KATADOLON


12345678910
(17 ocen, średnia: 5,12 na 10)
Loading...

Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o. o.

WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU KATADOLON

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Katadolon zawiera jako substancję czynną maleinian flupirtyny.
Jest to nieopioidowy lek przeciwbólowy. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcie mięśniowe i zapobiega nasilaniu się bólu. Nie powoduje przyzwyczajenia, nie prowadzi do rozwoju tolerancji na lek.

Wskazania do stosowania:
Bóle słabe lub umiarkowane, ostre i przewlekłe układu mięśniowo – szkieletowego, różnego pochodzenia, związane ze wzmożonym napięciem mięśni, w szczególności pourazowe lub w przebiegu ucisku korzeni nerwowych.

SKŁAD LEKU KATADOLON

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Jedna kapsułka zawiera jako substancję czynną 100 mg flupirtyny maleinianu oraz następujące substancje pomocnicze: wapnia wodorofosforan dwuwodny, kopowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Skład kapsułki żelatynowej: żelatyna, woda oczyszczona, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan.

DAWKOWANIE LEKU KATADOLON

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Lek Katadolon należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lekarz ustali dawkowanie leku w zależności od natężenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Flupirtynę stosuje się zwykle w dawce 100 mg (1 kapsułka leku Katadolon, połykana w całości) 3 do 4 razy na dobę, w możliwie jednakowych odstępach czasu.

Jeżeli ból jest intensywny, dawkę można zwiększyć do 200 mg (2 kapsułki) 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać dawki 600 mg flupirtyny (6 kapsułek) na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) powinni na początku leczenia przyjmować 100 mg (1 kapsułkę) rano i wieczorem. Dawkę można następnie zwiększyć, w zależności od intensywności bólu i indywidualnej tolerancji leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek albo ze zmniejszoną zawartością białka we krwi nie powinni zażywać więcej niż 300 mg flupirtyny na dobę (3 kapsułki). Jeżeli konieczne jest podawanie większych dawek, lek należy stosować pod ścisłą kontrolą.

Kapsułki należy połykać w całości (nie gryźć) i popić płynem. W wyjątkowych przypadkach kapsułkę można otworzyć i zażyć tylko jej zawartość. Bardzo gorzki smak można zneutralizować odpowiednim pokarmem np. bananem.

Czas leczenia zależy od decyzji lekarza.

Ponieważ flupirtyna metabolizowana jest głównie w wątrobie, podczas przedłużonego podawania konieczna jest regularna kontrola aktywności aminotransferaz wątrobowych, aby można porównać ją z wartościami sprzed leczenia i ocenić wpływ leku na ten narząd.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Zanotowano pojedyncze przypadki przedawkowania. Dawka do 5 g flupirtyny powoduje nudności,
wyczerpanie, częstoskurcz, zaburzenia świadomości, suchość błon śluzowych jamy ustnej.

Zwykle po sprowokowaniu wymiotów, zastosowaniu wymuszonej diurezy, podaniu węgla aktywowanego i uzupełnieniu elektrolitów, pacjent wraca do zdrowia w ciągu 6 do 12 godzin. Nie obserwowano stanów zagrażających życiu.

Badania na zwierzętach wykazały, że przedawkowanie lub zatrucie flupirtyną może wywołać objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego i potencjalne działanie toksyczne na wątrobę.

Brak specyficznej odtrutki. W razie przedawkowania stosuje się leczenie objawowe.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Kapsułki należy popić niewielką ilością płynu.
Podczas leczenia należy unikać napojów alkoholowych.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Dotychczas brak dowodów szkodliwego działania maleinianu flupirtyny na płód. Jednak Katadolon, podobnie jak większość leków, nie powinien być stosowany w okresie ciąży.

DOKUMENTACJA LEKU KATADOLON – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

ULOTKA LEKU KATADOLON

ULOTKA LEKU KATADOLON - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - KATADOLON CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ KATADOLON W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji jaka jest aktualna cena leku. Sprawdź gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI LEKU KATADOLON

Zapoznaj się z listą leków, które zawierają:

OPINIE O KATADOLON

Poznaj opinie pacjentów stosujących ten lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami - forum o lekach.

4 KOMENTARZE

  1. Zazdroszczę Ci, ból w dalszym ciągu daje mi się we znaki. Nie mogę dłużej stać, czy każda zmiana pozycji z siedzącej wstawanie – powoduje silny ból. Przypuszczam, że dane mi żyć z tym bólem, bo do małego ciągłego staram się przyzwyczajać jeśli bardzo mi nie zakłóca poruszania się.

    • Lekarz przepisał mi Katadolon 1 tabletkę na noc przy rwie kulszowej. Pomaga mi to przespać noc. Jestem po zawale serca i mam wszczepiony kardiowerter ,chcę zapytać czy zażycie więcej niż 1 tabletki nie zaszkodzi sercu.

  2. Katadolon lekarz mi przepisał z powodu uzależnienia od opiatów: tramal i transtec. Przepukliny i wypukliny mam od 1989 roku.w odcinku lędźwiowym nazwane wielopłaszczyznowe. Na operację nie chciałam się zgodzić, bo może się nie udać. W dalszym ciągu nie chcę. Na początku brałam zastrzyki np. ketonal, olfen itd… dwa razy w miesiącu miałam zabiegi rehabilitacyjne oraz masaże różnymi metodami. Doszło do tego, że ciśnienie po zabiegach bardzo mi się podnosiło i dosłownie rehabilitanci „ściagali’ mnie z łóżka, nie byłam w stanie sama się ruszyć. Nie pamiętam już po jakich seriach zastrzyków ból zostawał uśmieżony na jakiś czas. Praca zawodowa siedząca, dźwiganie po drodze z pracy zakupów i znowu nawroty. Dopiero w 2011 roku wspaniały kolejny lekarz przepisał mi plasterki „Transtec”, których moc stopniowo mi zwiększano. Zmieniałam co 4dni. Samopoczucie doskonałe żadnych bólów ani głowy, ani żołądka mogę powiedzieć idealnie. Ale wszystko co dobre czasem się kończy zaczęłam zapominać datę, pisać, zawroty głowy. Podejrzewano udar lewej półkuli mózgowej. Po badaniach na neurologii, kroplówkach odzyskałam świadomość. Ale zakazano mi brać „Transtec I tramal /opiaty/. Od 2 dni jestem na „Katadolonie” 2xdz. mało że ból kręgosłupa i pośladka powrócił to żołądek znosi ten lek koszmarnie. Boli i czuję się jakbym wypiła alkohol przez jakię 2-3 godz. po zastosowaniu. Może to tylko na początku stosowania tego leku oby. Proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami, czy jest nadzieja że przestanie boleć?

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here