Vinpocetine Espefa Forte

Podmiot odpowiedzialnyChemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy ESPEFA
Kod ATCN06BX18
ProceduraNAR
SubstancjaWinpocetyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vinpocetine Espefa Forte?

Lek Vinpocetine Espefa Forte zawiera winpocetynę jako substancję czynną. Winpocetyna jest stosowana w leczeniu chorób oraz łagodzeniu objawów związanych z zaburzeniami krążenia krwi w mózgu.

Wskazania do stosowania:

  • Wspomagające leczenie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowego związanych z przewlekłymi zaburzeniami krążenia mózgowego u osób starszych.
  • Leczenie zaburzeń wzroku, słuchu oraz zawrotów głowy o podłożu naczyniowym.

Jaki jest skład Vinpocetine Espefa Forte, jakie substancje zawiera?

Co zawiera lek Vinpocetine Espefa Forte:

  • Substancją czynną jest winpocetyna w dawce 10 mg. Każda tabletka zawiera 10 mg winpocetyny.
  • Pozostałe składniki to: laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Jak wygląda lek Vinpocetine Espefa Forte i co zawiera opakowanie:

  • Lek ma postać białych, okrągłych, obustronnie lekko wypukłych tabletek.
  • Dostępny jest w opakowaniach zawierających 30, 90 lub 180 tabletek. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą być dostępne w sprzedaży.

Dawkowanie preparatu Vinpocetine Espefa Forte – jak stosować ten lek?

Dorośli
1 tabletka (10 mg) 3 razy na dobę po posiłku.
Lek należy przyjmować doustnie.
Tabletkę należy połknąć w całości i popić szklanką wody.

Lek należy przyjmować regularnie.

Stosowanie u dzieci
Leku nie należy stosować u dzieci, ponieważ brak jest wystarczających danych o stosowaniu winpocetyny w tej grupie pacjentów.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek nie stwierdzono konieczności zmiany dawki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vinpocetine Espefa Forte – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Vinpocetine Espefa Forte należy przyjmować po posiłku. Lek stosuje się doustnie.
Tabletkę należy połknąć w całości i popić szklanką wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vinpocetine Espefa Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Vinpocetine Espefa Forte nie należy stosować u kobiet w ciąży lub planujących ciążę, gdyż brak jest odpowiednich badań klinicznych, jednoznacznie stwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet ciężarnych.

Lek przenika do mleka matki, dlatego nie należy go stosować w okresie karmienia piersią. W przypadku konieczności stosowania leku, należy przerwać karmienie piersią.

Skutki uboczne Vinpocetine Espefa Forte, jakie są działania niepożądane?

Rzadko występujące działania niepożądane (dotyczą 1 do 10 osób na 1 000):

  • problemy ze snem (bezsenność, senność), zawroty głowy, bóle głowy, osłabienie; te objawy mogą być związane z chorobą podstawową;
  • zmiany ciśnienia krwi (głównie obniżenie), uderzenia gorąca;
  • nudności, zgaga, suchość w ustach;
  • nieprawidłowe wyniki badań wątrobowych (zwiększona aktywność enzymów wątrobowych);
  • reakcje alergiczne na skórze (np. zaczerwienienia);
  • zmiany w EKG (np. obniżenie odcinka ST, wydłużenie odcinka QT, częstoskurcz, dodatkowe skurcze serca). Objawy te występowały samoistnie i nie jest pewne, czy były związane z winpocetyną. Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (dotyczą 1 do 10 osób na 10 000):
  • niedociśnienie;
  • bóle brzucha;
  • zmniejszenie liczby białych krwinek (leukopenia). Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (dotyczą mniej niż 1 osoby na 10 000):
  • obniżenie hematokrytu i stężenia hemoglobiny we krwi obwodowej.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Vinpocetine Espefa Forte, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Chemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy ESPEFA. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Vinpocetine Espefa Forte z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli stosuje:

  • leki na obniżenie ciśnienia krwi (np. α-metylodopa), ponieważ Vinpocetine Espefa Forte może wzmocnić ich działanie; konieczne jest regularne monitorowanie ciśnienia krwi;
  • leki antyarytmiczne (np. chinidyna, propranolol; stosowane do regulacji pracy serca);
  • leki przeciwzakrzepowe (np. heparyna, warfaryna; stosowane do zmniejszenia krzepliwości krwi);
  • leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy.”

Ulotka Vinpocetine Espefa Forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Vinpocetine Espefa Forte przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Vinpocetine Espefa Forte - 10 mg, Tabletki (Vinpocetinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Vinpocetine Espefa Forte m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Vinpocetine Espefa Forte - 10 mg, Tabletki (Vinpocetinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Vinpocetine Espefa Forte w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Vinpocetine Espefa Forte - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Vinpocetine Espefa Forte? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

2 komentarze do “Vinpocetine Espefa Forte”

  1. Vinpocetynę stosuję od 15 lat, po przebytym 3 lata temu udarze niedokrwiennym. Lekarz nie zalecił mi przyjmowania, stwierdził, że nie ma badań, które potwierdzają skuteczność leku. Po niedawnym pobycie w innym szpitalu również usłyszałam to samo. Gdzie leży prawda?

    Odpowiedz
  2. Skuteczny, nawet w mniejszych dawkach. Odradzam na noc, bo trudnosci z zasypianiem. N i e dublowac z zamiennikami, lekarzom zdarza sie przepisac rownolegle np. betaserc… a to moze grozic nadcisnieniem.. skuteczne (zazwyczaj) w przypadku 'tinnitusa’, lub zab. okulistycznych. Z mojego doswiadczenia psychologa, jako skutek uboczny, u osob 'przeciazonych’ psychicznie, emicjonalnie, może się uruchomić niepokój, lęk, co trzeba skonsultować z internista, ktory lek zlecil, ustawic dawki… Pomocne w problemach okulistycznych, jak np niedokrwienne zab, ostrości widzenia. Tak czy inaczej, konsultacja okulisty, kontrola ucha wewn/wewn. Lek niby niewinny, internisci go lubią, ale… tak jak z gingko biloba, czasem te blaszki odkle jaja sie ZA szybko….

    Odpowiedz

Dodaj komentarz