Cuprymina

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyA.C.O.M. -Advanced Center Oncology Macerata -S.R.L.
Kod ATC
ProceduraCEN
SubstancjaChlorek miedzi

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cuprymina?

Produkt Cuprymina nie jest lekiem i nie jest przeznaczony do samodzielnego stosowania.

Cuprymina jest rodzajem produktu zwanym prekursorem radiofarmaceutycznym. Zawiera substancję czynną chlorek miedzi (64Cu). Miedź 64 jest promieniotwórczą postacią pierwiastka chemicznego miedzi emitującą promieniowanie potrzebne w pewnych zabiegach, które mogą być przeprowadzone u pacjenta.

Produkt Cuprymina jest stosowany do znakowania radioizotopem, techniki, w której substancja jest oznaczana (znakowana) składnikiem radioaktywnym. Produkt Cuprymina jest stosowany do znakowania niektórych leków, które zostały specjalnie opracowane do stosowania z chlorkiem miedzi (64Cu). Leki te działają jako nośniki radioaktywności do miejsc, gdzie jest potrzebna. Mogą to być substancje przeznaczone do rozpoznawania szczególnych rodzajów komórek w organizmie, w tym komórek nowotworowych.

Stosowanie leków znakowanych 64Cu wiąże się z ekspozycją na małą dawkę radioaktywności. Lekarz prowadzący i lekarz medycyny nuklearnej uznali, że korzyść kliniczna wynikająca z zabiegu z zastosowaniem produktu radiofarmaceutycznego przewyższa ryzyko wynikające z napromieniowania.

Należy zapoznać się z ulotką dla pacjenta leku, który ma być znakowany radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina.

Reklama

Jaki jest skład Cuprymina, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną produktu jest chlorek miedzi (64Cu). Jeden ml roztworu zawiera 925 MBq w czasie kalibracji (01:00 czasu środkowoeuropejskiego CET), co odpowiada co najmniej 0,25 mikrograma izotopu miedzi 64. Jedna fiolka zawiera od 925 do 2770 MBq (co odpowiada

0,25-0,75 mikrograma izotopu miedzi 64). (MBq: megabekerel, bekerel jest jednostką pomiaru radioaktywności)

Pozostałe składniki to kwas solny (0,1 N) i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Cuprymina – jak stosować ten lek?

Istnieją ścisłe zasady dotyczące stosowania, przygotowania i usuwania produktów radiofarmaceutycznych. Leki znakowane radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina będą podawane wyłącznie w specjalnych kontrolowanych pomieszczeniach. Produkt zostanie przygotowany i podany przez osoby przeszkolone i posiadające kwalifikacje do jego bezpiecznego stosowania. Osoby te zadbają, aby stosowanie produktu było bezpieczne i będą informować o prowadzonych przez nie czynnościach.

Lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący zabieg zdecyduje, jaką ilość leku znakowanego radioizotopem za pomocą produktu Cuprymina należy zastosować w danym przypadku. Będzie to najmniejsza ilość potrzebna do uzyskana odpowiedniego wyniku, uzależniona od jednocześnie podawanego leku i celu jego stosowania.

Podanie leku znakowanego radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina i przeprowadzenie zabiegu
Produkt Cuprymina może być stosowany tylko w połączeniu z innym lekiem, który został specjalnie opracowany do stosowania z produktem Cuprymina, i zostanie następnie podany.

Czas trwania zabiegu
Lekarz medycyny nuklearnej udzieli informacji na temat normalnego czasu trwania zabiegu po podaniu leku znakowanego radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina.

Po podaniu leku znakowanego radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina
Lekarz medycyny nuklearnej udzieli informacji, czy należy zachować jakieś szczególne środki ostrożności po otrzymaniu leku znakowanego radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina. W razie wątpliwości należy zgłosić się do lekarza medycyny nuklearnej.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ lek znakowany radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina jest przygotowywany przez lekarza medycyny nuklearnej w ściśle kontrolowanych warunkach, prawdopodobieństwo ewentualnego przedawkowania jest niewielkie. Gdyby jednak doszło do przedawkowania, zostanie zastosowane odpowiednie leczenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cuprymina – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cuprymina w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem leku znakowanego radioizotopem za pomocą produktu Cuprymina należy poradzić się lekarza medycyny nuklearnej.

Jeżeli istnieje możliwość, że pacjentka jest w ciąży, jeżeli opóźnia się krwawienie miesiączkowe lub jeżeli pacjentka karmi piersią, należy poinformować o tym lekarza medycyny nuklearnej zanim zastosowany zostanie lek znakowany radioizotopem za pomocą produktu Cuprymina.

W razie wątpliwości ważne jest skonsultowanie się z lekarzem medycyny nuklearnej nadzorującym zabieg.

W przypadku ciąży
Kobietom w ciąży nie należy podawać leków znakowanych radioizotopem z zastosowaniem produktu Cuprymina.

W przypadku karmienia piersią
Konieczne będzie przerwanie karmienia piersią. Należy zapytać lekarza medycyny nuklearnej, kiedy można powrócić do karmienia piersią.

Ulotka Cuprymina – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Cuprymina dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Cuprymina dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Napisz opinię o Cuprymina. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.

Nie znalazłeś/aś potrzebnych informacji? Pomocna może się okazać wyszukiwarka leków.

Kategorie powiązane: Leki diagnostyczne,