Pramolan

12345678910
(268 ocen, średnia: 5,99 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Pramolan jest preparatem o działaniu przeciwlękowym, należącym do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Dichlorek opipramolu zawarty w leku ma właściwości uspokajające, ułatwiające zasypianie i poprawiające nastrój. Związek ten wykazuje  największe powinowactwo do receptorów sigma i nieco mniejsze do serotoninergicznych 5HT2-A, adrenergicznych i dopaminergicznych D2. Działa w sposób antagonistyczny do receptora H1. W odróżnieniu od innych substancji podawanych osobom cierpiącym na stany depresyjne opipramol nie doprowadza do wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Nie powoduje uzależnień oraz wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Długotrwałe przyjmowanie leku powoduje zmniejszenie wrażliwości (tzw. down-regulation) podjednostek białkowych beta-adrenergicznych zlokalizowanych w korze mózgowej.

Pramolan jest wskazany w leczeniu somatycznych oraz uogólnionych zaburzeń lękowych. Preparat dostępny jest jedynie na receptę.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Pramolan.

Skład

Substancją czynną leku jest dichlorowodorek opipramolu. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg
dichlorowodorku opipramolu.

Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, krospowidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki (Opadry II Green 33G21591): hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), laktoza jednowodna, makrogol, triacetyna, żółcień chinolinowa, lak (E 104), indygotyna, lak (E 132), żółcień pomarańczowa, lak (E 110).

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Preparat Pramolan ma postać powlekanych tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Dawkowanie należy ustalić z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą. Nie zaleca się przekraczania dziennej, dopuszczalnej dawki leku, ponieważ nie zwiększy się jego działania, a może zagrozić życiu i zdrowiu. Tabletki powlekane można stosować od 6 roku życia, najlepiej podczas posiłku, popijając niewielką ilością wody. Osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie 50 mg opipramolu w godzinach porannych oraz takiej samej dawki w południe. Dwie tabletki (100 mg) przyjmuje się następnie wieczorem, tuż przed snem. Lekarz, w zależności od potrzeb, może zwiększyć lub zmniejszyć porcje leku. U dzieci, dawkowanie uzależnione jest od masy ciała. Przyjęło się podawanie 3 mg preparatu na kilogram masy ciała na dobę.  

Nie przekraczać maksymalnie największej dopuszczalnej dawki preparatu u dorosłych na dobę – 300mg (6 tabletek powlekanych). U dzieci największa dopuszczalna i bezpieczna ilość to 100 mg/24h.
Stosowanie z alkoholem jest niewskazane, gdyż może zwiększyć uczucie senności. Aby zaobserwować efekt leczenia, należy przyjmować lek minimum przez 2 tygodnie. Najkrótszy czas leczenia powinien wynosić 2 miesiące. 

Przedawkowanie

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może powodować niepożądane skutki uboczne. Kiedy zaobserwuje się pierwsze objawy zatrucia, należy w trybie natychmiastowym udać się do najbliższego szpitala w celu płukania żołądka. Do najczęstszych objawów przedawkowania opipramolu zalicza się:

  • upośledzenie układu moczowego, w tym bezmocz lub skąpomocz,
  • zaburzenia rytmu serca, w tym tachykardię (przyspieszone bicie serca) lub bradykardię (spowolnione bicie serca),
  • odczucie silnego niepokoju i lęku,
  • nasiloną senność, uczucie zmęczenia,
  • bóle i zawroty głowy,
  • stany splątania,
  • mimowolne skurcze mięśni.

Jeżeli skutki przedawkowania pojawią się u dzieci, należy odstawić lek i skonsultować ten fakt z pediatrą. 

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek należy przyjmować podczas lub bezpośrednio po posiłkach, popijając wodą.

Nie należy pić alkoholu w trakcie leczenia. Jednoczesne stosowanie z alkoholem może powodować senność.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią nie wolno stosować leku Pramolan. Szczególnie wrażliwy jest I trymestr ciąży, dlatego też, jeżeli istnieje konieczność przyjmowania preparatu, lekarz musi dokonać bilansu korzyści dla zdrowia z poważnymi ryzykami dla płodu. Substancja czynna leku, jaką jest opipramol, przedostaje się również do mleka, dlatego kobiety karmiące piersią powinny skonsultować potrzebę jego przyjmowania z farmaceutą lub lekarzem. 

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT [phpfunction=6]

Ulotka – skutki uboczne

Szczegółowe informacje dotyczące skutków ubocznych przyjmowania Paramolanu zawiera ulotka. 

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here