Bazdygor

Bazdygor to lek, który zawiera dwie substancje czynne - ibuprofen oraz paracetamol. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), podczas gdy paracetamol działa w inny sposób. Obie substancje czynne działają razem, aby zmniejszyć ból. Bazdygor jest stosowany w krótkotrwałym objawowym leczeniu lekkiego do umiarkowanego bólu. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku bólu, który nie ustąpił po zastosowaniu ibuprofenu lub paracetamolu osobno. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Bazdygor zawiera dwie substancje czynne (dzięki którym lek działa w odpowiedni sposób). Są to ibuprofen oraz paracetamol.

Ibuprofen należy do grupy leków określanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Paracetamol działa w inny sposób niż ibuprofen, jednak obie substancje czynne działają razem w celu zmniejszenia bólu.

Lek Bazdygor jest stosowany w krótkotrwałym objawowym leczeniu lekkiego do umiarkowanego bólu. Jest on szczególnie odpowiedni do leczenia bólu, który nie ustąpił w wyniku stosowania ibuprofenu lub paracetamolu osobno.

Bazdygor jest przeznaczony dla osób dorosłych w wieku powyżej 18 lat.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są ibuprofen i paracetamol. Każda tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 500 mg paracetamolu.

– Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, krospowidon (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K-30, skrobia żelowana kukurydziana, talk i kwas stearynowy (50).
Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Zalecaną dawką jest 1 tabletka do 3 razy na dobę, popijana wodą.
Należy zachować co najmniej 6 godzinną przerwę między kolejnymi dawkami.
Jeśli po przyjęciu 1 tabletki objawy nie ustępują, można przyjąć maksymalnie 2 tabletki do trzech razy na dobę. Należy zachować co najmniej 6 godzinną przerwę między kolejnymi dawkami.
Nie należy przyjmować więcej niż 6 tabletek w ciągu 24 godzin (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu i 3000 mg paracetamolu na dobę).
Zaleca się stosowanie leku Bazdygor z posiłkiem, aby zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku
Nie jest konieczne specjalne dostosowanie dawki. Występuje zwiększone ryzyko ciężkich powikłań działań niepożądanych. Najniższa możliwa dawka powinna być stosowana przez najkrótszy możliwy czas.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Konieczne może być zmniejszenie dawki do maksymalnie 4 tabletek na dobę, jeśli:
– pacjent ma problemy z nerkami
– pacjent ma problemy z wątrobą
– pacjent waży mniej niż 50 kg
– pacjent cierpi na przewlekłe niedożywienie
– pacjent regularnie spożywa alkohol (przewlekły alkoholizm)
– pacjent jest niedostatecznie nawodniony
Jeśli którykolwiek z powyższych punktów dotyczy pacjenta, przed przyjęciem leku Bazdygor należy zwrócić się do lekarza.

Wyłącznie do stosowania doustnego i do stosowania krótkotrwałego.
Nie stosować tego leku dłużej niż przez 3 dni.
Jeśli objawy utrzymują się lub pogarszają, należy skonsultować się z lekarzem.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął większą dawkę leku Bazdygor niż zalecana, lub lek ten został przypadkowo przyjęty przez dziecko, zawsze należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem w celu uzyskania opinii o zagrożeniu i porady dotyczącej postępowania.
Objawy mogą obejmować nudności, ból brzucha, wymioty (mogą występować ślady krwi), krwawienie z przewodu pokarmowego, ból głowy, dzwonienie w uszach, splątanie i oczopląs, lub rzadziej biegunkę. Dodatkowo po dużych dawkach obserwowano występowanie zawrotów głowy, rozmazanego widzenia, niskiego ciśnienia tętniczego, podniecenia, dezorientacji, śpiączki, hiperkaliemii (zwiększonego stężenia potasu we krwi), wydłużonego czasu protrombinowego/INR, ostrej niewydolności nerek, uszkodzenia wątroby, zapaści oddechowej, sinicy i zaostrzenia astmy u astmatyków, senności, bólu w klatce piersiowej, kołatania serca, utraty przytomności, drgawek (głównie u dzieci), osłabienia i zawrotów głowy, krwi w moczu, uczucia zimna i problemów z oddychaniem.

Jedzenie i picie (alkohol)

W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych, lek Bazdygor należy przyjmować z posiłkiem.
Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia tym lekiem. Alkohol może zwiększyć toksyczność paracetamolu w wątrobie.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
– Ciąża
Nie należy przyjmować leku Bazdygor w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Należy unikać stosowania leku w pierwszych 6 miesiącach ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Bazdygor.

– Karmienie piersią
Tylko niewielka ilość ibuprofenu i jego metabolitów przenika do mleka kobiecego. Ten lek może być przyjmowany w czasie karmienia piersią, jeśli jest stosowany w zalecanej dawce i przez najkrótszy możliwy czas.

– Płodność
Ibuprofen należy do grupy leków, które mogą zaburzać płodność u kobiet. Lek Bazdygor może utrudniać zajście w ciążę.
Jest to działanie przemijające po zaprzestaniu stosowania leku.

Ulotka Bazdygor

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Bazdygor (forum)

Stosujesz Bazdygor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Bazdygor. Podziel się doświadczeniami na forum.