Esogno

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyG.L. Pharma GmbH
Kod ATCN05CF04
ProceduraDCP
SubstancjaEszopiklon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Esogno?

Lek Esogno należy do grupy leków zwanych lekami nasennymi, które są stosowane w celu ułatwienia zasypiania.

Lek Esogno stosowany jest w leczeniu bezsenności, zazwyczaj przez krótki okres. Lek Esogno jest przeznaczony do stosowania u pacjentów dorosłych, tylko w przypadku ciężkiego zaburzenia snu, powodującego pogorszenie jakości życia lub skrajne cierpienie u pacjenta.

Reklama

Jaki jest skład Esogno, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest eszopiklon.
Esogno, 1 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 1 mg eszopiklonu.
Esogno, 2 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 2 mg eszopiklonu.
Esogno, 3 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 3 mg eszopiklonu.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan, kroskarmeloza sodowa,
krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350.
Tabletki 1 mg i 3 mg zawierają również indygotynę (E 132), lak aluminiowy.

Dawkowanie preparatu Esogno – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Zalecana dawka początkowa eszopiklonu wynosi 1 mg na noc. W razie potrzeby dawka może zostaćzwiększona do 2 lub 3 mg.

Lek Esogno należy przyjąć w pojedynczej dawce bezpośrednio przed pójściem spać. Nie należy przyjmować więcej niż jednej dawki w czasie tej samej nocy.

Osoby w podeszłym wieku 65 lat i więcej
Zalecana dawka początkowa eszopiklonu wynosi 1 mg na noc. W razie potrzeby dawka może zostać zwiększona do 2 mg.

Pacjenci z ciężkim zaburzeniem czynności nerek
Maksymalna zalecana dawka eszopiklonu wynosi 2 mg na noc.

Pacjenci przyjmujący inhibitory CYP3A4, takie jak niektóre antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze
Maksymalna zalecana dawka eszopiklonu wynosi 2 mg na noc. W przypadku pacjentów w wieku 65 lat i więcej nie należy stosować jednocześnie leku Esogno z inhibitorami CYP3A4.

Lek Esogno przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości. Tabletek nie należy kruszyć ani przełamywać, ponieważ substancja czynna ma gorzki smak.

Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia powinien być tak krótki jak to możliwe i nie powinien przekraczać czterech tygodni, włączając w to okres stopniowego odstawiania.
W niektórych przypadkach może być konieczne przyjmowanie leku Esogno przez okres dłuższy niż 4 tygodnie. W takim przypadku lekarz określi, jak długo należy przyjmować lek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek leku Esogno należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. Jeśli to możliwe, należy pokazać lekarzowi opakowanie leku.

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku Esogno, może stać się bardzo śpiący lub zapaść w śpiączkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Esogno – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Esogno może zacząć działać później, jeśli zostanie przyjęty z lub bezpośrednio po
wysokotłuszczowym lub obfitym posiłku.

Podczas stosowania leku Esogno nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on nasilać działania niepożądane leku.

Należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, ponieważ wpływa on na działanie leku Esogno.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Esogno w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Lek Esogno nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży.

Lek Esogno nie jest zalecany, jeśli pacjentka karmi piersią, ponieważ może on przenikać do mleka kobiecego. Lekarz może zalecić przerwanie stosowania leku Esogno.

Ulotka Esogno – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Esogno - 3 mg, Tabletki powlekane (Eszopiclonum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Esogno - 3 mg, Tabletki powlekane (Eszopiclonum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.9 na 5 gwiazdek (na podstawie 11 opinii)

Znakomity
18%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
55%
Słaby
9%
Fatalny
18%

11 komentarzy do “Esogno”

  1. ★★☆☆☆

    Muszę podzielić się moim rozczarowaniem dotyczącym leku Esogno. Przyjąłem podwójną dawkę 4 mg (dwie tabletki po 2 mg), licząc na skuteczną pomoc w problemach ze snem. Niestety, lek zupełnie nie spełnił swojej funkcji – spędziłem całą noc bezsennie, co jest dla mnie szczególnie frustrujące, biorąc pod uwagę wcześniejsze pozytywne doświadczenia z lekiem Nasen, który zazwyczaj działał nawet przy podobnym dawkowaniu. W moim odczuciu Esogno okazał się kompletnie nieskuteczny, przypominając bardziej placebo niż faktyczny lek nasenny. Piszę tę opinię o 6 rano, po kolejnej nieprzespanej nocy.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Od pięciu miesięcy przyjmuję Esogno w dawce 1 mg i zauważyłem, że mój organizm prawdopodobnie wypracował już na nią tolerancję. Skuteczność leku wydaje się nieco mniejsza niż na początku terapii, co jest typowym zjawiskiem przy długotrwałym stosowaniu niektórych leków. W związku z tym rozważam, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, zwiększenie dawki do 2 mg. Obserwuję uważnie reakcje swojego organizmu i dostosowuję leczenie do aktualnych potrzeb.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Stosowanie Esogno w dawce 3 mg okazało się w moim przypadku niewystarczające. Efektywność leku jest zdecydowanie poniżej oczekiwań, a działanie terapeutyczne jest słabo odczuwalne. Wydaje się, że ta dawka jest zbyt niska, aby skutecznie kontrolować objawy mojej choroby. Warto rozważyć konsultację w sprawie możliwej modyfikacji dawkowania, gdyż obecna forma terapii nie przynosi zadowalających rezultatów i nie spełnia swoich założeń leczniczych.

