Neuroas

Neuroas to lek, który zawiera substancje czynne: cyjanokobalaminę, pirydoksynę i tiaminę. Jest stosowany jako leczenie wspomagające w chorobach nerwów obwodowych różnego pochodzenia, takich jak polineuropatia, nerwoból, zapalenie nerwów obwodowych. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Neuroas zawiera kwas acetylosalicylowy, który w małych dawkach należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi to niewielkie komórki krwi, które zlepiają się ze sobą podczas krzepnięcia krwi i mogą utworzyć zakrzepy krwi (proces ten nazywa się zakrzepicą). Kiedy w tętnicy tworzy się zakrzep krwi, następuje zatrzymanie przepływu krwi i odcięcie dostępu tlenu. Taka sytuacja może spowodować zawał serca lub udar mózgu.

Przyjmowanie leku Neuroas może zmniejszyć ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi i dlatego też zapobiega późniejszym:
– zawałom serca
– udarom mózgu
– chorobom sercowo-naczyniowym u pacjentów, którzy chorują z powodu stabilnej lub niestabilnej dławicy piersiowej (rodzaj bólu w klatce piersiowej).

Lek Neuroas stosuje się również w zapobieganiu tworzenia się zakrzepów krwi po zabiegach chirurgicznych serca w celu rozszerzenia lub odblokowania naczyń krwionośnych.

Ten lek nie jest zalecany do stosowania w sytuacjach wymagających nagłej pomocy. Może być stosowany jedynie profilaktycznie.

Skład

Substancję czynną leku jest kwas acetylosalicylowy. Jedna tabletka dojelitowa zawiera 150 mg kwasu acetylosalicylowego.

Ponadto lek zawiera:
rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy, karboksymetyloskrobia sodowa typ A;
otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), triacetyna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), talk, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu wodorowęglan, sodu laurylosiarczan, trietylu cytrynian.

Dawkowanie

Dorośli

Profilaktyka wtórna zawału:
Zaleca dawka to 75 – 150 mg jeden raz na dobę.

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów ze stabilną dławicą piersiową:
Zalecana dawka to 75 – 150 mg jeden raz na dobę.

Niestabilna dławica piersiowa w wywiadzie, z wyjątkiem ostrej fazy:
Zalecana dawka to 75 – 150 mg jeden raz na dobę.

Zapobieganie zatkaniu przeszczepu naczyniowego po kardiochirurgicznym zabiegu wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (CABG):
Zalecana dawka to 75 – 150 mg jeden raz na dobę.

Angioplastyka wieńcowa z wyjątkiem ostrej fazy:
Zalecana dawka to 75 – 150 mg jeden raz na dobę.

Profilaktyka wtórna u pacjentów po przebytym przejściowym niedokrwieniu mózgu (TIA) i incydentach niedokrwienia mózgowo-naczyniowego (CVA), pod warunkiem wykluczenia krwawień wewnątrz mózgowych:
Zalecana dawka to 75 – 300 mg jeden raz na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku
Tak jak u pacjentów dorosłych. Ogólnie kwas acetylosalicylowy należy stosować z ostrożnością u pacjentów w podeszłym wieku, którzy są bardziej podatni na wystąpienie działań niepożądanych. Leczenie należy oceniać w regularnych odstępach czasu.

Dzieci i młodzież
Kwasu acetylosalicylowego nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 16 lat, chyba że jest to zalecane przez lekarza (patrz punkt „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Neuroas” w załączonej poniżej ulotce).

Sposób podawania leku

Do stosowania doustnego.

Tabletki należy połykać w całości, popijając wystarczającą ilością płynu (1/2 szklanki wody). Tabletki mają otoczkę, która nie rozpada się w żołądku i zapobiega podrażnieniu jelit i dlatego nie należy tabletek kruszyć, łamać ani żuć.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego połknięcia zbyt wielu tabletek, należy niezwłocznie powiadomić lekarza lub skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Należy pokazać lekarzowi każdą pozostałość leku lub puste opakowanie po leku.

Objawy przedawkowania to m.in.: szumy uszne, zaburzenia słuchu, ból głowy, zawroty głowy, dezorientacja i zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, ból brzucha), uczucie niepokoju, drgawki, omamy, zapaść sercowo-naczyniowa lub zatrzymanie oddechu.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki należy popić wystarczającą ilością płynu (np. 1/2 szklanki wody), połykać w całości. Spożywanie alkoholu może potencjalnie zwiększyć ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego i przedłużyć czas krwawienia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Leku Neuroas nie należy stosować u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, o ile nie jest to konieczne (jedynie po konsultacji z lekarzem). Jeżeli lek Neuroas jest stosowany u kobiet planujących ciążę lub w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejsze dawki leku przez jak najkrótszy czas. Stosowanie leku w ostatnich trzech miesiącach ciąży jest przeciwwskazane.

W przypadku kobiet karmiących piersią stosowanie leku tylko po konsultacji z lekarzem.

Ulotka Neuroas

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Neuroas (forum)

Stosujesz Neuroas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Neuroas. Podziel się doświadczeniami na forum.