Tetraxim

Podmiot odpowiedzialnySanofi Pasteur
Kod ATCJ07CA02
ProceduraMRP
SubstancjaToksoid błoniczy, Toksoid krztuścowy, Toksoid tężcowy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tetraxim?

TETRAXIM jest szczepionką stosowaną do ochrony przeciw chorobom zakaźnym.

TETRAXIM pomaga chronić dziecko przed błonicą, tężcem, krztuścem i poliomyelitis.
Szczepionka TETRAXIM jest wskazana do stosowania u dzieci od ukończenia 2. miesiąca życia.

Szczepionkę należy stosować zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Jaki jest skład Tetraxim, jakie substancje zawiera?

Jedna dawka (0,5 ml) zawiera:
Toksoid błoniczy …………………………………………………………… nie mniej niż 30 j.m.
Toksoid tężcowy ……………………………………………………………. nie mniej niż 40 j.m.
Antygeny Bortedella pertussis
Toksoid krztuścowy 25 mikrogramów
Hemaglutynina włókienkowa 25 mikrogramów
Wirus polio (inaktywowany)
Typ 1 (Mahoney) 40 jednostek antygenu D2
Typ 2 (MEF-1) 8 jednostek antygenu D2
Typ 3 (Saukett) 32 jednostki antygenu D26
Adsorbowany na wodorotlenku glinu, uwodniony (0,3 mg Al3+).
1 Namnażany w hodowli linii komórkowej Vero.
2 Lub ekwiwalent tej ilości antygenu określony za pomocą odpowiedniej metody immunochemicznej.

– Pozostałe składniki to: podłoże Hanksa bez czerwieni fenolowej (złożona mieszanina aminokwasów, w tym fenyloalanina, soli mineralnych, witamin i innych substancji, takich jak glukoza), formaldehyd, kwas octowy i (lub) wodorotlenek sodu do ustalenia pH, fenoksyetanol, bezwodny etanol oraz woda do wstrzykiwań.

Szczepionka może zawierać śladowe ilości glutaraldehydu, neomycyny, streptomycyny i polimyksyny B, które są stosowane w procesie produkcji szczepionki.

Dawkowanie preparatu Tetraxim – jak stosować ten lek?

Szczepionkę tę należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Dawkowanie:
Zwykle zalecany schemat szczepienia obejmuje szczepienie pierwotne składające się z trzech wstrzyknięć podanych w odstępie jednego do dwóch miesięcy od ukończenia 2. miesiąca życia, a następnie dawka uzupełniająca w drugim roku życia.

Trzy dawki szczepienia pierwotnego mogą być podane również w wieku 3., 5. i 12. miesięcy i w takim przypadku nie ma potrzeby podawania czwartej dawki w drugim roku życia.

Dla obu schematów zalecane jest podanie dawki przypominającej między ukończeniem 5. i ukończeniem 12. roku życia.

Szczepionkę należy stosować zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Sposób podawania:
W przypadku strzykawek bez dołączonych igieł, osobna igła musi być mocno przymocowana do strzykawki poprzez obrócenie jej o ćwierć obrotu.
Przed podaniem wstrząsnąć ampułko-strzykawkę do uzyskania jednorodnej, białawo-mętnej zawiesiny.

Podawać domięśniowo.

Zaleca się podawanie w przednio-boczną powierzchnię uda (środkowa jedna trzecia) u niemowląt i w mięsień naramienny u dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ szczepionkę TETRAXIM podaje dziecku lekarz, zastosowanie większej dawki niż zalecana nie jest prawdopodobne. Jeżeli rodzic / opiekun uważa, że dziecko otrzymało zbyt dużą dawkę szczepionki TETRAXIM lub że czas pomiędzy dwoma wstrzyknięciami był zbyt krótki, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tetraxim – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tetraxim w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych.

Ulotka Tetraxim – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Tetraxim przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tetraxim - 1 dawka (0,5 ml), Zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Szczepionka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (bezkomórkowa, złozona) i poliomyelitis (inaktywowana), adsorbowana)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Tetraxim m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tetraxim - 1 dawka (0,5 ml), Zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Szczepionka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (bezkomórkowa, złozona) i poliomyelitis (inaktywowana), adsorbowana)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

TETRAXIM jest szczepionką stosowaną do ochrony przeciw chorobom zakaźnym.

Dostępność Tetraxim w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Tetraxim - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Tetraxim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz