Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Sun Pharmaceutical Industries Europe B.V. |
Kod ATC | H01CC01 |
Procedura | MRP |
Substancja | Ganireliks |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Fyremadel?
Fyremadel zawiera substancję czynną ganireliks i należy do grupy leków zwanych „antagonistami hormonu uwalniającego gonadotropinę”. Działa antagonistycznie do naturalnego hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH). GnRH reguluje uwalnianie gonadotropin (hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH)). Gonadotropiny odgrywają ważną rolę w ludzkiej płodności i rozrodzie. U kobiet, FSH jest konieczny do wzrostu i rozwoju pęcherzyków w jajnikach. Pęcherzyki zawierają komórki jajowe. LH jest konieczny do uwolnienia dojrzałych komórek jajowych z pęcherzyków znajdujących się w jajnikach (owulacja). Fyremadel hamuje działanie GnRH, co powoduje zahamowanie uwalniania hormonów, przede wszystkim LH.
Zastosowanie leku Fyremadel
U kobiet biorących udział w programach wspomaganego rozrodu, łącznie z zapłodnieniem w warunkach in vitro (ang. in vitro fertilisation, IVF) i innymi metodami, owulacja może niekiedy występować zbyt wcześnie, co powoduje znaczące zmniejszenie szansy na ciążę. Fyremadel stosowany jest w celu zapobieżenia przedwczesnemu wzrostowi stężenia hormonu luteinizującego (LH), który może spowodować zbyt wczesne uwolnienie komórki jajowej.
W badaniach klinicznych ganireliks stosowano z rekombinowaną folikulotropiną (FSH) lub koryfolitropiną alfa, środkiem pobudzającym pęcherzyk jajnikowy o długim czasie działania.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Fyremadel, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Fyremadel – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fyremadel – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Fyremadel w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Fyremadel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Fyremadel, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest ganireliks. Każda ampułko-strzykawka zawiera 0,25 mg ganireliksu (w postaci octanu) w 0,5 ml roztworu wodnego.
– Pozostałe składniki to: kwas octowy, lodowaty mannitol i woda do wstrzykiwań. Odpowiednią wartość pH (miara kwasowości) ustalono sodu wodorotlenkiem i kwasem octowym lodowatym.
Dawkowanie preparatu Fyremadel – jak stosować ten lek?
Lek Fyremadel stosowany jest jako element leczenia w programach wspomaganego rozrodu, również zapłodnienia w warunkach in vitro.
Lekarz wyjaśni jak należy wykonać wstrzyknięcie, ponieważ pacjentka będzie je robić samodzielnie. Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Etap 1
Stymulacja jajników folikulotropiną (FSH) lub koryfolitropiną alfa może rozpocząć się w 2. lub 3. dniu krwawienia miesiączkowego.
Etap 2
Lek Fyremadel (0,25 mg) należy wstrzykiwać pod skórę raz dziennie, rozpoczynając w dniu 5. lub 6. stymulacji. W oparciu o odpowiedź na leczenie ze strony jajników, lekarz może zadecydować o rozpoczęciu podawania leku w innym dniu.
Lek Fyremadel i FSH powinny być podawane mniej więcej w tym samym czasie. Jednakże preparatów nie należy mieszać i wstrzyknięcia powinno się wykonywać w różne miejsca.
Codzienne podawanie leku Fyremadel należy kontynuować aż do dnia, w którym występuje wystarczająca liczba pęcherzyków o właściwych wymiarach.
Etap 3
Ostateczne dojrzewanie komórek jajowych w pęcherzykach można wywołać podaniem ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Czas pomiędzy dwoma wstrzyknięciami leku Fyremadel, jak również czas pomiędzy ostatnim wstrzyknięciem leku Fyremadel a wstrzyknięciem hCG nie powinien przekraczać 30 godzin, ponieważ w przeciwnym wypadku może wystąpić przedwczesna owulacja (tzn. uwolnienie komórki jajowej). W związku z tym w przypadku wstrzykiwania leku Fyremadel rano, podawanie leku należy kontynuować przez cały czas leczenia gonadotropiną, włączając dzień wyzwalania owulacji. W przypadku wstrzykiwania leku Fyremadel po południu, ostatnią dawkę leku Fyremadel należy podać po południu w dniu poprzedzającym dzień wyzwalania owulacji.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fyremadel – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Fyremadel w okresie ciąży i karmienia piersią?
Fyremadel należy stosować podczas kontrolowanej hiperstymulacji jajników w programach wspomaganego rozrodu (ART). Nie stosować leku Fyremadel w okresie ciąży i karmienia piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Fyremadel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Fyremadel - 0,25 mg/0,5 ml, Roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Ganirelixum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Fyremadel - 0,25 mg/0,5 ml, Roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Ganirelixum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?