Nivalin

Nivalin to lek zawierający galantaminę, alkaloid izolowany z cebulek przebiśniegu. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Lek zwiększa poziom acetylocholiny, która uczestniczy w przenoszeniu impulsów nerwowych w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Stosuje się go w objawowym wspomagającym leczeniu chorób neurologicznych nerwowo-mięśniowych i rdzenia. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Nivalin jest produktem leczniczym zawierającym galantaminę – alkaloid izolowany z cebulek przebiśniegu. Galantamina należy do grupy leków zwanych inhibitorami actetylocholinesterazy. Zwiększa stężenie związku chemicznego, zwanego acetylocholiną, który uczestniczy w przenoszeniu impulsów nerwowych w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym.

Nivalin stosowany jest w objawowym wspomagającym leczeniu chorób neurologicznych nerwowo- mięśniowych i rdzenia.

Skład

– Substancją czynną leku jest bromowodorek galantaminy.

– Inne składniki leku to chlorek sodu i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Nivalin jest podawany przez wykwalifikowany personel medyczny pod kontrolą lekarską.

Dawkowanie i czas trwania leczenia określa lekarz w zależności od rodzaju choroby i jej ciężkości. Nivalin roztwór do wstrzyknięć stosuje się podskórnie, domięśniowo lub dożylnie.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się następujące dawkowanie:

Leczenie chorób neurologicznych
Dorośli
Zalecaną dawką początkową jest 2,5 mg. Co 3-4 dni dawkę stopniowo zwiększa się o 2,5 mg w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Maksymalna dawka jednorazowa u dorosłych wynosi 10 mg podskórnie, a maksymalna dawka dobowa – 20 mg.

Dzieci
Nivalin stosuje się podskórnie w dawkach określonych przez lekarza, zależnie od wieku dziecka.

Lek podaje się podskórnie w następujących dawkach dobowych:
od 1 do 2 lat 0,25 – 1,0 mg
od 3 do 5 lat 0,50 – 5,0 mg
od 6 do 8 lat 0,75-7,5 mg
od 9 do 11 lat 1,0-10,0 mg
od 12 do 15 lat 1, 25-12,5 mg
powyżej 15 lat 1,25 – 15,0 mg

Czas trwania leczenia zależy od charakteru i ciężkości leczonej choroby. Najczęściej 40 do 60 dni. Cykle leczenia można powtarzać 2-3 razy w odstępie 1-2 miesięcy.

Przedawkowanie

Lek jest podawany przez wykwalifikowany personel medyczny, dlatego jego przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Niemniej jednak podejrzenia przedawkowania należy zgłosić lekarzowi.

W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych na temat stosowania Nivalin z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Pacjentki będące w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Nivalin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Nivalin (forum)

Stosujesz Nivalin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

9 komentarzy do “Nivalin”

  1. Wziąłem dzisiaj pierwszy zastrzyk i dostałem kilka potężnych ataków bólu nogi aż krzyczałem z bolu jakby ktoś ją ogniem przypalał ale o dziwo po południu wstałem z łóżka dziwna sprawa

    Odpowiedz
  2. Wzięłam dotychczas dwa zastrzyki (koło południa dawki) (dysk mi wypad) po pierwszym było mi słabo i silne nudności, po drugim wymiotowałam i bardzo słabo mi było. Przeszło dopiero na wieczór, zanim wezmę kolejny chce skonsultować z lekarzem, biorę oprócz tego inne leki po których nie najlepiej się czuje.

    Odpowiedz
  3. Dziś zaczęłam brać niwalin 5 ml plus dexak 50 w zastrzykach domieśniowych. Po godzinie zaczęły się zawroty głowy, senność,kołatanie serca. Jest godz. 16.00 i trochę mi przechodzi . Ale rano idę do doktora żeby mi to odstawił bo mnie wykończy. Może wystarczy dexak. Biorę to na rwę kulszową.

    Odpowiedz
  4. Niestety cena wysoka I brak refundacji, ale w trakcie kuracji moge chodzic I mniej bola mnie nogi. Nie mam takich skutkow ubocznych, ktore uniemozliwialyby zycie. Plusy przewyzszlyby minusy, gdyby lek choc 50,% byl refundowany, zwlaszcza, ze najczesciej potrzebny jest starszym, schorowanym osobom, ktore od wielu, wielu lat wplacaja skladki do Nfz.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Nivalin. Podziel się doświadczeniami na forum.