Etoxam

Erdosol Respiro to lek, który jest stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego. Działa poprzez zmniejszenie lepkości śluzu, co ułatwia jego oczyszczanie i odkrztuszanie. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to ostre i przewlekłe schorzenia górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc, które przebiegają z nieprawidłowym wydzielaniem i transportem wydzieliny śluzowej.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Etofenamat – substancja czynna leku Etoxam – działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Etofenamat należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany miejscowo wchłania się przez skórę i gromadzi w zmienionych zapalnie tkankach.

Stosowanie na skórę ogranicza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych typowych dla NLPZ podawanych doustnie.

Lek Etoxam nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.

Wskazania do stosowania:
• Tępe urazy, takie jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów;
• Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych;
• Reumatyzm pozastawowy:
– bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
– zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony),
– zapalenie nadkłykci.

Skład

− Substancją czynną leku jest etofenamat (Etofenamatum). 1 g żelu Etoxam zawiera 100 mg etofenamatu (Etofenamatum).

− Pozostałe składniki to: karbomer 980, makrogolu eter oleilocetylowy (Eumulgin M8), alkohol izopropylowy, makrogol 400, glikol propylenowy, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda oczyszczona.
Lek zawiera 30 mg glikolu propylenowego w 1 g żelu.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy nałożyć pasek długości 5 do 10 cm leku Etoxam na skórę w okolicy objętej bólem, pokrywając nim powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem i wcierać aż do całkowitego wchłonięcia się leku. Powtarzać 3 do 4 razy na dobę.

Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zazwyczaj 3 do 4 tygodni, zaś tępych urazów (np. urazów sportowych) – do 2 tygodni.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży.

Przedawkowanie

Nie są znane przypadki przedawkowania leku Etoxam, jeśli był stosowany zgodnie z zaleceniami. W przypadku zastosowania zawartości całej tuby leku Etoxam i pokrycia nim w krótkim czasie całego ciała mogą wystąpić bóle i zawroty głowy oraz dolegliwości w nadbrzuszu. Należy wówczas zmyć lek z powierzchni ciała wodą.
Jeśli pacjent lub dziecko przypadkowo zażyje lek, należy zgłosić się do lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Lek Etoxam należy stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży wyłącznie po ocenieniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej.

Nie stosować leku Etoxam u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.

Ponieważ etofenamat w małym stopniu przenika do mleka matki, kobiety karmiące piersią powinny unikać długotrwałego stosowania leku Etoxam oraz nie mogą przekraczać zalecanej dawki dobowej. Nie stosować leku w okolicach piersi.

Ulotka Etoxam

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Etoxam (forum)

Stosujesz Etoxam? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Etoxam. Podziel się doświadczeniami na forum.