Nexium

Nexium to lek zawierający substancję czynną esomeprazol, która należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu produkowanego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, leczeniu i profilaktyce refluksowego zapalenia przełyku, leczeniu zgagi i zarzucania kwasu żołądkowego do przełyku, zakażeń Helicobacter pylori, leczeniu i profilaktyce wrzodom dwunastnicy lub żołądka u pacjentów wymagających ciągłego leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, oraz w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona. Nexium jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Nexium zawiera substancję nazywaną ezomeprazol. Zalicza się ona do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Leki te powodują zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Lek Nexium jest stosowany:
• w chorobie refluksowej przełyku. Występuje ona wtedy, gdy kwas solny z żołądka przedostaje się do przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem) powodując ból, stan zapalny i zgagę. Lek Nexium jest stosowany w leczeniu objawowym choroby refluksowej przełyku, w leczeniu nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku oraz w zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku.
• w chorobie wrzodowej współistniejącej z zakażeniem Helicobacter pylori, w połączeniu z odpowiednim leczeniem przeciwbakteryjnym:
− leczenie wrzodów dwunastnicy współistniejących z zakażeniem Helicobacter pylori;
− zapobieganie nawrotom wrzodu trawiennego, u pacjentów z chorobą wrzodową wywołaną zakażeniem Helicobacter pylori.
• w leczeniu wrzodów żołądka spowodowanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek Nexium może być także stosowany, aby zapobiegać powstawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, jeśli pacjent przyjmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne.
• w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona – zwiększone wydzielanie soku żołądkowego spowodowane zmianami w trzustce.

Skład

Jedna tabletka zawiera jako substancję czynną 20 mg ezomeprazolu (w postaci trójwodnej soli magnezowej).
Jedna tabletka zawiera jako substancję czynną 40 mg ezomeprazolu (w postaci trójwodnej soli magnezowej).

Substancje pomocnicze:
Glicerolu monostearynian, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, polisorbat 80, krospowidon, sodu stearylofumaran, cukier (sacharoza i skrobia kukurydziana), talk, cytrynian trietylu.

Skład otoczki: hydroksypropyloceluloza, hypromeloza, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu, parafina syntetyczna, makrogol 6000, żelaza tlenek czerwony, żelaza tlenek żółty (tylko w tabletkach 20 mg), tytanu dwutlenek.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

• Nie zaleca się stosowania leku Nexium u dzieci młodszych niż 12 lat.
• Jeśli lek Nexium jest stosowany długotrwale, szczególnie ponad rok, lekarz może zalecić dodatkowe kontrole/badania.
• Jeśli lekarz zalecił stosowanie leku Nexium doraźnie, tzn. wtedy, gdy pacjent tego potrzebuje, a objawy zmienią się, należy mu o tym powiedzieć.

Stosowanie leku Nexium
• Lek może być stosowany o każdej porze dnia.
• Lek Nexium może być stosowany z posiłkiem lub na czczo.
• Lek należy połykać w całości i popijać wodą. Tabletek nie należy żuć ani kruszyć, ponieważ otoczka, która chroni granulki leku przed działaniem soku żołądkowego, może zostać uszkodzona. Jest to ważne, aby nie uszkodzić granulek.

Jak postępować w razie trudności z połykaniem
W razie trudności z połykaniem tabletek:
• włożyć tabletkę do szklanki z niegazowaną wodą. Nie należy stosować innych płynów.
• mieszać, aż tabletka rozpuści się (roztwór nie będzie przejrzysty). Roztwór należy wypić od razu lub w ciągu 30 minut od przygotowania. Zawsze, bezpośrednio przed wypiciem roztwór należy zamieszać.
• aby upewnić się, że cały lek został zażyty, należy napełnić szklankę wodą do połowy, zamieszać i wypić płyn. Nierozpuszczone cząstki zawierają lek, nie należy ich żuć ani kruszyć.
• jeśli pacjent nie może samodzielnie połykać, tabletkę można rozpuścić w wodzie i podać strzykawką przez zgłębnik do żołądka.

