Konsultacja merytoryczna:

Pramolan

Pramolan

Pramolan jest preparatem o działaniu przeciwlękowym, należącym do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Dichlorek opipramolu zawarty w leku ma właściwości uspokajające, ułatwiające zasypianie i poprawiające nastrój. Związek ten wykazuje  największe powinowactwo do receptorów sigma i nieco mniejsze do serotoninergicznych 5HT2-A, adrenergicznych i dopaminergicznych D2. Działa w sposób antagonistyczny do receptora H1. W odróżnieniu od innych substancji podawanych osobom cierpiącym na stany depresyjne opipramol nie doprowadza do wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Nie powoduje uzależnień oraz wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Długotrwałe przyjmowanie leku powoduje zmniejszenie wrażliwości (tzw. down-regulation) podjednostek białkowych beta-adrenergicznych zlokalizowanych w korze mózgowej.

Pramolan jest wskazany w leczeniu somatycznych oraz uogólnionych zaburzeń lękowych. Preparat dostępny jest jedynie na receptę.

Jaki jest skład Pramolan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest dichlorowodorek opipramolu. Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg
dichlorowodorku opipramolu.

Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 30, krospowidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki (Opadry II Green 33G21591): hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), laktoza jednowodna, makrogol, triacetyna, żółcień chinolinowa, lak (E 104), indygotyna, lak (E 132), żółcień pomarańczowa, lak (E 110).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Pramolan – jak stosować ten lek?

Preparat Pramolan ma postać powlekanych tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Dawkowanie należy ustalić z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą. Nie zaleca się przekraczania dziennej, dopuszczalnej dawki leku, ponieważ nie zwiększy się jego działania, a może zagrozić życiu i zdrowiu. Tabletki powlekane można stosować od 6 roku życia, najlepiej podczas posiłku, popijając niewielką ilością wody. Osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie 50 mg opipramolu w godzinach porannych oraz takiej samej dawki w południe. Dwie tabletki (100 mg) przyjmuje się następnie wieczorem, tuż przed snem. Lekarz, w zależności od potrzeb, może zwiększyć lub zmniejszyć porcje leku. U dzieci, dawkowanie uzależnione jest od masy ciała. Przyjęło się podawanie 3 mg preparatu na kilogram masy ciała na dobę.

Nie przekraczać maksymalnie największej dopuszczalnej dawki preparatu u dorosłych na dobę – 300mg (6 tabletek powlekanych). U dzieci największa dopuszczalna i bezpieczna ilość to 100 mg/24h.

Stosowanie z alkoholem jest niewskazane, gdyż może zwiększyć uczucie senności. Aby zaobserwować efekt leczenia, należy przyjmować lek minimum przez 2 tygodnie. Najkrótszy czas leczenia powinien wynosić 2 miesiące.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może powodować niepożądane skutki uboczne. Kiedy zaobserwuje się pierwsze objawy zatrucia, należy w trybie natychmiastowym udać się do najbliższego szpitala w celu płukania żołądka. Do najczęstszych objawów przedawkowania opipramolu zalicza się:

  • upośledzenie układu moczowego, w tym bezmocz lub skąpomocz,
  • zaburzenia rytmu serca, w tym tachykardię (przyspieszone bicie serca) lub bradykardię (spowolnione bicie serca),
  • odczucie silnego niepokoju i lęku,
  • nasiloną senność, uczucie zmęczenia,
  • bóle i zawroty głowy,
  • stany splątania,
  • mimowolne skurcze mięśni.

Jeżeli skutki przedawkowania pojawią się u dzieci, należy odstawić lek i skonsultować ten fakt z pediatrą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pramolan – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować podczas lub bezpośrednio po posiłkach, popijając wodą.

Nie należy pić alkoholu w trakcie leczenia. Jednoczesne stosowanie z alkoholem może powodować senność.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pramolan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią nie wolno stosować leku Pramolan. Szczególnie wrażliwy jest I trymestr ciąży, dlatego też, jeżeli istnieje konieczność przyjmowania preparatu, lekarz musi dokonać bilansu korzyści dla zdrowia z poważnymi ryzykami dla płodu. Substancja czynna leku, jaką jest opipramol, przedostaje się również do mleka, dlatego kobiety karmiące piersią powinny skonsultować potrzebę jego przyjmowania z farmaceutą lub lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Pramolan

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Ulotka Pramolan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Pramolan, 50 mg, tabletki powlekane (Opipramolidihydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 173 razy

Rozmiar plku 101.33 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pramolan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Pramolan, 50 mg, tabletki powlekane (Opipramolidihydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 113 razy

Rozmiar plku 116.80 KB

Cena - ile kosztuje Pramolan?

Cena Pramolan i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Pramolan.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Pramolan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz