Fludeoxyglucose (18F) Biont

Jest to lek radiofarmaceutyczny przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.

Substancja czynna zawarta w leku Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań jest przeznaczona do radiologicznego zobrazowania poszczególnych części ciała.

Po podaniu niewielkiej ilości leku Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań do żyły, odpowiedni aparat umożliwi lekarzowi wykonanie obrazów i określenie umiejscowienia lub stopnia rozwoju choroby.

Skład

Substancją czynną leku jest Fluorodeoksyglukoza (18F).
– 1 ml zawiera 200 – 2200 MBq fluorodeoksyglukozy (18F) w dniu i godzinie kalibracji (t0 + 4 godz.), czyli 182 MBq do 100095 MBq pod koniec syntezy (t0).

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
Sodu chlorek,
Woda do wstrzykiwań,
Sodu wodorocytrynian półtorawodny,
Sodu cytrynian,
Sodu chlorek 0.9%
Etanol bezwodny 0.2%

Dowiedz się więcej o substancji:

Reklama

Jak stosować Fludeoxyglucose (18F) Biont?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Lekarz specjalista medycyny nuklearnej nadzorujący badanie, określi ilość leku Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań jaka będzie zastosowana w danym przypadku. Będzie to najmniejsza ilość konieczna do uzyskania potrzebnych informacji. Dla dorosłego, aktywność zalecana zazwyczaj do podana wynosi 100 – 600 MBq (w zależności od masy ciała pacjenta i typu aparatu zastosowanego do obrazowania oraz sposobu uzyskiwania obrazu). Megabekerel (MBq) jest jednostką miary radioaktywności w układzie metrycznym.

Stosowanie u dzieci
W przypadku stosowania u dzieci podana ilość leku zostanie dostosowana do masy ciała dziecka.

Podawanie leku Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań i przeprowadzenie badania

Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań podaje się drogą dożylną. Jedno wstrzyknięcie wystarcza do przeprowadzenia badania wymaganego przez lekarza. Po wstrzyknięciu pacjent otrzyma napoje i zostanie poproszony o opróżnienie pęcherza bezpośrednio przed przeprowadzeniem badania.

Podczas badania należy pozostawać całkowicie w spoczynku, w wygodnej pozycji, nie czytając i nie rozmawiając.

Czas trwania badania

Lekarz poinformuje, jak długo trwa zazwyczaj badanie.
Na ogół wykonuje się jedno dożylne wstrzyknięcie leku Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań, 45-60 minut przed rozpoczęciem badania. Samo uzyskiwanie obrazów za pomocą aparatu trwa 30 do 60 minut.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest praktycznie niemożliwe, ponieważ podaje się jedną dawkę leku Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań, dokładnie przygotowaną i sprawdzoną przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej nadzorującego badanie. Jednakże, w razie wystąpienia przedawkowania wdrożone zostanie odpowiednie leczenie. W szczególności lekarz specjalista medycyny nuklearnej prowadzący badanie zaleci picie dużych ilości płynów, aby usprawnić wydalanie leku

Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań z organizmu (ten lek jest wydalany głównie poprzez nerki, z moczem).

W razie jakichkolwiek pytań na temat stosowania Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań należy zwrócić się do lekarza prowadzącego lub lekarza specjalisty medycyny nuklearnej, który nadzoruje badanie.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Ten lek można podać wyłącznie pacjentom, którzy nie spożywali pokarmów przez co najmniej 4 godziny. Przed podaniem leku należy zmierzyć stężenie cukru we krwi; duże stężenie glukozy we krwi (hiperglikemia) może utrudnić lekarzowi interpretację wyników badania.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Koniecznie należy poinformować lekarza specjalistę medycyny nuklearnej przed wstrzyknięciem leku Fludeoxyglucose (18F) Biont do wstrzykiwań, gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, nie wystąpiła u niej miesiączka lub karmi piersią.

W przypadku wątpliwości, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub lekarzem specjalistą medycyny nuklearnej, który nadzoruje badanie.

Jeśli pacjentka jest w ciąży
Lekarz rozważy wykonanie tego badania w trakcie ciąży wyłącznie w przypadkach bezwzględnej konieczności.

Jeśli pacjentka karmi piersią
Należy zaprzestać karmienia piersią na okres 12 godzin po wstrzyknięciu leku, a odciągnięte mleko należy odrzucić.

W celu ustalenia terminu, po którym można ponownie rozpocząć karmienie piersią, należy się skonsultować z lekarzem.

Przed przyjęciem jakichkolwiek leków należy zapytać lekarza prowadzącego lub lekarza specjalisty medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował badanie.

Reklama

Ulotka Fludeoxyglucose (18F) Biont

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Fludeoxyglucose (18F) Biont - forum

Stosujesz Fludeoxyglucose (18F) Biont? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fludeoxyglucose (18F) Biont. Podziel się doświadczeniami na forum.