Aprepitant Viatris

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyViatris Ltd
Kod ATCA04AD12
ProceduraDCP
SubstancjaAprepitant

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Aprepitant Viatris?

Aprepitant Viatris to lek należący do grupy antagonistów receptora neurokininowego 1 (NK1). Jest stosowany w profilaktyce nudności i wymiotów związanych z chemioterapią przeciwnowotworową o średnim i wysokim potencjale emetogennym. Lek działa poprzez blokowanie sygnałów w specyficznym obszarze mózgu odpowiedzialnym za wywoływanie nudności i wymiotów. Jest stosowany w skojarzeniu z innymi lekami przeciwwymiotnymi u osób dorosłych i młodzieży od 12. roku życia podczas chemioterapii zawierającej takie substancje jak cisplatyna, cyklofosfamid, doksorubicyna czy epirubicyna.

Reklama

Jaki jest skład Aprepitant Viatris, jakie substancje zawiera?

Lek występuje w postaci kapsułek twardych w dwóch dawkach:

  • Kapsułki 125 mg – każda kapsułka zawiera 125 mg aprepitantu
  • Kapsułki 80 mg – każda kapsułka zawiera 80 mg aprepitantu

Pozostałe składniki to: hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan, sacharoza, celuloza mikrokrystaliczna, tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna, szelak, amonowy wodorotlenek stężony, glikol propylenowy, potasu wodorotlenek, żelaza tlenek czarny (E 172). Kapsułki 125 mg zawierają dodatkowo żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dawkowanie preparatu Aprepitant Viatris – jak stosować ten lek?

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Standardowy schemat dawkowania jest następujący:

  • Dzień 1. – jedna kapsułka 125 mg na 1 godzinę przed rozpoczęciem chemioterapii
  • Dzień 2. i 3. – jedna kapsułka 80 mg każdego dnia rano

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Kapsułkę należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody. Aprepitant Viatris zawsze należy stosować w skojarzeniu z innymi lekami przeciwwymiotnymi, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej liczby kapsułek niż zalecono, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W razie pominięcia dawki leku należy również skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aprepitant Viatris – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Podczas stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsługiwaniu maszyn, gdyż mogą wystąpić zawroty głowy i senność. Ulotka nie zawiera szczegółowych przeciwwskazań dotyczących spożywania alkoholu, jednak ze względu na możliwe działania niepożądane oraz fakt stosowania leku podczas chemioterapii, należy skonsultować ewentualne spożycie alkoholu z lekarzem prowadzącym.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aprepitant Viatris w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o ciąży lub planowaniu ciąży. Podczas stosowania leku oraz przez 2 miesiące po zakończeniu leczenia należy stosować skuteczną antykoncepcję.

Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku, ponieważ nie wiadomo, czy przenika on do mleka ludzkiego. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią.

Skutki uboczne Aprepitant Viatris, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić różne działania niepożądane. Najczęściej występujące to:

  • Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
    • zaparcia, niestrawność
    • ból głowy
    • zmęczenie
    • utrata apetytu
    • czkawka
    • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów reakcji alergicznej, takich jak: pokrzywka, wysypka, świąd, trudności w oddychaniu lub przełykaniu.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Viatris Ltd. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Aprepitant Viatris z innymi lekami

Lek może wchodzić w interakcje z wieloma lekami. Szczególnie istotne są interakcje z:

  • hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi (tabletki, plastry, implanty, niektóre wkładki wewnątrzmaciczne) – mogą działać mniej skutecznie
  • lekami immunosupresyjnymi (cyklosporyna, takrolimus, syrolimus, ewerolimus)
  • niektórymi lekami przeciwbólowymi (alfentanyl, fentanyl)
  • lekami przeciwnowotworowymi (irynotekan, etopozyd, winorelbina, ifosfamid)
  • lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, acenokumarol)

Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek innych leków należy poinformować lekarza lub farmaceutę o stosowaniu Aprepitant Viatris.

Ulotka Aprepitant Viatris – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Aprepitant Viatris - 80 mg/125 mg, Kapsułki twarde (Aprepitantum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Aprepitant Viatris - 80 mg/125 mg, Kapsułki twarde (Aprepitantum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz