Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Diabezidum?
Diabezidum jest lekiem zmniejszającym stężenie cukru we krwi (doustny lek przeciwcukrzycowy należący do grupy pochodnych sulfonylomocznika).
Lek Diabezidum stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych, kiedy leczenie dietą i wysiłek fizyczny oraz zmniejszenie masy ciała nie wystarczają do utrzymania stężenia cukru we krwi na właściwym poziomie.
Jaki jest skład Diabezidum, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest gliklazyd. Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 30 mg gliklazydu.
Pozostałe składniki to: sodu wodorowęglan, mannitol, wapnia wodorofosforan dwuwodny, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, hypromeloza K100 LV-CR.
Dawkowanie preparatu Diabezidum – jak stosować ten lek?
Lekarz dostosuje dawkę do indywidualnych potrzeb pacjenta, w zależności od stężenia cukru we krwi i ewentualnie w moczu.
Zmiana czynników zewnętrznych (np. zmniejszenie masy ciała, zmiana stylu życia, stres) lub polepszenie kontroli stężenia cukru we krwi mogą wymagać zmiany dawkowania gliklazydu.
Zwykła dawka wynosi od jednej do czterech tabletek (maksymalnie 120 mg), przyjmowana jednorazowo w czasie śniadania.
Jeśli rozpoczęto leczenie skojarzone lekiem Diabezidum z metforminą, inhibitorami alfa-glukozydazy lub insuliną, lekarz określi odpowiednią dawkę każdego leku, indywidualnie dla pacjenta.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Diabezidum jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.
Objawy przedawkowania są związane z małym stężeniem cukru we krwi (hipoglikemia). Aby zmniejszyć objawy, można spożyć cukier (od 4 do 6 kostek) lub słodki napój, a następnie obfitą przekąskę lub posiłek. W razie utraty przytomności przez pacjenta należy natychmiast
poinformować lekarza i wezwać pogotowie ratunkowe. Tak samo należy postąpić, jeżeli ktoś inny, np. dziecko, zażył przypadkowo ten lek. Osobom nieprzytomnym nie wolno podawać pokarmów ani płynów. Należy upewnić się, że w otoczeniu pacjenta znajduje się osoba świadoma jego stanu, która w nagłym przypadku będzie mogła zadzwonić do lekarza.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Diabezidum – czy mogę spożywać alkohol?
Picie alkoholu nie jest zalecane, ponieważ może zmienić kontrolę cukrzycy w nieprzewidywalny sposób.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Diabezidum w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek Diabezidum nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży. Jeśli pacjentka planuje ciążę lub zaszła w ciążę, powinna poinformować lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Diabezidum – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Diabezidum przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Diabezidum m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Diabezidum w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Diabezidum - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Diabezidum? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.