Katadolon

Katadolon to lek przeciwbólowy, który zawiera maleinian flupirtyny. Działa na ośrodkowy układ nerwowy, selektywnie otwierając neuronalny kanał potasowy. Jest stosowany do łagodzenia bólu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Katadolon. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Katadolon zawiera jako substancję czynną maleinian flupirtyny.
Jest to nieopioidowy lek przeciwbólowy. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcie mięśniowe i zapobiega nasilaniu się bólu. Nie powoduje przyzwyczajenia, nie prowadzi do rozwoju tolerancji na lek.

Wskazania do stosowania:
Bóle słabe lub umiarkowane, ostre i przewlekłe układu mięśniowo – szkieletowego, różnego pochodzenia, związane ze wzmożonym napięciem mięśni, w szczególności pourazowe lub w przebiegu ucisku korzeni nerwowych.

Jaki jest skład Katadolon, jakie substancje zawiera?

Jedna kapsułka zawiera jako substancję czynną 100 mg flupirtyny maleinianu oraz następujące substancje pomocnicze: wapnia wodorofosforan dwuwodny, kopowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Skład kapsułki żelatynowej: żelatyna, woda oczyszczona, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Katadolon – jak stosować?

Lek Katadolon należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lekarz ustali dawkowanie leku w zależności od natężenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Flupirtynę stosuje się zwykle w dawce 100 mg (1 kapsułka leku Katadolon, połykana w całości) 3 do 4 razy na dobę, w możliwie jednakowych odstępach czasu.

Jeżeli ból jest intensywny, dawkę można zwiększyć do 200 mg (2 kapsułki) 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać dawki 600 mg flupirtyny (6 kapsułek) na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) powinni na początku leczenia przyjmować 100 mg (1 kapsułkę) rano i wieczorem. Dawkę można następnie zwiększyć, w zależności od intensywności bólu i indywidualnej tolerancji leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek albo ze zmniejszoną zawartością białka we krwi nie powinni zażywać więcej niż 300 mg flupirtyny na dobę (3 kapsułki). Jeżeli konieczne jest podawanie większych dawek, lek należy stosować pod ścisłą kontrolą.

Kapsułki należy połykać w całości (nie gryźć) i popić płynem. W wyjątkowych przypadkach kapsułkę można otworzyć i zażyć tylko jej zawartość. Bardzo gorzki smak można zneutralizować odpowiednim pokarmem np. bananem.

Czas leczenia zależy od decyzji lekarza.

Ponieważ flupirtyna metabolizowana jest głównie w wątrobie, podczas przedłużonego podawania konieczna jest regularna kontrola aktywności aminotransferaz wątrobowych, aby można porównać ją z wartościami sprzed leczenia i ocenić wpływ leku na ten narząd.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zanotowano pojedyncze przypadki przedawkowania. Dawka do 5 g flupirtyny powoduje nudności,
wyczerpanie, częstoskurcz, zaburzenia świadomości, suchość błon śluzowych jamy ustnej.

Zwykle po sprowokowaniu wymiotów, zastosowaniu wymuszonej diurezy, podaniu węgla aktywowanego i uzupełnieniu elektrolitów, pacjent wraca do zdrowia w ciągu 6 do 12 godzin. Nie obserwowano stanów zagrażających życiu.

Badania na zwierzętach wykazały, że przedawkowanie lub zatrucie flupirtyną może wywołać objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego i potencjalne działanie toksyczne na wątrobę.

Brak specyficznej odtrutki. W razie przedawkowania stosuje się leczenie objawowe.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Katadolon – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki należy popić niewielką ilością płynu.
Podczas leczenia należy unikać napojów alkoholowych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Katadolon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Dotychczas brak dowodów szkodliwego działania maleinianu flupirtyny na płód. Jednak Katadolon, podobnie jak większość leków, nie powinien być stosowany w okresie ciąży.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Katadolon

Ulotka Katadolon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Katadolon przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Katadolon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Katadolon w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Katadolon

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Katadolon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

4 komentarze do “Katadolon”

  1. Zazdroszczę Ci, ból w dalszym ciągu daje mi się we znaki. Nie mogę dłużej stać, czy każda zmiana pozycji z siedzącej wstawanie – powoduje silny ból. Przypuszczam, że dane mi żyć z tym bólem, bo do małego ciągłego staram się przyzwyczajać jeśli bardzo mi nie zakłóca poruszania się.

    Odpowiedz
    • Lekarz przepisał mi Katadolon 1 tabletkę na noc przy rwie kulszowej. Pomaga mi to przespać noc. Jestem po zawale serca i mam wszczepiony kardiowerter ,chcę zapytać czy zażycie więcej niż 1 tabletki nie zaszkodzi sercu.

      Odpowiedz
  2. Katadolon lekarz mi przepisał z powodu uzależnienia od opiatów: tramal i transtec. Przepukliny i wypukliny mam od 1989 roku.w odcinku lędźwiowym nazwane wielopłaszczyznowe. Na operację nie chciałam się zgodzić, bo może się nie udać. W dalszym ciągu nie chcę. Na początku brałam zastrzyki np. ketonal, olfen itd… dwa razy w miesiącu miałam zabiegi rehabilitacyjne oraz masaże różnymi metodami. Doszło do tego, że ciśnienie po zabiegach bardzo mi się podnosiło i dosłownie rehabilitanci „ściagali’ mnie z łóżka, nie byłam w stanie sama się ruszyć. Nie pamiętam już po jakich seriach zastrzyków ból zostawał uśmieżony na jakiś czas. Praca zawodowa siedząca, dźwiganie po drodze z pracy zakupów i znowu nawroty. Dopiero w 2011 roku wspaniały kolejny lekarz przepisał mi plasterki „Transtec”, których moc stopniowo mi zwiększano. Zmieniałam co 4dni. Samopoczucie doskonałe żadnych bólów ani głowy, ani żołądka mogę powiedzieć idealnie. Ale wszystko co dobre czasem się kończy zaczęłam zapominać datę, pisać, zawroty głowy. Podejrzewano udar lewej półkuli mózgowej. Po badaniach na neurologii, kroplówkach odzyskałam świadomość. Ale zakazano mi brać „Transtec I tramal /opiaty/. Od 2 dni jestem na „Katadolonie” 2xdz. mało że ból kręgosłupa i pośladka powrócił to żołądek znosi ten lek koszmarnie. Boli i czuję się jakbym wypiła alkohol przez jakię 2-3 godz. po zastosowaniu. Może to tylko na początku stosowania tego leku oby. Proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami, czy jest nadzieja że przestanie boleć?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Katadolon. Podziel się doświadczeniami na forum.