Furazolidon Medana

Furazolidon jest pochodną nitrofuranu o działaniu przeciwbakteryjnym. Mechanizm działania polega na zaburzeniu czynności bakteryjnych układów enzymatycznych.

Wskazania do stosowania leku Furazolidon Medana
Zakażenia w obrębie przewodu pokarmowego wywołane przez wrażliwe drobnoustroje:
 bakteryjne zakażenie jelit (m.in. salmonelloza, cholera);
 lamblioza.

Skład

– Substancją czynną leku Furazolidon Medana jest furazolidon.
5 ml zawiesiny zawiera 17 mg furazolidonu.

– Pozostałe składniki to: karmeloza sodowa, kwas cytrynowy, metylu parahydroksybenzoesan (E218), sacharyna sodowa (E954), glinu magnezu krzemian, kwas benzoesowy (E210), disodu fosforan dwunastowodny, makrogologlicerolu rycynooleinian, aromat pomarańczowy, woda oczyszczona.

Dowiedz się więcej o substancji:

Reklama

Jak stosować Furazolidon Medana?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Furazolidon Medana stosuje się doustnie.
5 ml zawiesiny zawiera 17 mg furazolidonu.
Do opakowania dołączona jest miarka z podziałką ułatwiająca dawkowanie. Przed użyciem wstrząsnąć, w celu uzyskania jednorodnej zawiesiny.
Dawkę leku ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od ciężkości zakażenia.

Dzieci
Zalecana dawka to 5 mg na kg masy ciała (czyli około 1,5 ml zawiesiny na kg mc.) na dobę w czterech dawkach podzielonych.
Nie należy przekraczać dawki maksymalnej wynoszącej 8 mg na kg masy ciała (czyli około 2,4 ml zawiesiny na kg mc.) na dobę.

Dorośli
Zalecana dawka to 100 mg (około 30 ml zawiesiny) 4 razy na dobę.

Czas trwania leczenia
Czas leczenia zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego wynosi przeważnie 2 do 5 dni, zaś lambliozy 7 do 10 dni. Jeśli po 7 dniach stosowania nie uzyskuje się poprawy, należy zwrócić się do lekarza, który zaleci inne leczenie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Furazolidon Medana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Najistotniejszym objawem przedawkowania jest spadek ciśnienia krwi – często występujący z hipoglikemią (zmniejszenie zawartości cukru we krwi). Ponadto nudności, wymioty, plamkowogrudkowa wysypka rumieniowa. Rzadko niedokrwistość hemolityczna z żółtaczką, leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek) i przemijające zaburzenia krzepliwości. Może dojść do ostrego zapalenia wielonerwowego, które bywa czasem nieodwracalne.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

 Podczas leczenia nie należy spożywać pokarmów zawierających tyraminę (m.in. bób, żółty ser, ryby, czerwone wino, wątroba kurza, śledzie).

 W czasie leczenia furazolidonem i przez 4 dni po jego zakończeniu nie należy pić alkoholu, ponieważ może wystąpić silna, przykra reakcja na spożyty alkohol (tzw. reakcja disulfiramowa).

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku Furazolidon Medana przez kobietę w ciąży lub karmiącą piersią jest przeciwskazane.

Reklama

Ulotka Furazolidon Medana

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Furazolidon Medana - forum

Stosujesz Furazolidon Medana? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Furazolidon Medana. Podziel się doświadczeniami na forum.