Soledum forte

Soledum Forte to lek wykrztuśny, który ułatwia odkrztuszanie przy kaszlu mokrym. Jest dostępny bez recepty. Preparat ma postać kapsułek dojelitowych miękkich stosowanych w leczeniu produktywnego kaszlu oraz jako środek wspomagający w ostrym, nieropnym zapaleniu zatok. Substancją czynną preparatu jest cyneol, wyizolowany podstawowy składnik olejku eukaliptusowego. Cyneol poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego i poprawia transport wydzieliny.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Soledum ForteLek Soledum forte stosowany jest jako środek wykrztuśny w leczeniu produktywnego kaszlu (zwanego inaczej mokrym kaszlem) oraz w leczeniu wspomagającym ostrego, nieropnego zapalenia zatok.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

Substancją czynną leku jest cyneol (Cineolum).
Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg cyneolu.

Pozostałe składniki to: triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, żelatyna, sorbitol ciekły, niekrystalizujący, glicerol 85%, woda oczyszczona, zawiesina Surelease – Nutrateric (etyloceluloza, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, kwas oleinowy, amonowy wodorotlenek stężony, woda oczyszczona), NS Enteric – Nutrateric (sodu alginian, kwas stearynowy), wosk Candelilla.

Uwaga dla pacjentów z cukrzycą:
Jedna kapsułka leku Soledum forte jest równoważna 0,0015 jednostkom chlebowym.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat – 1 kapsułki (co odpowiada 200 mg cyneolu)/dawka jednorazowa, 2 – 3 kapsułek (co odpowiada 400 – 600 mg cyneolu)/całkowita dawka dobowa.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: stosować 1 kapsułkę 3 razy na dobę.
W kontynuacji terapii lub długotrwałym leczeniu dawka 1 kapsułka 2 razy na dobę jest zazwyczaj wystarczająca.
Czas trwania leczenia powinien być dostosowany do charakteru, nasilenia i rozwoju choroby. Produkt przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania (nie dłużej niż tydzień), chyba że lekarz zaleci inaczej. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, jeśli wystąpi duszność, gorączka lub krwawe albo ropne odkrztuszanie.

Sposób podawania:

Lek Soledum forte należy połykać w całości (nie rozgryzać), popijając wystarczającą ilością wody (najlepiej szklanka wody 200 ml), co najmniej pół godziny przed posiłkiem.

W przypadku wrażliwego układu pokarmowego, kapsułki należy przyjmować w trakcie posiłków.

Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą jeśli wystąpi wrażenie, że działanie leku Soledum forte jest za mocne lub za słabe.

Przedawkowanie

Brak doniesień o zatruciu lekiem Soledum forte.

Należy skontaktować się z lekarzem jeśli pacjent przypuszcza, że przyjął za dużą ilość kapsułek leku Soledum forte. Lekarz zadecyduje o postępowaniu biorąc pod uwagę ciężkość objawów zatrucia.

Możliwe objawy zatrucia lekiem Soledum forte to zaburzenia centralnego układu nerwowego jak zaburzenia świadomości, zmęczenie, osłabienie kończyn, mioza (zwężenie źrenicy), a w ciężkich przypadkach, śpiączka i zaburzenia oddychania.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża:
Brak dostępnych danych dotyczących stosowania leku Soledum forte w czasie ciąży.
W przypadku ciąży lek Soledum forte można stosować jedynie po konsultacji z lekarzem.
W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że u szczurów cyneol – substancja czynna leku Soledum forte – przenika barierę łożyska do krwiobiegu płodu. Jednak dotychczasowe wyniki badań na zwierzętach nie wskazują na występowanie jakichkolwiek wad u płodu.

Karmienie piersią:
1,8-cyneol przenika do mleka matki po podaniu doustnym, ale dotychczas nie zgłaszano
zauważalnych problemów u niemowląt karmionych piersią matek przyjmujących 1,8-cyneol.

Ulotka Soledum forte

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Soledum forte (forum)

Stosujesz Soledum forte? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

4 komentarze do “Soledum forte”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Soledum forte. Podziel się doświadczeniami na forum.