Podmiot odpowiedzialny | Santhera Pharmaceuticals (Deutschland) GmbH |
Kod ATC | |
Procedura | CEN |
Substancja | Wamorolon |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Agamree?
AGAMREE to steroidowy lek przeciwzapalny, którego substancją czynną jest wamorolon. Lek ten jest przeznaczony do leczenia pacjentów w wieku 4 lat i starszych z dystrofią mięśniową Duchenne’a (DMD). DMD to choroba genetyczna spowodowana mutacjami w genie dystrofiny, który normalnie produkuje białko niezbędne do utrzymania zdrowych i silnych mięśni. U pacjentów z DMD białko to nie jest wytwarzane, co uniemożliwia organizmowi produkcję nowych komórek mięśniowych i regenerację uszkodzonych mięśni, prowadząc do stopniowego osłabienia mięśni. AGAMREE jest stosowany w celu stabilizacji lub poprawy siły mięśni u pacjentów z DMD.
Jaki jest skład Agamree, jakie substancje zawiera?
Aktywnym składnikiem leku jest wamorolon. Każdy mililitr zawiesiny zawiera 40 mg wamorolonu. Inne składniki to: kwas cytrynowy jednowodny (E 330), disodu fosforan (E 339), glicerol (E 422), aromat pomarańczowy, woda oczyszczona, sodu benzoesan (E 211), sukraloza (E 955), guma ksantanowa (E 415) oraz kwas solny (do regulacji pH).
Dawkowanie preparatu Agamree – jak stosować ten lek?
Lek AGAMREE należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zalecana dawka leku AGAMREE zależy od masy ciała i wieku pacjenta. U pacjentów w wieku 4 lat lub starszych o masie ciała poniżej 40 kg, dawka wynosi zazwyczaj 6 mg na kg masy ciała raz na dobę. U pacjentów w wieku 4 lat lub starszych o masie ciała 40 kg lub więcej, dawka wynosi zazwyczaj 240 mg raz na dobę. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych (patrz punkt 4), lekarz może zmniejszyć dawkę lub tymczasowo bądź na stałe przerwać leczenie. Lekarz może również zmniejszyć dawkę w przypadku choroby wątroby.
Lek przyjmuje się doustnie. Można go przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Do pobrania leku należy użyć jednej ze strzykawek doustnych dołączonych do opakowania. Do pomiaru dawki należy stosować tylko te strzykawki doustne. Lekarz poinformuje pacjenta, jaką ilość leku należy pobrać do strzykawki w celu podania dawki dobowej. Opiekunowie powinni pomóc w podaniu leku AGAMREE, zwłaszcza przy korzystaniu ze strzykawek doustnych do pomiaru i podania przepisanej dawki.
Przed pobraniem leku do strzykawki należy energicznie wstrząsnąć butelką. Następnie należy pobrać dawkę do strzykawki doustnej i natychmiast powoli opróżnić strzykawkę bezpośrednio do ust. Aby uzyskać więcej informacji na temat odmierzania i prawidłowego przyjmowania dawki, należy zapoznać się z poniższymi instrukcjami. W razie wątpliwości co do sposobu używania strzykawki doustnej należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Po przyjęciu zalecanej dawki należy rozmontować strzykawkę doustną, przepłukać ją i tłok pod zimną wodą z kranu, a następnie wysuszyć na powietrzu. Umytą strzykawkę doustną należy przechowywać w opakowaniu do następnego użycia. Strzykawkę doustną należy stosować przez maksymalnie 45 dni. Po tym czasie należy ją wyrzucić i użyć drugiej strzykawki doustnej znajdującej się w opakowaniu. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku AGAMREE, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala po poradę. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku AGAMREE oraz ulotkę. Może być konieczne zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Agamree – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas stosowania leku AGAMREE należy unikać spożywania grejpfrutów oraz soku grejpfrutowego, ponieważ mogą one wpływać na działanie leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Agamree w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży, lub planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku. W przypadku ciąży, lek AGAMREE powinien być stosowany tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie zalecane przez lekarza. Kobiety mogące zajść w ciążę powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas stosowania leku AGAMREE. Badania na zwierzętach wykazały, że długotrwałe stosowanie leku AGAMREE może zmniejszać płodność u samców i samic.
Skutki uboczne Agamree, jakie są działania niepożądane?
Stosowanie leku AGAMREE może prowadzić do niewydolności nadnerczy. Przed rozpoczęciem terapii należy omówić to z lekarzem (więcej informacji znajduje się w punkcie 2).
Podczas stosowania leku AGAMREE zgłaszano następujące bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- bardziej zaokrąglony, spuchnięty wygląd twarzy (cecha cushingoidalna),
- zwiększenie masy ciała,
- zwiększone łaknienie,
- drażliwość,
- wymioty.
Często zgłaszane działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 10 pacjentów) obejmują:
- ból brzucha,
- ból w nadbrzuszu (ból w górnej części jamy brzusznej),
- biegunka,
- ból głowy.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Agamree, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Santhera Pharmaceuticals (Deutschland) GmbH. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Agamree z innymi lekami
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich obecnie przyjmowanych lekach, a także o tych, które były stosowane ostatnio lub są planowane do przyjmowania. Ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z poniższych leków:
- Leki przeciwdrgawkowe i przeciwbólowe, takie jak karbamazepina lub fenytoina, ponieważ mogą one wpływać na działanie leku.
- Leki przeciwgrzybicze, w tym triazole, takie jak itrakonazol i worykonazol, ponieważ mogą one wpływać na działanie leku.
- Antybiotyki makrolidowe (np. klarytromycyna) lub ketolidowe (np. telitromycyna), ponieważ mogą one wpływać na działanie leku.
- Antybiotyki z grupy ryfamycyn, takie jak ryfampicyna, ponieważ mogą one wpływać na działanie leku.
- Diuretyki oszczędzające potas, takie jak spironolakton lub eplerenon, które mogą być stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi i ochrony układu krążenia, ponieważ mogą one mieć podobne działanie jak lek AGAMREE; lekarz może monitorować stężenie potasu i dostosować dawkę tych leków.
- Ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum), stosowane w leczeniu depresji i zaburzeń emocjonalnych, ponieważ może ono wpływać na działanie leku.
Jeśli pacjent planuje przyjąć szczepionkę, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem. Przez co najmniej 6 tygodni przed rozpoczęciem stosowania leku AGAMREE nie należy przyjmować niektórych szczepionek (żywych lub żywych atenuowanych), ponieważ mogą one wywołać zakażenie, któremu mają zapobiec.
Ulotka Agamree – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Agamree przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Agamree dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Agamree m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Agamree dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Agamree w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Agamree - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Agamree? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.