Cirrus

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyVEDIM Sp. z o.o.
Kod ATCR01BA52
ProceduraNAR
SubstancjaCetyryzyna, Pseudoefedryna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cirrus?

Cirrus zawiera dwie substancje czynne: cetyryzyny dichlorowodorek i pseudefedryny chlorowodorek. Cetyryzyny dichlorowodorek jest lekiem przeciwalergicznym, natomiast pseudoefedryny chlorowodorek zwęża naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa w wyniku czego zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa.

Cirrus, tabletki o przedłużonym uwalnianiu jest lekiem stosowanym w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak: uczucie zatkania nosa (przekrwienie błony śluzowej nosa), kichanie, wodnista wydzielina z nosa (katar) oraz swędzenie (świąd) nosa i spojówek. Lek jest przeznaczony do stosowania w przypadkach, gdy pożądane jest zarówno działanie przeciwalergiczne dichlorowodorku cetyryzyny, jak i zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa działanie chlorowodorku pseudoefedryny.

Reklama

Jaki jest skład Cirrus, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są cetyryzyny dichlorowodorek i pseudoefedryny chlorowodorek.
Jedna tabletka zawiera 5 mg cetyryzyny dichlorowodorku w warstwie o niemodyfikowanym uwalnianiu oraz 120 mg pseudoefedryny chlorowodorku w warstwie o przedłużonym uwalnianiu.

– Inne składniki leku to:

W skład warstwy o niemodyfikowanym uwalnianiu wchodzą: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

W skład warstwy o przedłużonym uwalnianiu wchodzą: hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

W skład otoczki Opadry Y-1-7000 white wchodzą: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400.

Dawkowanie preparatu Cirrus – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana dawka leku Cirrus u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat to jedna tabletka dwa
razy na dobę (rano i wieczorem) w czasie posiłku lub między posiłkami. Tabletek Cirrus nie należy rozgryzać, żuć ani kruszyć. Lek należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu.

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Okres stosowania leku Cirrus nie powinien przekraczać okresu występowania objawów i nie powinien być dłuższy niż 2 do 3 tygodni. Lekarz może zalecić stosowanie samej cetyryzyny w kontynuacji leczenia.

U pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek lub niewydolnością wątroby dawkę leku Cirrus należy zmniejszyć o połowę (do 1 tabletki na dobę).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku (przedawkowania), należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Objawy ostrego przedawkowania leku Cirrus to: biegunka, zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy, złe samopoczucie, rozszerzenie źrenicy, zatrzymanie moczu, przyspieszenie czynności serca, zaburzenia
rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, uspokojenie, bezdech, utrata przytomności, sine zabarwienie skóry i zapaść sercowo-naczyniowa, bezsenność, omamy, drżenie, drgawki. Objawy te mogą zagrażać życiu. Znaczne przedawkowanie leku Cirrus może spowodować psychozę toksyczną z urojeniami i omamami. U niektórych pacjentów mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, zapaść krążeniowa, drgawki, śpiączka i niewydolność oddechowa. Objawy te mogą doprowadzić do zgonu.

Leczenie objawowe i podtrzymujące powinno być prowadzone w warunkach szpitalnych. Należy pamiętać, że hemodializa usuwa cetyryzynę i pseudoefedrynę z organizmu jedynie w niewielkim stopniu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cirrus – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Cirrus można stosować w czasie posiłków lub między posiłkami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cirrus w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza. Ze względu na brak odpowiednich danych kobiety w ciąży nie powinny przyjmować leku Cirrus. Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować leku Cirrus, gdyż cetyryzyna i pseudoefedryna przenikają do mleka matki.

Ulotka Cirrus – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Cirrus - 5 mg + 120 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Cetirizini dihydrochloridum + Pseudoephedrini hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Cirrus - 5 mg + 120 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Cetirizini dihydrochloridum + Pseudoephedrini hydrochloridum)

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

5.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
100%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Cirrus”

  1. ★★★★★

    Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem ze stosowania leku Cirrus, który okazał się bardzo skutecznym rozwiązaniem w walce z moimi dolegliwościami alergicznymi. Zmagałem się z uciążliwym alergicznym zapaleniem spojówek oraz przewlekłym katarem, które znacząco utrudniały mi codzienne funkcjonowanie. Lek działa stosunkowo szybko po zażyciu, przynosząc wyraźną ulgę w objawach. Szczególnie doceniam fakt, że pozwala mi normalnie funkcjonować w ciągu dnia, nie powodując nadmiernej senności, która często towarzyszy tego typu preparatom. Na podstawie własnych pozytywnych doświadczeń mogę z przekonaniem polecić Cirrus osobom zmagającym się z podobnymi objawami alergii.

    Odpowiedz

Napisz opinię o Cirrus. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.

Nie znalazłeś/aś potrzebnych informacji? Pomocna może się okazać wyszukiwarka leków.