Exviera

Exviera to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV) u dorosłych. Lek ten jest zwykle stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwwirusowymi. Substancją czynną w Exviera jest dasabuwir, który działa poprzez zablokowanie enzymu używanego przez wirus HCV do rozmnażania się. W ten sposób lek pomaga zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Exviera jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu dorosłych z przewlekłym (długotrwałym) zapaleniem wątroby typu C (choroba zakaźna, która atakuje wątrobę, wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu C). Lek zawiera substancję czynną dazabuwir.

Exviera hamuje namnażanie się wirusa zapalenia wątroby typu C i zakażanie tym wirusem nowych komórek, powodując stopniowe oczyszczanie krwi z wirusa.

Lek Exviera tabletki nie działa, jeśli przyjmowany jest jako jedyny lek. Należy go zawsze przyjmować z innym lekiem przeciwwirusowym zawierającym ombitaswir/parytaprewir/rytonawir. Niektórzy pacjenci mogą także przyjmować lek przeciwwirusowy zawierający rybawirynę. Lekarz omówi z pacjentem, który z tych leków pacjent powinien zażywać z lekiem Exviera.

Jest bardzo ważne, aby pacjent przeczytał również ulotki innych leków przeciwwirusowych, przyjmowanych z lekiem Exviera. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leków przyjmowanych przez pacjenta, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skład

Każda tabletka zawiera 250 mg dazabuwiru (w postaci dazabuwiru sodowego jednowodnego).

Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (E460(i)), laktoza jednowodna, kopowidon, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna (E551), magnezu stearynian (E470b);
otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172) i żelaza tlenek czarny(E172).

Dawkowanie

Lek Exviera tabletki nie działa, jeśli stosowany jest jako jedyny lek. Należy go zawsze przyjmować z innymi lekami przeciwwirusowymi, takimi jak ombitaswir/parytaprewir/rytonawir. Lekarz może również przepisać lek przeciwwirusowy zawierający rybawirynę.

Ile leku należy przyjmować
Zalecana dawka to jedna tabletka, dwa razy na dobę. Należy przyjąć jedną tabletkę rano i jedną tabletkę wieczorem.

Jak przyjmować lek
• Tabletki należy przyjmować z jedzeniem. Rodzaj jedzenia nie ma znaczenia.
• Tabletki połykać w całości.
• Nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletek ponieważ mają gorzki smak.

Jak długo przyjmować lek Exviera
Lek Exviera stosuje się przez 12 tygodni lub przez 24 tygodnie. Lekarz poinformuje pacjenta o czasie trwania leczenia. Nie przerywać przyjmowania leku Exviera, jeśli nie zaleci tego lekarz. Jest bardzo ważne, aby pacjent zakończył pełny cykl leczenia. Zapewni to jak najlepszą możliwość likwidacji zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjmie przypadkowo więcej niż zalecaną dawkę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym w celu uzyskania porady. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, aby móc łatwo opisać, co zostało przyjęte.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki należy przyjmować z jedzeniem. Rodzaj jedzenia nie ma znaczenia

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża i antykoncepcja
Skutki stosowania leku Exviera w czasie ciąży nie są znane. Leku Exviera nie należy stosować jeśli pacjentka jest w ciąży lub jest w wieku rozrodczym i nie stosuje skutecznej metody antykoncepcji.
• Leczona osoba lub jej partner (partnerka) muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia. Środki antykoncepcyjne, które zawierają etynyloestradiol nie mogą być stosowane podczas stosowania leku Exviera. Należy zapytać lekarza, jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji w danym przypadku.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Exviera z rybawiryną. Rybawiryna może powodować ciężkie wady wrodzone. Rybawiryna pozostaje w organizmie przez długi czas po zakończeniu leczenia, więc należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez jakiś czas po jego zakończeniu.
• Istnieje ryzyko wad wrodzonych, gdy rybawiryna jest podawana pacjentce, która zaszła w ciążę.
• Może również istnieć ryzyko wad wrodzonych, gdy rybawiryna stosowana jest przez pacjenta, którego partnerka zaszła w ciążę.
• Należy zapoznać się uważnie z punktem „Antykoncepcja” w ulotkach leków zawierających rybawirynę. Ważne jest, aby z tymi informacjami zapoznali się zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
• Jeśli pacjentka lub partnerka leczonego pacjenta zajdzie w ciążę w czasie stosowania leku Exviera i rybawiryny lub w kolejnych miesiącach po zakończeniu leczenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie wolno karmić piersią podczas stosowania leku Exviera. Nie wiadomo, czy substancja czynna leku Exviera (dazabuwir) przenika do mleka ludzkiego.

Ulotka Exviera

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Exviera (forum)

Stosujesz Exviera? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

4 komentarze do “Exviera”

 1. Przez 8 tygodni brałam ten lek listopad, grudzień . Teraz cały styczeń jestem chora na zapalenie gardła i krtani. Nigdy wcześniej nie chorowałam. Czy ten lek mógł obniżyć moją odporność.

  Odpowiedz
 2. Czy napój jakim jest popijany lek ma znaczenie? Innymi słowy czy jest różnica we wchłanianiu się leku czy popijamy sokiem podnoszącym pH, czy mlekiem obniżającym je? Oczywiści mowa o skrajnych przypadkach gry akurat nie można z jakiś powodów wodą

  Odpowiedz
 3. Dlaczego w punkcie stosowanie z alkoholem, nie ma ani słowa o alkoholu?
  Ktoś może do odczytać jako informacje, że alkohol w żadnen sposób nieoddziałuje z lekiem

  Odpowiedz
  • Dziękujemy za uwagi! Dodano stosowny opis do wszystkich produktów w sekcji „STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)” Pozdrawiamy! :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Exviera. Podziel się doświadczeniami na forum.