Podmiot odpowiedzialny | Provepharm SAS |
Kod ATC | V03AB17 |
Procedura | CEN |
Substancja | Chlorek metylotioniniowy |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Methylthioninium chloride Proveblue?
Chlorek metylotioniniowy (zwany także błękitem metylenowym) należy do grupy leków nazywanych odtrutkami.
Lek Methylthioninium chloride Proveblue zostanie podany pacjentowi dorosłemu lub dziecku (w wieku od 0 do 17 lat) w celu leczenia zaburzeń krwi powstałych wskutek działania pewnych leków lub chemikaliów, które mogą wywołać chorobę o nazwie methemoglobinemia.
W methemoglobinemii występuje we krwi za dużo methemoglobiny (nieprawidłowej postaci hemoglobiny, niezdolnej do skutecznego przenoszenia tlenu w organizmie). Lek umożliwi powrót hemoglobiny do normy i przywrócenie prawidłowego transportu tlenu we krwi.
Jaki jest skład Methylthioninium chloride Proveblue, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest chlorek metylotioniniowy.
Jeden ml roztworu zawiera 5 mg chlorku metylotioniniowego.
Jedna ampułka 10 ml zawiera 50 mg chlorku metylotioniniowego.
Jedna ampułka 2 ml zawiera 10 mg chlorku metylotioniniowego.
Ponadto lek zawiera wodę do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Methylthioninium chloride Proveblue – jak stosować ten lek?
Lekarz powoli wstrzyknie lek dożylnie w ciągu 5 minut.
Dorośli, dzieci w wieku powyżej 3 miesięcy i osoby w podeszłym wieku
Zazwyczaj stosowana dawka to 1 do 2 mg na kilogram masy ciała, co odpowiada 0,2 do 0,4 ml na kilogram, podane w ciągu 5 minut. Kolejną dawkę można podać po upływie 1 godziny, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Maksymalna zalecana łączna dawka w całym okresie leczenia wynosi 7 mg/kg. Jeśli choroba krwi została wywołana przez anilinę, całkowita łączna dawka nie powinna przekraczać 4 mg/kg (patrz punkt 2 załączonej ulotki).
Zazwyczaj leczenie nie trwa dłużej niż jeden dzień.
Niemowlęta w wieku 3 miesięcy lub młodsze
Zalecana dawka to 0,3 do 0,5 mg/kg masy ciała, co odpowiada 0,06 do 0,1 ml/kg, podane w ciągu 5 minut.
Powtórną dawkę (0,3 do 0,5 mg/kg masy ciała, co odpowiada 0,06 do 0,1 ml/kg) można podać po upływie 1 godziny, jeśli objawy się utrzymują lub nawracają. Leczenie nie powinno zazwyczaj trwać dłużej niż jeden dzień.
Aby uniknąć bólu w miejscu podania, zwłaszcza u dzieci, lek można rozcieńczyć w 50 ml roztworu glukozy do wstrzykiwań 50 mg/ml (5%).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ponieważ lek jest podawany pacjentowi w szpitalu, jest mało prawdopodobne, że zostanie podane zbyt dużo lub zbyt mało, jednak należy poinformować lekarza, jeśli wystąpi któreś z następujących działań niepożądanych:
– uczucie nudności;
– bóle żołądka;
– ból w klatce piersiowej;
– zawroty głowy;
– ból głowy;
– pocenie się;
– splątanie;
– podwyższenie stężenia methemoglobiny (nieprawidłowej postaci hemoglobiny we krwi);
– nadciśnienie;
– duszność;
– nieprawidłowe, szybkie bicie serca;
– drżenie;
– zmiana zabarwienia skóry. Skóra może zabarwić się na niebiesko;
– zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, co może wywołać bladość powłok skórnych; duszność i osłabienie;
– żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu), zgłaszana wyłącznie u niemowląt.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Methylthioninium chloride Proveblue – czy mogę spożywać alkohol?
Brak odrębnych zaleceń.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Methylthioninium chloride Proveblue w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Methylthioninium chloride Proveblue w czasie ciąży, z wyjątkiem przypadków, kiedy jest to wyraźnie niezbędne, na przykład w sytuacji zagrożenia życia.
Z powodu braku dostępnych danych dotyczących przenikania chlorku metylotioniniowego do mleka ludzkiego zaleca się przerwanie karmienia piersią na okres do 8 dni po zastosowaniu tego leku.
Ulotka Methylthioninium chloride Proveblue – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Methylthioninium chloride Proveblue przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Methylthioninium chloride Proveblue dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Methylthioninium chloride Proveblue m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Methylthioninium chloride Proveblue dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Methylthioninium chloride Proveblue w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Methylthioninium chloride Proveblue - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Methylthioninium chloride Proveblue? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.