Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Amgen Europe B.V. |
Kod ATC | L01XG02 |
Procedura | CEN |
Substancja | Karfilzomib |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kyprolis?
Kyprolis jest lekiem, który zawiera substancję czynną karfilzomib.
Karfilzomib działa w wyniku hamowania proteasomu. Proteasom jest układem elementów w komórce, który rozkłada uszkodzone lub niepotrzebne już dłużej białka. W wyniku zapobiegania rozkładowi białek w komórkach nowotworowych, zawierających najprawdopodobniej większe ilości tych nieprawidłowych białek, Kyprolis powoduje śmierć komórek nowotworowych.
Kyprolis jest stosowany w leczeniu osób dorosłych ze szpiczakiem plazmocytowym, u których zastosowano wcześniej co najmniej jeden schemat leczenia tej choroby. Szpiczak plazmocytowy jest nowotworem komórek plazmatycznych (rodzaj krwinek białych).
Kyprolis będzie podawany razem z innymi lekami stosowanymi w leczeniu szpiczaka plazmocytowego – z lenalidomidem i deksametazonem.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Kyprolis, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Kyprolis – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kyprolis – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Kyprolis w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Kyprolis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Kyprolis, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest karfilzomib. Każda fiolka zawiera 60 mg karfilzomibu. Po rekonstytucji 1 ml roztworu zawiera 2 mg karfilzomibu.
– Pozostałe składniki to: sól sodowa eteru sulfobutylowego beta-cyklodekstryny, kwas cytrynowy bezwodny (E330) i sodu wodorotlenek.
Dawkowanie preparatu Kyprolis – jak stosować ten lek?
Kyprolis będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Dawka zostanie wyliczona na podstawie wzrostu i masy ciała pacjenta (pola powierzchni ciała). Lekarz lub pielęgniarka określą, jaką dawkę leku Kyprolis otrzyma pacjent.
Kyprolis będzie podawany w infuzji dożylnej. Infuzja będzie trwała około 10 minut. Kyprolis będzie podawany przez 2 kolejne dni każdego tygodnia w ciągu 3 tygodni. Następnie jest tygodniowa przerwa w leczeniu.
Każdy okres trwający 28 dni to jeden cykl leczenia. Oznacza to, że Kyprolis podawany będzie w 1., 2., 8., 9., 15. i 16. dniu każdego cyklu trwającego 28 dni. Począwszy od 13. cyklu leczenia, nie będą podawane dawki przewidziane w 8. i 9. dniu cyklu.
U większości pacjentów leczenie będzie kontynuowane tak długo, jak długo u pacjenta występuje poprawa lub stabilizacja choroby. Jednakże stosowanie leku Kyprolis może zostać również przerwane w przypadku wystąpienia niemożliwych do opanowania działań niepożądanych.
Jednocześnie z lekiem Kyprolis podawany będzie lenalidomid i deksametazon. Pacjent może również otrzymywać inne leki.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Kyprolis jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę dlatego jest mało prawdopodobne, aby był podany w zbyt dużej dawce. Jednak w przypadku podania większej niż zalecana dawki leku Kyprolis, pacjent będzie obserwowany przez lekarza w celu wykrycia występowania działań niepożądanych.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kyprolis – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Kyprolis w okresie ciąży i karmienia piersią?
Kobiety przyjmujące Kyprolis
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, nie powinna stosować leku Kyprolis. Nie oceniano stosowania leku Kyprolis u kobiet w ciąży. W trakcie przyjmowania leku Kyprolis oraz przez 30 dni po zakończeniu leczenia należy stosować odpowiednie metody zapobiegania ciąży, aby uniknąć ryzyka zajścia w ciążę. Należy zapytać lekarza lub pielęgniarkę o odpowiednie metody zapobiegania ciąży.
Należy niezwłocznie powiadomić lekarza lub pielęgniarkę w przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania leku Kyprolis.
Kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować leku Kyprolis. Nie wiadomo, czy Kyprolis przenika się do mleka kobiecego.
Uważa się, że lenalidomid ma szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Ponieważ Kyprolis podawany jest w skojarzeniu z lenalidomidem, należy przestrzegać warunków „Programu zapobiegania ciąży” (należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi zapobiegania ciąży podanymi w ulotce dołączonej do opakowania lenalidomidu i omówić je z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką).
Mężczyźni przyjmujący Kyprolis
W trakcie przyjmowania leku Kyprolis oraz przez 90 dni po zakończeniu leczenia należy stosować prezerwatywy, aby uniknąć zajścia partnerki w ciążę.
Należy niezwłocznie powiadomić lekarza lub pielęgniarkę, jeśli partnerka pacjenta zajdzie w ciążę podczas przyjmowania przez mężczyznę leku Kyprolis lub w okresie 90 dni po zakończeniu leczenia.
Ulotka Kyprolis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Kyprolis dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Kyprolis dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?