Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Merck Sharp & Dohme B.V. |
Kod ATC | A04AD12 |
Procedura | CEN |
Substancja | Fosaprepitant |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ivemend?
Substancją czynną leku IVEMEND jest fosaprepitant, który w organizmie przekształcany jest w aprepitant. Substancja ta należy do grupy leków zwanych „antagonistami receptora neurokininy 1 (NK1)”. W mózgu znajduje się specjalny obszar, który kontroluje występowanie nudności i wymiotów. Działanie leku IVEMEND polega na hamowaniu sygnałów przekazywanych do tego obszaru, w wyniku czego zmniejsza się występowanie nudności i wymiotów. U dorosłych IVEMEND stosuje się w skojarzeniu z innymi lekami w celu zapobiegania wystąpieniu nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią (leczeniem przeciwnowotworowym) z zastosowaniem cisplatyny (wywołującej silne nudności i wymioty) i chemioterapią, która w umiarkowany sposób wywołuje nudności i wymioty (leki takie jak cyklofosfamid, doksorubicyna lub epirubicyna).
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Ivemend, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Ivemend – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ivemend – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Ivemend w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Ivemend – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Ivemend, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest fosaprepitant. Każda fiolka zawiera fosaprepitant dimegluminy w dawce równoważnej 150 mg fosaprepitantu. Po rozpuszczeniu i rozcieńczeniu 1 ml roztworu zawiera 1 mg fosaprepitantu (1 mg/ml).
Pozostałe składniki to: disodu edetynian (E386), polisorbat 80 (E433), laktoza bezwodna, sodu wodorotlenek (E524) (do ustalenia pH) i (lub) kwas solny rozcieńczony (E507) (do ustalenia pH).
Dawkowanie preparatu Ivemend – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka leku IVEMEND to 150 mg fosaprepitantu w dniu 1. (dzień chemioterapii).
Proszek jest rozpuszczany i rozcieńczany przed zastosowaniem. Pracownik służby zdrowia, np. lekarz lub pielęgniarka, podaje pacjentowi roztwór do infuzji we wlewie dożylnym (kroplówka) około 30 minut przed rozpoczęciem chemioterapii. Lekarz zaleci przyjmowanie innych leków włączając kortykosteroidy (takie jak deksametazon) i antagonistę receptora 5-HT3 (taki jak ondansetron) zapobiegających występowaniu nudności i wymiotów. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Lek podawany przez wykwalifikownay personel medyczny.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ivemend – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ivemend w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować tego leku w okresie ciąży chyba, że jest to konieczne. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Informacje dotyczące zapobiegania ciąży podano w części zatytułowanej „IVEMEND a inne leki”.
Nie wiadomo, czy IVEMEND przenika do mleka ludzkiego; dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas przyjmowania tego leku. Pacjentki karmiące piersią lub zamierzające karmić piersią powinny poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku.
Ulotka Ivemend – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Ivemend dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Ivemend dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?