Dobutamin Sandoz

Dobutamin Sandoz to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do infuzji, który jest stosowany w lecznictwie zamkniętym, czyli w szpitalach. Jest to lek kardiologiczny, który ma wpływ na pracę serca poprzez zwiększanie napięcia i siły skurczu serca. Stosowany jest u pacjentów z ostrą niewydolnością krążenia spowodowaną zaburzeniami kurczliwości mięśnia sercowego, ze zmniejszeniem rzutu serca i zwiększeniem ciśnienia płucnego. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Dobutamin Sandoz zawiera substancję czynną dobutaminę, która zwiększa napięcie i siłę skurczu mięśnia sercowego, przyspiesza przewodzenie w sercu oraz zwiększa pobudliwość mięśnia sercowego. Dobutamina zmniejsza również opór obwodowych naczyń krwionośnych.
Lek Dobutamin Sandoz stosuje się wtedy, gdy konieczne jest zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego u pacjentów z ostrą niewydolnością krążenia np. w przebiegu zawału mięśnia sercowego, kardiomiopatii (chorób mięśnia sercowego), po zabiegach chirurgicznych na sercu, w przebiegu wstrząsu pochodzenia sercowego (kardiogennego) lub spowodowanego przez ciężkie zakażenie (wstrząs septyczny).

Skład

Substancją czynną leku jest dobutamina. 1 fiolka zawiera 250 mg dobutaminy w postaci 280 mg dobutaminy chlorowodorku, oraz mannitol.

Dawkowanie

Dawkowanie dobutaminy lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta.

Dorośli
U większości pacjentów pożądaną reakcję uzyskuje się po podaniu dobutaminy w dawce od 2,5 do 10 mikrogramów/kg mc./min. Sporadycznie stosowano dawki do 40 mikrogramów/kg mc./min.

Dzieci
U dzieci stosuje się dawki od 1 do 15 mikrogramów/kg mc./min. Minimalne dawki skuteczne u dzieci są większe niż u dorosłych. Podczas stosowania większych dawek dobutaminy należy zachować szczególną ostrożność, gdyż maksymalne dawki tolerowane w leczeniu dzieci są mniejsze od dawek stosowanych u dorosłych. Większość działań niepożądanych (zwłaszcza tachykardię) obserwowano po podaniu dobutaminy w dawkach równych lub większych niż 7,5 mikrograma/kg mc./min.

Podczas ustalania dawki u dzieci konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na węższy niż u dorosłych przedział terapeutyczny.

Zależność szybkości infuzji od dawki leku podano w tabelach zamieszczonych na końcu ulotki, w części przeznaczonej dla personelu medycznego.

Sposób podawania leku
Dobutaminę podaje się w ciągłej infuzji dożylnej. Pożądana szybkość infuzji zależy od reakcji pacjenta na lek i występowania działań niepożądanych. Szczegółową instrukcję zamieszczono na końcu ulotki, w części przeznaczonej dla personelu medycznego.

Czas leczenia zależy od stanu klinicznego pacjenta.

Przedawkowanie

Objawami przedawkowania mogą być: nudności, wymioty, utrata łaknienia, drżenie, lęk, kołatanie serca, ból głowy, dolegliwości dławicowe, bóle zamostkowe.

Ponadto mogą wystąpić: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, nawet do migotania komór i niedokrwienia mięśnia sercowego. Rozszerzenie naczyń obwodowych może powodować niedociśnienie tętnicze krwi.

Postępowanie w przypadku przedawkowania
W przypadku przedawkowania konieczne jest przede wszystkim wstrzymanie infuzji dożylnej leku.

W razie konieczności lekarz podejmie działania podtrzymujące czynności życiowe. W przypadku ciężkich komorowych zaburzeń rytmu serca można zastosować lidokainę lub leki beta-adrenolityczne (np. propranolol).

W przypadkach reakcji związanych ze zwiększonym ciśnieniem tętniczym zwykle wystarczy zmniejszenie dawki preparatu lub wstrzymanie infuzji.

Po doustnym przyjęciu leku zakres wchłaniania dobutaminy z jamy ustnej lub z przewodu pokarmowego jest trudny do przewidzenia. Wchłanianie leku można ograniczyć przez podanie węgla aktywowanego, który jest często bardziej skuteczny od leków wymiotnych lub płukania żołądka.

Nie wykazano korzyści z zastosowania wymuszonej diurezy, dializy otrzewnowej, hemodializy czy hemoperfuzji przez filtry węglowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat stosowania leku Dobutamin Sandoz z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Ciąża
Ze względu na brak doświadczenia dotyczącego bezpiecznego stosowania dobutaminy w okresie ciąży, lek Dobutamin Sandoz można stosować u pacjentek w ciąży jedynie w razie zdecydowanej konieczności, gdy nie jest możliwe inne leczenie.

Karmienie piersią
Jeśli lekarz uzna podawanie dobutaminy za konieczne, należy przerwać karmienie piersią na czas leczenia.

Ulotka Dobutamin Sandoz

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Dobutamin Sandoz (forum)

Stosujesz Dobutamin Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Dobutamin Sandoz. Podziel się doświadczeniami na forum.