Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG |
Kod ATC | J05AP09 |
Procedura | CEN |
Substancja | Dazabuwir |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Exviera?
Exviera jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu dorosłych z przewlekłym (długotrwałym) zapaleniem wątroby typu C (choroba zakaźna, która atakuje wątrobę, wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu C). Lek zawiera substancję czynną dazabuwir.
Exviera hamuje namnażanie się wirusa zapalenia wątroby typu C i zakażanie tym wirusem nowych komórek, powodując stopniowe oczyszczanie krwi z wirusa.
Lek Exviera tabletki nie działa, jeśli przyjmowany jest jako jedyny lek. Należy go zawsze przyjmować z innym lekiem przeciwwirusowym zawierającym ombitaswir/parytaprewir/rytonawir. Niektórzy pacjenci mogą także przyjmować lek przeciwwirusowy zawierający rybawirynę. Lekarz omówi z pacjentem, który z tych leków pacjent powinien zażywać z lekiem Exviera.
Jest bardzo ważne, aby pacjent przeczytał również ulotki innych leków przeciwwirusowych, przyjmowanych z lekiem Exviera. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leków przyjmowanych przez pacjenta, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Exviera, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Exviera – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Exviera – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Exviera w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Exviera – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Exviera, jakie substancje zawiera?
Każda tabletka zawiera 250 mg dazabuwiru (w postaci dazabuwiru sodowego jednowodnego).
Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (E460(i)), laktoza jednowodna, kopowidon, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna (E551), magnezu stearynian (E470b);
otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172) i żelaza tlenek czarny(E172).
Dawkowanie preparatu Exviera – jak stosować ten lek?
Lek Exviera tabletki nie działa, jeśli stosowany jest jako jedyny lek. Należy go zawsze przyjmować z innymi lekami przeciwwirusowymi, takimi jak ombitaswir/parytaprewir/rytonawir. Lekarz może również przepisać lek przeciwwirusowy zawierający rybawirynę.
Ile leku należy przyjmować
Zalecana dawka to jedna tabletka, dwa razy na dobę. Należy przyjąć jedną tabletkę rano i jedną tabletkę wieczorem.
Jak przyjmować lek
• Tabletki należy przyjmować z jedzeniem. Rodzaj jedzenia nie ma znaczenia.
• Tabletki połykać w całości.
• Nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletek ponieważ mają gorzki smak.
Jak długo przyjmować lek Exviera
Lek Exviera stosuje się przez 12 tygodni lub przez 24 tygodnie. Lekarz poinformuje pacjenta o czasie trwania leczenia. Nie przerywać przyjmowania leku Exviera, jeśli nie zaleci tego lekarz. Jest bardzo ważne, aby pacjent zakończył pełny cykl leczenia. Zapewni to jak najlepszą możliwość likwidacji zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjmie przypadkowo więcej niż zalecaną dawkę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym w celu uzyskania porady. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, aby móc łatwo opisać, co zostało przyjęte.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Exviera – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki należy przyjmować z jedzeniem. Rodzaj jedzenia nie ma znaczenia
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Exviera w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża i antykoncepcja
Skutki stosowania leku Exviera w czasie ciąży nie są znane. Leku Exviera nie należy stosować jeśli pacjentka jest w ciąży lub jest w wieku rozrodczym i nie stosuje skutecznej metody antykoncepcji.
• Leczona osoba lub jej partner (partnerka) muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia. Środki antykoncepcyjne, które zawierają etynyloestradiol nie mogą być stosowane podczas stosowania leku Exviera. Należy zapytać lekarza, jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji w danym przypadku.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Exviera z rybawiryną. Rybawiryna może powodować ciężkie wady wrodzone. Rybawiryna pozostaje w organizmie przez długi czas po zakończeniu leczenia, więc należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez jakiś czas po jego zakończeniu.
• Istnieje ryzyko wad wrodzonych, gdy rybawiryna jest podawana pacjentce, która zaszła w ciążę.
• Może również istnieć ryzyko wad wrodzonych, gdy rybawiryna stosowana jest przez pacjenta, którego partnerka zaszła w ciążę.
• Należy zapoznać się uważnie z punktem „Antykoncepcja” w ulotkach leków zawierających rybawirynę. Ważne jest, aby z tymi informacjami zapoznali się zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
• Jeśli pacjentka lub partnerka leczonego pacjenta zajdzie w ciążę w czasie stosowania leku Exviera i rybawiryny lub w kolejnych miesiącach po zakończeniu leczenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Karmienie piersią
Nie wolno karmić piersią podczas stosowania leku Exviera. Nie wiadomo, czy substancja czynna leku Exviera (dazabuwir) przenika do mleka ludzkiego.
Ulotka Exviera – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Exviera dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Exviera dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem związanym z przyjmowaniem tego leku. Przez okres ośmiu tygodni, w listopadzie i grudniu, byłam poddana terapii tym preparatem. Obecnie obserwuję niepokojące zmiany w moim stanie zdrowia – przez cały styczeń zmagam się z uporczywym zapaleniem gardła i krtani. Co szczególnie zwraca moją uwagę, to fakt, że nigdy wcześniej nie doświadczałam tak długotrwałych i intensywnych infekcji górnych dróg oddechowych. Te nietypowe dla mnie dolegliwości pojawiły się dopiero po zakończeniu kuracji. Zastanawiam się nad potencjalnym związkiem między przebytą terapią a obecnym osłabieniem mojego układu odpornościowego. Wcześniej nie miałam podobnych problemów zdrowotnych, dlatego ta sytuacja budzi moje zaniepokojenie i skłania do refleksji nad możliwym wpływem leku na funkcjonowanie mojego układu immunologicznego.
Zastanawiam się, czy napój używany do przyjmowania leków ma istotne znaczenie dla ich skuteczności. Interesuje mnie szczególnie wpływ pH różnych napojów na wchłanianie się leku – na przykład soku, który podwyższa pH, czy mleka, które je obniża. Pytam o sytuacje wyjątkowe, gdy z jakichś powodów nie mamy dostępu do wody. Chciałabym wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje przyjmowania leku z alternatywnymi płynami dla jego działania terapeutycznego.