    Odpowiedz
  4. ★★★☆☆

    Zauważyłam szybkie i skuteczne działanie leku w zakresie regulacji snu – przestałam budzić się w nocy i wreszcie czuję się naprawdę wyspana po przebudzeniu. Niestety, pojawiły się dość niepokojące skutki uboczne w postaci zaburzeń pamięci. To dość istotny problem, który wpływa na moje codzienne funkcjonowanie. Mimo skuteczności w leczeniu bezsenności, kwestia pogorszenia funkcji poznawczych jest na tyle znacząca, że wymaga przemyślenia dalszego stosowania preparatu.

    Odpowiedz
  5. ★★★☆☆

    Po kilkutygodniowym stosowaniu Esogno muszę przyznać, że jego skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Nawet przy maksymalnej dawce 3 mg sen trwa zaledwie około 1,5 godziny, co jest zdecydowanie niewystarczające dla pełnej regeneracji organizmu. Jedyną zaletą tego preparatu jest możliwość długoterminowego stosowania bez ryzyka uzależnienia, co potwierdzają badania nad eszopiklonem. Być może właśnie ta bezpieczniejsza formuła przekłada się na jego ograniczoną skuteczność. Na plus należy zaliczyć brak efektu rezydualnego – poranki są wolne od nieprzyjemnych skutków ubocznych, co pozwala na normalne funkcjonowanie po przebudzeniu.

    Odpowiedz
    • ★★★★★

      Z przyjemnością mogę potwierdzić skuteczność leku Esogno, który stosuję od dwóch miesięcy w dawce 6 mg przed snem. Jest to dla mnie przełomowe rozwiązanie w walce z bezsennością. Wreszcie mogę cieszyć się pełnowartościowym, spokojnym snem, a co najważniejsze – nie doświadczam żadnych efektów ubocznych następnego dnia. Mogę normalnie funkcjonować i czuję się wypoczęta. Jestem naprawdę zadowolona z rezultatów terapii, ponieważ wcześniejsze problemy ze snem znacząco wpływały na jakość mojego życia. To, co szczególnie doceniam w tym leku, to brak uczucia otępienia czy senności w ciągu dnia, które często towarzyszą innym preparatom nasennym.

      Odpowiedz
  6. ★★★★★

    Niedawno rozpocząłem kurację lekiem Esogno i jestem bardzo zadowolony z efektów terapeutycznych. Po kilku tygodniach stosowania mogę potwierdzić jego skuteczność. Lek pomaga mi w regulacji snu, dzięki czemu budzę się wypoczęty i pełen energii. Szczególnie doceniam to, że nie powoduje on uczucia senności następnego dnia, co pozwala mi normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Jest to zdecydowanie preparat warty rozważenia dla osób zmagających się z problemami ze snem.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Z ogromną satysfakcją dzielę się moim doświadczeniem z lekiem Esogno, który został mi przepisany przez lekarza tydzień temu. Po długim okresie poszukiwań skutecznego środka nasennego, nareszcie znalazłem preparat, który rzeczywiście przynosi oczekiwane rezultaty. Lek wykazuje skuteczne działanie w moim przypadku, co jest dla mnie prawdziwym przełomem w walce z bezsennością.

      Co istotne dla osób rozważających rozpoczęcie terapii tym lekiem – podczas zakupu w aptece dowiedziałem się, że mimo ograniczonej dostępności na miejscu (było tylko jedno opakowanie), lek jest dostępny w hurtowniach farmaceutycznych, co powinno zapewnić ciągłość terapii dla pacjentów. Jest to ważna informacja dla osób planujących długoterminowe stosowanie tego preparatu.

      Odpowiedz
  7. ★★★☆☆

    Z niepokojem obserwuję utrzymujące się braki leku Esogno w aptekach na terenie całego kraju. Na dzień 4 marca 2021 roku lek jest praktycznie niedostępny, co stanowi poważny problem dla pacjentów regularnie stosujących ten preparat. Sytuacja ta wymaga pilnej interwencji ze strony dystrybutorów i producentów, gdyż ciągłość terapii jest kluczowa dla wielu osób.

    Odpowiedz
    • ★☆☆☆☆

      Lek niestety nie spełnił moich oczekiwań. Po jego zażyciu pojawia się bardzo nieprzyjemny, gorzki posmak w ustach, który utrzymuje się nawet do następnego dnia. Jest to dość uciążliwy skutek uboczny, który znacząco wpływa na komfort stosowania. Dodatkowo skuteczność leku w moim przypadku jest niesatysfakcjonująca, co w połączeniu z nieprzyjemnymi doznaniami smakowymi sprawia, że rozważam konsultację w sprawie alternatywnego leczenia.

      Odpowiedz
      • ★☆☆☆☆

        Moje doświadczenie z lekiem Esogno było dość problematyczne. Mimo że nie przegryzałam tabletki, odczuwałam intensywny gorzki posmak utrzymujący się przez całą dobę. Najpoważniejsze skutki uboczne pojawiały się około kilku minut po zażyciu – silne zawroty głowy, zaburzenia mowy i problemy z zachowaniem równowagi, przypominające stan po spożyciu znacznej ilości alkoholu. Konieczne było natychmiastowe położenie się do łóżka. Choć zasypianie następowało szybko, sen był przerywany, zwykle z jedną przerwą na toaletę. Dodatkowo dokuczliwa zgaga, podobna do tej występującej po nadmiernym spożyciu alkoholu, znacząco wpływała na komfort stosowania leku. Zastanawiam się nad zasadnością kontynuowania tej terapii ze względu na uciążliwe działania niepożądane.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz