Recepty elektroniczne zastąpiły tradycyjne recepty papierowe. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć artykuł, który wyjaśni, co takiego zyskaliśmy dzięki tej zmianie. Mamy nadzieję, że każdy zrozumie, ile zyskujemy dzięki postępującej cyfryzacji.
Teleporada medyczna
Wykorzystanie telemedycyny wzrosło w ostatnich latach. Lekarze wykorzystują tę technologię do udzielania pacjentom usług medycznych przez telefon. Obejmuje to konsultacje, przepisywanie leków i podejmowanie decyzji medycznych. Administratorzy szpitali zaczynają używać jej w warunkach szpitalnych do koordynowania opieki nad hospitalizowanymi pacjentami. Programy telemedyczne uczą lekarzy dodatkowych technik świadczenia wysokiej jakości usług medycznych z wykorzystaniem telemedycyny.
Telekonsultacja to wygodny sposób komunikowania się lekarzy z pacjentami. Pomocny jest również dla pacjentów dostęp do lekarza przez telefon. W ten sposób nie muszą czekać dni lub tygodni na wizytę. Ponadto lekarze mogą aktualizować swoje notatki i łatwo organizować swoje dane. To znacznie ułatwia śledzenie stanu zdrowia pacjentów i zarządzanie ich dokumentacją medyczną.
Konsultacja medyczna to szybka pomoc ekspertów. Dzięki e-recepta.net możemy umówić się na telekonsultację ze specjalistą. Musimy jednak pamiętać o ważnej rzeczy. To lekarz, z którym będziemy się kontaktować, ustali, czy faktycznie recepta elektroniczna jest nam potrzebna. Jeśli uzna, że owszem, to da nam taki dokument. Może się jednak zdarzyć, że medyk stwierdzi, że żaden lek dostępny na receptę nie będzie w naszym wypadku potrzebny.
Cyfryzacja a e-recepta
Proces digitalizacji jest procesem ciągłym i nieubłaganym. Od pracy po rozrywkę, możemy optymalizować różne procesy w naszym życiu. Dotyczy to zarówno komputerów, jak i maszyn, ale także książek (e-booków) i przydatnych gadżetów. Zdecydowanie ułatwia nam to życie. Odkrywamy nowe technologie, a także szybciej ulepszamy stare. To nie tylko oszczędza czas, ale także sprawia, że korzystanie z przedmiotów codziennego użytku jest wygodniejsze.
Ułatwia też zdobywanie wiedzy i czyni ją powszechnie dostępną, co niewątpliwie przyczyni się do rozwoju społeczeństwa. Proces digitalizacji naszego środowiska znajduje swoje miejsce również w szeroko rozumianej medycynie. Wszystkie usprawnienia i robotyzacja znacznie przyspieszyły korzystanie z pomocy medycznej i zwiększyły jej efektywność. Ale chociaż te zmiany są bardzo ważne, są one trudne do zauważenia przez przeciętnego człowieka. Oprócz wielkich i znaczących osiągnięć nauki i cyfryzacji są też osiągnięcia mniejsze, których nie można zlekceważyć. Doskonałym przykładem są recepty elektroniczne.
Elektroniczna recepta – czym jest?
Elektroniczna recepta lub e-recepta to system używany przez niektórych lekarzy do rejestrowania i przesyłania informacji o pacjencie. To skuteczny sposób dokumentowania, zarządzania i wydawania leków. Z e-recept lekarze korzystają zarówno w szpitalach, jak i ich gabinetach. E-recepty są korzystne dla pacjentów, pracodawców i firm ubezpieczeniowych.
Jakie są korzyści stosowania e-recepty?
Elektroniczne recepty (e-recepty), znane również jako elektroniczna dokumentacja medyczna (EMR), to skomputeryzowana dokumentacja używana do przepisywania leków lub innych środków medycznych. E-recepty są wygodne, ponieważ można je wysłać drogą elektroniczną. Główne zalety e-recept obejmują szybszą komunikację między świadczeniodawcami a dystrybutorami zaopatrzenia medycznego oraz zarządzania zdrowiem.
Co więcej, elektroniczne recepty pozwalają pacjentom na zakup leków bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim czy aptece. Jest to korzystne na obszarach odległych lub wiejskich, gdzie transport może być trudny lub ograniczony. Ponadto e-recepty pozwalają na większe bezpieczeństwo w środowiskach opieki zdrowotnej, umożliwiając lepsze śledzenie i audyt dystrybucji zaopatrzenia medycznego.
Elektroniczne Recepty – jak działa elektroniczny system?
Każda elektroniczna recepta zawiera szczegółowe informacje o lekach przypisanych pacjentowi oraz jego dane. Każdy może ją przeczytać w porównaniu ze standardowymi dokumentami, a wygląd dokumentacji medycznej nie ma już znaczenia. Wszystkie zapisy recept elektronicznych są przechowywane na koncie internetowym pacjenta. Pozwala to szybko i sprawnie sprawdzić przez Internet na przykład zwiększone dawki określonych leków.
Za pośrednictwem systemu zapisy w formie elektronicznej przekazywane są od lekarza do farmaceuty. Dodatkowo informacja jest również przesyłana do Narodowego Funduszu Zdrowia przy refundacji leków. W ten sposób wizyta u lekarza zmniejsza ilość formalności. Ponadto, z punktu widzenia lekarza i pacjenta, niezwykła jest łatwość dostępu do dokumentacji i podawania leków. E-recepta elektroniczna zawiera następujące informacje: jaki lek przepisano, który lekarz zdecydował się przepisać dany lek, jak opisano podawanie leków. Informacje w recepcie elektronicznej obejmują również ceny niektórych leków.
E-recepta – podsumowanie
Elektroniczne recepty są kluczowym elementem systemu informatycznego dla cyfrowego rozwoju systemu zdrowia publicznego w Polsce.
Elektroniczne recepty to wygodne i bezpieczne rozwiązanie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Wystawienie e-recepty jest łatwiejsze i mniej czasochłonne niż wystawienie recepty papierowej. Lekarze mogą poświęcić pacjentom dodatkowy czas. Udostępnienie lekarzom historii leczenia pacjentów, w tym recept elektronicznych, poprawia jakość świadczonych usług, a także zwiększa efektywność leczenia.
Procedury wystawiania i realizacji recept elektronicznych w dużej mierze ograniczają się do prostych zasad. Pobieranie leków z aptek od strony formalnej nie różni się od poprzedniej metody. Obecnie, aby otrzymać receptę, należy wprowadzić 4-cyfrowy kod. Kod ten pacjent otrzyma SMS-em lub e-mailem. W niektórych przypadkach recepty papierowe nadal istnieją, ale ich stosowanie jest ograniczone. Wszystkie wystawione recepty elektroniczne są dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.