Tripacel

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaAntygeny krztuścowe, Toksoid błoniczy, Toksoid tężcowy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tripacel?

TRIPACEL jest szczepionką. Szczepionki stosuje się do ochrony przed chorobami zakaźnymi. TRIPACEL pomaga chronić przed błonicą, tężcem i krztuścem.

Szczepionka pobudza organizm do wytwarzania własnej ochrony (przeciwciał) przeciw bakteriom, które powodują te różne choroby:
• Błonica jest chorobą zakaźną, która zazwyczaj najpierw atakuje gardło. W gardle pojawia się ból i obrzęk, który może prowadzić do uduszenia się. Bakterie, które powodują chorobę wytwarzają również toksynę (truciznę), która może uszkadzać serce, nerki i nerwy.
• Tężec (często nazywany szczękościskiem) jest zazwyczaj powodowany przez bakterie tężca wnikające do głębokich ran. Bakterie wytwarzają toksynę (truciznę), która powoduje skurcze prowadzące do niemożności oddychania i możliwości uduszenia.
• Krztusiec (często nazywany kokluszem) jest bakteryjną chorobą dróg oddechowych, która może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy niemowląt i małych dzieci. Nasilające się napady kaszlu, które mogą trwać przez kilka tygodni są charakterystyczne dla tej choroby. Po napadach kaszlu może następować silny wdechowy świst.

Ważna informacja na temat powstającej ochrony
TRIPACEL pomoże zapobiec wyłącznie chorobom, które są wywoływane przez bakterie, przeciw którym jest ta szczepionka. U dziecka może wystąpić choroba z podobnymi objawami spowodowanymi przez inne bakterie lub wirusy.
Ta szczepionka nie zawiera żadnej żywej bakterii i nie może spowodować chorób zakaźnych, przeciw którym chroni.

Należy pamiętać, że żadna szczepionka nie zapewnia całkowitej, dożywotniej ochrony u wszystkich zaszczepionych osób.

Jaki jest skład Tripacel, jakie substancje zawiera?

Każda 0,5 ml dawka szczepionki TRIPACEL zawiera następujące:
Substancje czynne
Toksoid błoniczy – nie mniej niż 30 j.m.
Toksoid tężcowy – nie mniej niż 40 j.m.
Bezkomórkowe antygeny krztuścowe
Toksoid krztuścowy (PT) – 10 mikrogramów
Hemaglutynina włókienkowa (FHA) – 5 mikrogramów
Pertaktyna (PRN)- 3 mikrogramy
Fimbrie typu 2 i 3 (FIM) – 5 mikrogramów
Adsorbowane na fosforanie glinu uwodnionym – 1.5 miligramów (0,33 miligrama glinu)

Pozostałe składniki
Fenoksyetanol Woda do wstrzykiwali

Dawkowanie preparatu Tripacel – jak stosować ten lek?

Szczepienie powinno zostać wykonane przez pracowników ochrony zdrowia przeszkolonych w zakresie stosowania szczepionek i wyposażonych na wypadek jakichkolwiek rzadkich poważnych reakcji alergicznych po iniekcji.

Lekarz lub pielęgniarka wstrzyknie TRIPACEL do mięśnia w górnej części nogi lub ramienia dziecka. U dzieci poniżej 1 roku życia (u niemowląt powyżej 2. miesiąca życia), preferowanym miejscem jest mięsień w górnej części nogi dziecka. U dzieci powyżej 1 roku życia (do ukończenia 7. roku życia) preferowanym miejscem jest mięsień w górnej części ręki dziecka.

Dawkowanie
Pierwszy cykl szczepienia (szczepienie podstawowe)

Dziecko otrzyma 4 wstrzyknięcia po pól mililitra podawane domięśniowa w drugim, czwartym, szóstym i osiemnastym miesiącu życia.

Jeżeli z jakiegoś powodu cykl szczepienia jest opóźniony, zalecane jest aby 3 dawki zostały podane w odstępach 2 miesięcy pomiędzy każdą dawką a następnie czwarta dawka około 6 do 12 miesięcy po trzeciej dawce.

Zazwyczaj wszystkie cztery wstrzyknięcia powinny być wykonane taką samą szczepionką.

Jeśli TRIPACEL został podany jako pierwsza dawka, to powinien być także podany jako druga, trzecia i czwarta dawka.

Szczepienie przypominające
Dziecko otrzyma dawkę przypominającą przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi szczepionką TRIPACEL pomiędzy czwartym a szóstym rokiem życia. Lekarz lub pielęgniarka poinformują, kiedy ta dawka powinna zostać podana.

Ta dawka przypominająca nie jest konieczna, jeżeli czwartą dawkę szczepionki TRIPACEL dziecko otrzymało po czwartych urodzinach. Szczepionka TRIPACEL nie jest wskazana dla dziecka, które ukończy siedem lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma zastosowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tripacel – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tripacel w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie ma zastosowania. Szczepionka ta nie jest przeznaczona dla kobiet w wieku rozrodczym.

Ulotka Tripacel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Tripacel przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Tripacel m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Tripacel w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Tripacel - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Tripacel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz