Jext

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAlk-Abello A/S
Kod ATCC01CA24
ProceduraMRP
SubstancjaAdrenalina (epinefryna)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Jext?

Lek Jext zawiera sterylny roztwór adrenaliny we wstrzykiwaczu półautomatycznym, przeznaczony do natychmiastowego wstrzyknięcia pojedynczej dawki adrenaliny w zewnętrzną stronę mięśnia uda (wstrzyknięcie domięśniowe).

Lek Jext przeznaczony jest do stosowania w leczeniu nagłych przypadków zagrażających życiu reakcji alergicznych (wstrząs anafilaktyczny), wywołanych użądleniem lub ukąszeniem owadów, pożywieniem, lekami lub wysiłkiem fizycznym.

Objawy sygnalizujące wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się w ciągu kilku minut od ekspozycji na alergen i są to: świąd skóry, wypukła wysypka (przypominającą pokrzywkę), nagłe zaczerwienienie twarzy, obrzęk warg, gardła, języka, dłoni i stóp, świszczący oddech, chrypka, duszność, nudności, wymioty; skurcze żołądka i, w niektórych przypadkach, utrata przytomności.

Reklama

Jaki jest skład Jext, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest adrenalina.
1 ml roztworu zawiera 1 mg adrenaliny (w postaci winianu).
Za pomocą jednego wstrzykiwacza leku Jext 150 mikrogramów można podać 150 mikrogramów adrenaliny w 0,15 ml roztworu do wstrzykiwań.
Za pomocą jednego wstrzykiwacza leku Jext 300 mikrogramów można podać 300 mikrogramów adrenaliny w 0,3 ml roztworu do wstrzykiwań.

Pozostałe składniki to:
Sodu chlorek
Sodu pirosiarczyn (E 223)
Kwas solny
Woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Jext – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Pacjent powinien upewnić się, że wie w jaki sytuacjach należy zastosować lek Jext. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie
Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 30 kg – zalecana dawka w stanach zagrożenia życia spowodowanych alergią wynosi 300 mikrogramów adrenaliny, podawane we wstrzyknięciu w zewnętrzną stronę mięśnia uda (podanie domięśniowe).

Dzieci o masie ciała od 15 kg do 30 kg – zalecana dawka w stanach zagrożenia życia spowodowanych alergią wynosi 150 mikrogramów adrenaliny, podawane we wstrzyknięciu w zewnętrzną stronę mięśnia uda (podanie domięśniowe). Do zapamiętania: właściwa dawka leku Jext zależy od masy ciała. Dawkę należy zwiększać wraz z rozwojem dziecka i należy omówić to z lekarzem.

Lek Jext należy zastosować natychmiast, gdy pacjent zaobserwuje objawy ostrej reakcji alergicznej, w razie konieczności przez odzież.

Po wykonaniu wstrzyknięcia we wstrzykiwaczu automatycznym pozostaje pewna objętość roztworu, którego nie można ponownie zastosować.

Czasami pojedyncza dawka adrenaliny może nie być wystarczająca do całkowitego usunięcia objawów ciężkiej reakcji alergicznej. Z tego powodu, lekarz prawdopodobnie przepisze pacjentowi więcej niż jeden wstrzykiwacz Jext. Jeśli po pierwszym wstrzyknięciu objawy nie ustąpią lub nasilą się w ciągu 5 do 15 minut, drugie wstrzyknięcie powinien podać albo pacjent, albo osoba towarzysząca. Z tego powodu należy zawsze nosić ze sobą więcej niż jeden wstrzykiwacz leku Jext.

Sposób podania
Lek Jext został tak zaprojektowany, aby mógł być wstrzyknięty przez ubranie lub bezpośrednio przez skórę zewnętrznej strony uda. Po dociśnięciu wstrzykiwacza do uda, zostaje zwolniony sprężynowy tłok wypychający ukrytą igłę przez zabezpieczenie znajdujące się na końcówce czarnej osłony igły, która wykona wkłucie do mięśnia uda i wstrzyknie dawkę adrenaliny.
Należy dokładnie przestrzegać podanej poniżej instrukcji użycia leku Jext.

Lek Jext należy wstrzykiwać wyłącznie w zewnętrzną stronę uda.
Nie należy wstrzykiwać leku w pośladek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przedawkowania leku lub przypadkowego wstrzyknięcia adrenaliny, należy zawsze natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną. Należy jak najszybciej skontaktować się lekarzem, aby wymienić zużyty lek Jext.

Ciśnienie tętnicze krwi pacjenta może zwiększyć się gwałtownie. Przedawkowanie może prowadzić do nagłego zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi, nieregularnej czynności serca, nieprawidłowej czynności nerek, zmniejszonego przepływu krwi i gromadzenia się płynu w płucach.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Jext – czy mogę spożywać alkohol?

Alkohol może nasilać działanie adrenaliny.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Jext w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Dane dotyczące stosowania adrenaliny podczas ciąży są ograniczone. W nagłych przypadkach zagrażających życiu, kobiety w ciąży, mogą bez wahania zastosować lek Jext, ze względu na niebezpieczeństwo utraty ich życia lub życia ich dziecka.
Nie przypuszcza się, aby lek Jext miał jakikolwiek wpływ na niemowlęta karmione piersią.

Ulotka Jext – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Jext - 300 mcg, Roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (Adrenalinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Jext - 300 mcg, Roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (Adrenalinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz