Konsultacja merytoryczna:

Diabezidum

Diabezidum jest lekiem zmniejszającym stężenie cukru we krwi (doustny lek przeciwcukrzycowy należący do grupy pochodnych sulfonylomocznika).

Lek Diabezidum stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych, kiedy leczenie dietą i wysiłek fizyczny oraz zmniejszenie masy ciała nie wystarczają do utrzymania stężenia cukru we krwi na właściwym poziomie.

Jaki jest skład Diabezidum, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest gliklazyd. Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 30 mg gliklazydu.

Pozostałe składniki to: sodu wodorowęglan, mannitol, wapnia wodorofosforan dwuwodny, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, hypromeloza K100 LV-CR.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Diabezidum – jak stosować ten lek?

Lekarz dostosuje dawkę do indywidualnych potrzeb pacjenta, w zależności od stężenia cukru we krwi i ewentualnie w moczu.

Zmiana czynników zewnętrznych (np. zmniejszenie masy ciała, zmiana stylu życia, stres) lub polepszenie kontroli stężenia cukru we krwi mogą wymagać zmiany dawkowania gliklazydu.

Zwykła dawka wynosi od jednej do czterech tabletek (maksymalnie 120 mg), przyjmowana jednorazowo w czasie śniadania.

Jeśli rozpoczęto leczenie skojarzone lekiem Diabezidum z metforminą, inhibitorami alfa-glukozydazy lub insuliną, lekarz określi odpowiednią dawkę każdego leku, indywidualnie dla pacjenta.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Diabezidum jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.

Objawy przedawkowania są związane z małym stężeniem cukru we krwi (hipoglikemia). Aby zmniejszyć objawy, można spożyć cukier (od 4 do 6 kostek) lub słodki napój, a następnie obfitą przekąskę lub posiłek. W razie utraty przytomności przez pacjenta należy natychmiast
poinformować lekarza i wezwać pogotowie ratunkowe. Tak samo należy postąpić, jeżeli ktoś inny, np. dziecko, zażył przypadkowo ten lek. Osobom nieprzytomnym nie wolno podawać pokarmów ani płynów. Należy upewnić się, że w otoczeniu pacjenta znajduje się osoba świadoma jego stanu, która w nagłym przypadku będzie mogła zadzwonić do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Diabezidum – czy mogę spożywać alkohol?

Picie alkoholu nie jest zalecane, ponieważ może zmienić kontrolę cukrzycy w nieprzewidywalny sposób.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Diabezidum w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Diabezidum nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży. Jeśli pacjentka planuje ciążę lub zaszła w ciążę, powinna poinformować lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Diabezidum – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Diabezidum 30 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Gliclazidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 202.15 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Diabezidum m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Diabezidum 30 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Gliclazidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 27 razy

Rozmiar plku 249.09 KB

Cena - ile kosztuje Diabezidum?

Cena Diabezidum i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Diabezidum.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Diabezidum? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Weleda Sensitiv olejek migdałowy (Opakowanie: 50 ml)Weleda Sensitiv olejek migdałowy (Opakowanie: 50 ml) to migdałowy olejek do twarzy przeznaczony w szczególności do skóry wrażliwej. Jest odpowiedni do usuwania makijażu. Zmniejsza podrażnienia cery, nawilża ją oraz wzmacnia jej naturalną warstwę ochronną.Efekt działania Weleda Sensitiv olejek migdałowy (Opakowanie: 50 ml)Weleda Sensitiv olejek migdałowy (Opakowanie: 50 ml) harmonizuje skórę…

58.99 

Calcium HASCO o sm.truskawkowym (Opakowanie: 150 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

9.63 

Hoyer Propolis & Salbei Lutschtabl. (Opakowanie: 60 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

18.99 

Zastosowanie Vichy Dermablend 55 podkład korygujacy Bronze (Opakowanie: 30 ml)Fluid korygujący zapewnia wysoki poziom krycia bez efektu maski. Po aplikacji jest niewidoczny na skórze i daje jej matowe wykończenie.

Vichy Dermablend 55 podkład korygujacy Bronze (Opakowanie: 30 ml) utrzymuje się na skórze nawet do 16 godzin zapewniając jej idealny wygląd. Dodatkowo, filtr ochronny SPF35 chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się spowodowanym promieniowaniem UV. Nie powoduje…

90.99 

Zastosowanie Tantum Rosa saszetki (Opakowanie: 10 )Tantum Rosa saszetki (Opakowanie: 10 ) to proszek do sporządzenia roztworu dopochwowego, łagodzącego stany zapalne okolic pochwy i narządów płciowych. Roztwór stosowany jest po zabiegach chirurgicznych, przy stanach zapalnych z obrzękiem, w trakcie połogu.

Tantum Rosa proszek stosuje się w przypadku dolegliwości i objawów, takich jak: ból, świąd, zaczerwienienie, pieczenie, upławy, obrzęk w…

23.14 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief