeuroPharma w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się przyjmowania leku Lakozamid NeuroPharma w czasie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ wpływ tego leku na przebieg ciąży i nienarodzone dziecko lub noworodka nie jest znany. Nie wiadomo także, czy lek Lakozamid NeuroPharma nie przenika do mleka ludzkiego. Należy pilnie zasięgnąć porady lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę. Lekarz pomoże zadecydować, czy należy przyjmować lek Lakozamid NeuroPharma.
Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów. Nasilenie objawów choroby u matki może również zaszkodzić dziecku.
Ulotka Lakozamid NeuroPharma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lakozamid NeuroPharma przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lakozamid NeuroPharma m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Lakozamid NeuroPharma w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Lakozamid NeuroPharma - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Lakozamid NeuroPharma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.