Podmiot odpowiedzialny | Takeda Manufacturing Austria AG |
Kod ATC | B06AC01 |
Procedura | CEN |
Substancja | Inhibitor C1-esterazy pochodzenia ludzkiego |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cinryze?
Lek Cinryze jako substancję czynną zawiera białko ludzkie o nazwie „inhibitor C1”.
Inhibitor C1 jest naturalnie występującym białkiem, które jest normalnie obecne we krwi. Jeśli u pacjenta występuje mała ilość inhibitora C1 we krwi lub inhibitor C1 nie działa właściwie, może to prowadzić do napadów obrzęku (zwanych obrzękiem naczynioruchowym). Objawy mogą obejmować bóle brzucha oraz obrzęk:
– rąk i stóp
– twarzy, powiek, ust i języka
– krtani, który może utrudniać oddychanie
– narządów płciowych
U dorosłych i młodzieży lek Cinryze może powodować zwiększenie ilości inhibitora C1 we krwi i zapobiegać występowaniu napadów obrzęku lub hamować napady obrzęku, kiedy się zaczną.
Jaki jest skład Cinryze, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku Cinryze jest inhibitor C1 wytwarzany z osocza dawców ludzkich. Każda fiolka z proszkiem zawiera 500 jednostek inhibitora C1. Po rekonstytucji jedna fiolka zawiera 500 jednostek (j.) inhibitora C1 (ludzkiego) w 5 ml. Zawartość dwóch fiolek produktu Cinryze po rekonstytucji jest łączona, aby otrzymać jedną dawkę, odpowiadającą stężeniu 100 j./ml.
Całkowita zawartość białka w roztworze po rekonstytucji wynosi 15 ± 5 mg/ml.
Jedna jednostka odpowiada średniej ilości inhibitora C1, jaka znajduje się w 1 ml normalnego osocza ludzkiego.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
Fiolka z proszkiem: sodu chlorek, sacharoza, sodu cytrynian, L-walina, L-alanina i L-treonina.
Fiolka z rozpuszczalnikiem: woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Cinryze – jak stosować ten lek?
Lekarz lub pielęgniarka może przygotować i wstrzyknąć lek Cinryze pacjentowi.
Zalecana dawka leku Cinryze u dorosłych, młodzieży, pacjentów w podeszłym wieku lub pacjentów, u których występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby, jest następująca:
Leczenie napadów obrzęku
– Dawkę 1 000 jednostek leku Cinryze należy wstrzyknąć w momencie wystąpienia pierwszego objawu napadu obrzęku.
– Drugie wstrzyknięcie 1 000 jednostek może być podane, jeśli objawy u pacjenta nie ustąpią po 60 minutach.
– U pacjentów z ciężkimi napadami, w szczególności napadami krtaniowymi lub gdy rozpoczęcie leczenia opóźnia się, druga dawka 1 000 jednostek może być podana wcześniej niż po 60 minutach po pierwszej dawce, w zależności od odpowiedzi klinicznej pacjenta.
– Lek Cinryze należy wstrzykiwać dożylnie.
Zapobieganie napadom obrzęku
– Dawkę 1 000 jednostek leku Cinryze należy wstrzykiwać co 3 lub 4 dni w celu rutynowego zapobiegania napadom obrzęku.
– Lekarz może dostosować odstępy między dawkami w zależności od reakcji pacjenta na lek Cinryze.
– Lek Cinryze należy wstrzykiwać dożylnie.
Zapobieganie napadom obrzęku przed zabiegiem chirurgicznym
– Dawkę 1 000 jednostek leku Cinryze należy wstrzyknąć do 24 godzin przed zabiegiem medycznym, dentystycznym lub chirurgicznym.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Rekonstytucja i sposób podawania
Lek Cinryze jest zazwyczaj wstrzykiwany do żyły (dożylnie) przez lekarza lub pielęgniarkę. Pacjent lub jego opiekun mogą również podać lek Cinryze w postaci zastrzyku, ale jedynie po otrzymaniu odpowiedniego przeszkolenia. Jeśli lekarz zdecyduje, że pacjent nadaje się do takiego leczenia w domu, wówczas udzieli pacjentowi dokładnych instrukcji. Pacjent może być poproszony o prowadzenie dziennika w celu udokumentowania każdego leczenia podanego w domu, oraz o przynoszenie dziennika na każdą wizytę do lekarza. W celu zapewnienia konsekwentnego, odpowiedniego postępowania technika wstrzyknięcia dokonywanego przez pacjenta lub opiekuna będzie regularnie sprawdzana.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cinryze – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Cinryze w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Cinryze. Istnieją ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku Cinryze w okresie ciąży i karmienia piersią. Lekarz porozmawia z pacjentką o zagrożeniach i korzyściach związanych z przyjmowaniem tego leku.
Ulotka Cinryze – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Cinryze przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Cinryze dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Cinryze m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Cinryze dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Cinryze w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Cinryze - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Cinryze? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.