Jak stosować lek Nexium
• lekarz poinformuje ile tabletek przyjmować i jak długo. Zależy to od choroby pacjenta, jego wieku i czynności watroby.
• poniżej podano zazwyczaj stosowaną dawkę.

Choroba refluksowa przełyku
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
• Jeśli lekarz stwierdził nadżerki w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku, zazwyczaj stosowana dawka leku Nexium to 40 mg. Tabletkę przyjmuje się raz na dobę przez 4 tygodnie. U pacjentów, u których w tym czasie nie doszło do wyleczenia przełyku lub, u których utrzymują się objawy, lekarz może zalecić stosowanie takiej samej dawki przez kolejne 4 tygodnie.
• Gdy doszło do wyleczenia przełyku, lekarz może zalecić stosowanie jednej tabletki 20 mg raz na dobę w celu zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku.
• U pacjentów, u których wykluczono zapalenie błony śluzowej, zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka 20 mg, raz na dobę. Lek przyjmuje się raz na dobę przez 4 tygodnie.
U pacjentów, u których objawy nie ustąpią po 4 tygodniach stosowania leku Nexium, lekarz zweryfikuje diagnozę w celu wykrycia innej, możliwej przyczyny dolegliwości.
Kiedy objawy będą kontrolowane lekarz może zalecić stosowanie leku doraźnie tzn. wtedy, gdy występują objawy, w dawce 20 mg raz na dobę. U pacjentów leczonych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, u których występuje ryzyko wrzodów żołądka i dwunastnicy, nie zaleca się podawania doraźnego w przypadku nawrotu dolegliwości.

Choroba wrzodowa współistniejąca z zakażeniem Helicobacter pylori, w połączeniu z odpowiednim leczeniem przeciwbakteryjnym
• leczenie wrzodów dwunastnicy współistniejących z zakażeniem Helicobacter pylori,
• zapobieganie nawrotom wrzodu trawiennego, u pacjentów z chorobą wrzodową wywołaną zakażeniem Helicobacter pylori.
Dorośli oraz młodzież w wieku 12 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Nexium, to jedna tabletka 20 mg dwa razy na dobę przez tydzień. Lekarz zaleci także stosowanie antybiotyków, np. amoksycyliny lub klarytromycyny.

Leczenie wrzodów żołądka spowodowanych stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych
Dorośli w wieku 18 lat i starsi: zazwyczaj stosowana dawka leku Nexium, to jedna tabletka 20 mg raz na dobę przez 4 do 8 tygodni.

Zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z grupy ryzyka
Dorośli w wieku 18 lat i starsi: zazwyczaj stosowana dawka leku Nexium, to jedna tabletka 20 mg raz na dobę.

Leczenie zwiększenia wydzielania soku żołądkowego spowodowanego przez zmiany w trzustce (zespół Zollingera-Ellisona)
Dorośli w wieku 18 lat i starsi: zazwyczaj stosowana dawka leku Nexium, to jedna tabletka 40 mg dwa razy na dobę.
• Lekarz ustali dawkę i długość leczenia w zależności od objawów. Dawki większe niż 80 mg należy podawać w dawkach podzielonych dwa razy na dobę. Największa dawka to 80 mg dwa razy na dobę.

Przedawkowanie

W przypadku podejrzenia, że zastosowano większą niż zalecana dawkę leku Nexium należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki mogą być zażywane na czczo lub po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku ciąży, zamiaru zajścia w ciążę lub karmienia piersią należy powiedzieć o tym lekarzowi przed zastosowaniem leku Nexium. Lekarz zdecyduje czy pacjentka może przyjmować lek Nexium w tym czasie.

Ulotka Nexium

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Nexium (forum)

Stosujesz Nexium? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Nexium. Podziel się doświadczeniami na forum.