Sympramol

Sympramol jest lekiem przeciwlękowym i uspokajającym.

Sympramol stosuje się w leczeniu:
– zaburzeń lękowych uogólnionych (lęk charakteryzujący się nadmiernym i niekontrolowanym martwieniem się o sprawy codzienne)
– zaburzeń występujących pod postacią somatyczną (fizyczny dyskomfort niezwiązany lub niedostatecznie związany z fizyczną przyczyną).

Skład

Substancją czynną leku jest dichlorowodorek opipramolu.

Jedna tabletka drażowana zawiera 50 mg dichlorowodorku opipramolu.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki
Skrobia kukurydziana
Laktoza jednowodna
Powidon K 30
Celuloza mikrokrystaliczna
Talk
Magnezu stearynian

Otoczka tabletki
Szelak
Talk
Wapnia węglan
Sacharoza
Kaolin lekki (biała glinka)
Guma arabska
Tytanu dwutlenek (E171)
Żelaza tlenek czerwony (E172)
Opaglos 6000 NS (wosk żółty Carnauba, wosk biały)
Sodu benzoesan (E 211)
Powidon K 30

Dowiedz się więcej o substancji:

Reklama

Jak stosować Sympramol?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Dorośli
Dorośli przyjmują zwykle 1 tabletkę leku Sympramol rano i 1 tabletkę w południe oraz 2 tabletki wieczorem (co odpowiada 50 mg dichlorowodorku opipramolu rano, 50 mg w południe i 100 mg wieczorem).

Po konsultacji z lekarzem oraz w zależności od skuteczności i tolerancji leku, dawkę można zmniejszyć do 1 lub 2 tabletek leku Sympramol (co odpowiada 50 – 100 mg dichlorowodorku opipramolu) przyjmowanych raz na dobę, zazwyczaj wieczorem, lub zwiększyć do 2 tabletek (co odpowiada 100 mg dichlorowodorku opipramolu) przyjmowanych do 3 razy na dobę.

Stosowanie u dzieci w wieku powyżej 6 lat
Dzieci w wieku powyżej 6 lat otrzymują około 3 mg dichlorowodorku opipramolu na kilogram masy ciała. Należy ustalić z lekarzem dokładną dawkę.
Doświadczenie dotyczące leczenia dzieci lekiem Sympramol jest ograniczone, dlatego zalecana dawka stanowi jedynie sugestię.

Leczenie dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat musi zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza.

Tabletki należy popijać płynem (wodą, sokiem owocowym).

Czas trwania leczenia
Działanie terapeutyczne leku Sympramol nie jest natychmiastowe, a zmiany nastroju następują stopniowo, dlatego lek należy przyjmować regularnie przez co najmniej 2 tygodnie.

Lekarz zadecyduje o czasie trwania leczenia. Zalecany średni czas leczenia wynosi od 1 do 2 miesięcy.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po zażyciu zbyt dużej dawki leku Sympramol, w ciągu kilku godzin mogą wystąpić następujące objawy zatrucia:
– zaburzenia układu sercowo-naczyniowego (przyspieszona lub zwolniona akcja serca, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia krwi, rzadko zatrzymanie serca);
– zaburzenia psychiczne i (lub) neurologiczne (pobudzenie, przemijające stany splątania, narastający lęk, wstrząs, śpiączka);
– zaburzenia motoryczne [osłupienie, drgawki, brak koordynacji ruchów (ataksja)];
– inne zaburzenia (bezsenność, senność, zawroty głowy, problemy z oddawaniem moczu – skąpomocz, bezmocz; zaburzenia oddychania).

Należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala w przypadku zażycia znacznie większej niż zalecana dawki leku Sympramol, jak również podejrzenia zatrucia.

Dzieci są bardziej wrażliwe na przedawkowanie, dlatego w razie nawet nieznacznego przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Należy wziąć pod uwagę, że nawet po niewielkim przedawkowaniu zdolność reagowania jest bardziej zaburzona niż po przyjęciu zwykłej dawki.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Jednoczesne spożywanie alkoholu może powodować senność.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Sympramol może być stosowany w ciąży, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach ciąży, dopiero gdy lekarz szczegółowo rozważy korzyści i ryzyko.

Sympramol nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią, gdyż substancja czynna w niewielkich ilościach przenika do mleka. Jeśli jednak leczenie jest wówczas konieczne, to należy zaprzestać karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub gdy planuje ciążę, albo karmi piersią przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Reklama

Ulotka Sympramol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Sympramol - forum

Stosujesz Sympramol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Sympramol”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Sympramol. Podziel się doświadczeniami na forum.