Smilla

Smilla to lek na receptę, który jest doustnym środkiem antykoncepcyjnym. Zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów: estrogen - etynyloestradiol oraz progestagen - lewonorgestrel. Jest stosowany do zapobiegania ciąży. Nie zawiera zbóż, soi, cukru ani laktozy, co czyni go odpowiednim dla osób z nietolerancjami pokarmowymi.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Smilla jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, zwanym tabletką antykoncepcyjną. Zawiera on dwa rodzaje żeńskich hormonów: estrogen – etynyloestradiol oraz progestagen – lewonorgestrel w małej dawce. Złożona tabletka antykoncepcyjna zapobiega zajściu w ciążę w oparciu o trzy mechanizmy. Wspomniane hormony:
– w każdym miesiącu hamują uwalnianie komórki jajowej przez jajniki (owulacja),
– zagęszczają także śluz (na szyjce macicy) utrudniając w ten sposób plemnikom dotarcie do komórki jajowej,
– zmieniają wyściółkę macicy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są etynyloestradiol i lewonorgestrel. Każda tabletka drażowana zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 125 mikrogramów lewonorgestrelu.

– Pozostałe składniki to: Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna. Otoczka: sacharoza, talk, wapnia węglan, tytanu dwutlenek (E171), kopowidon K-28, żelaza tlenek żółty (E172), makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K-30, karmeloza sodowa.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Każdy blister zawiera 21 tabletek.

Obok każdej tabletki wydrukowany jest dzień tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Jeśli, na przykład, przyjmowanie leku zaczyna się w środę, należy przyjąć tabletkę z napisem „Śr” obok niej. Tabletki przyjmuje się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze.

Pacjentka powinna przyjmować jedną tabletkę dziennie, popijając w razie potrzeby niewielką ilością wody. Tabletki należy przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, mniej więcej w tym samym czasie, począwszy od pierwszego dnia miesięcznego okresu 21. dni. Po tym czasie następuje siedem dni, w czasie których pacjentka nie przyjmuje tabletek. Podczas tej 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek, pojawia się podobne do miesiączki krwawienie z odstawienia.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Smilla, nie należy spodziewać się ciężkich szkodliwych objawów, ale mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z pochwy. W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Smilla lub przyjęcia leku Smilla przez dziecko, należy skonsultować się z lekarzem, który powie, jak należy postępować.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki należy przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, mniej więcej w tym samym czasie, począwszy od pierwszego dnia miesięcznego okresu 21. dni.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy przyjmować leku Smilla, jeśli pacjentka jest w ciąży. Jeśli u pacjentki stwierdzono ciążę lub istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, należy przerwać stosowanie leku Smilla i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leku Smilla nie należy stosować w czasie karmienia piersią. Jeśli pacjentka karmi piersią i chce stosować tabletki antykoncepcyjne, powinna skonsultować się z lekarzem.

Ulotka Smilla

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Smilla (forum)

Stosujesz Smilla? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Smilla. Podziel się doświadczeniami na forum.