Kalipoz prolongatum

Kalipoz Prolongatum to lek zawierający chlorek potasu, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w profilaktyce i leczeniu stanów niedoboru potasu w organizmie. Niedobory potasu mogą wystąpić na skutek stosowania niektórych leków (np. moczopędnych, glikokortykosteroidów), a także w przebiegu niektórych chorób (przewlekłe biegunki, wymioty, choroby nerek). Niedobór potasu towarzyszy także takim chorobom, jak: wtórny hiperaldosteronizm, marskość wątroby z wodobrzuszem, choroby układu krążenia, cukrzyca.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Kalipoz Prolongatum jest lekiem zawierającym chlorek potasu. Lek ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Oznacza to, że zawarty w nim chlorek potasu uwalnia się stopniowo podczas przechodzenia przez przewód pokarmowy. Zastosowana postać leku zmniejsza działanie drażniące na błonę śluzową żołądka i jelit. Chroni także przed nagłym zwiększeniem stężenia potasu we krwi.

Prawidłowe stężenie potasu w surowicy krwi waha się od 3,7 do 5,3 mmol/l. Mniejsze stężenie potasu określa się jako hipokaliemię.

Wskazania do stosowania leku Kalipoz Prolongatum:
– zapobieganie i leczenie stanów niedoboru potasu w organizmie (hipokaliemia).

Skład

Substancją czynną leku jest chlorek potasu.

Jedna tabletka zawiera 391 mg jonów potasowych (10 mEq K+

Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ B), talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
– otoczka tabletki: talk, tytanu dwutlenek, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ B), amoniowego metakrylanu kopolimer (typ A), lak czerwieni koszenilowej (E 124), makrogol 6000.

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana dawka, to:
– zapobiegawczo i w nieznacznym niedoborze potasu: 1 do 2 tabletek na dobę,
– w znacznym niedoborze potasu: 2 do 6 tabletek na dobę.

W ustalaniu dawki należy uwzględnić zawartość potasu w pożywieniu (owoce, warzywa, soki). Lek Kalipoz Prolongatum należy zażywać podczas posiłku lub zaraz po jego spożyciu, popijając dużą ilością wody. W ten sposób zmniejszy się drażniące działanie leku na błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Tabletki należy połykać w całości. Nie rozgryzać. Nie wolno ich dzielić, ponieważ stracą właściwości powolnego uwalniania. Uwolnienie całej dawki w krótkim czasie może doprowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych.

Resztki tabletki są wydalane z kałem. Nie zmniejsza to skuteczności leku.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów przedawkowania, należy lek ten odstawić i skontaktować się z lekarzem.

Nasilenie objawów zależy od stopnia zwiększenia stężenia potasu we krwi ponad normę. Do objawów należą:
– zaburzenia serca i naczyń krwionośnych (znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego, wstrząs, zaburzenia rytmu serca mogące prowadzić do zatrzymania akcji serca),
– zaburzenia nerwowo-mięśniowe (zaburzenia czucia, drgawki, zniesienie odruchów, niewydolność oddechowa spowodowana paraliżem mięśni),
– nadmierne zwiększenie stężenia potasu w surowicy,
– zmiany w zapisie EKG.

Jedzenie i picie (alkohol)

Należy ograniczyć stosowanie soli w pożywieniu. Sól zmniejsza skuteczność działania leku Kalipoz Prolongatum.

Ciąża i karmienie piersią

Lek Kalipoz Prolongatum może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią, jedynie na wyraźne zalecenie lekarza.

Ulotka Kalipoz prolongatum

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Kalipoz prolongatum (forum)

Stosujesz Kalipoz prolongatum? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Kalipoz prolongatum. Podziel się doświadczeniami na forum.