Agrippal

Agrippal to szczepionka przeciw grypie. Szczepionka ta pomaga chronić osoby dorosłe lub dzieci przed zachorowaniem na grypę, co jest szczególnie istotne u osób z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań pogrypowych. Po podaniu szczepionki Agrippal układ immunologiczny (naturalny układ obronny organizmu) pacjenta wytworzy własną ochronę przed chorobą (przeciwciała). Szczepionka nie chroni przed zwykłym przeziębieniem, chociaż niektóre jego objawy są podobne do grypy.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Agrippal jest szczepionką. Szczepionka ta pomaga chronić osoby dorosłe lub dzieci przed zachorowaniem na grypę, co jest szczególnie istotne u osób z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań pogrypowych. Agrippal należy stosować w oparciu o oficjalne zalecenia.

Po podaniu szczepionki Agrippal układ immunologiczny (naturalny układ obronny organizmu) pacjenta wytworzy własną ochronę przed chorobą (przeciwciała). Żaden ze składników szczepionki nie wywołuje grypy.

Grypa jest chorobą, która może się szybko rozprzestrzeniać i jest wywoływana przez różne szczepy wirusa, które mogą zmieniać się co roku. Z tego powodu szczepienie może być konieczne co roku. Największe ryzyko zachorowania na grypę występuje w zimnych miesiącach między październikiem a marcem. W przypadku osób dorosłych i dzieci, które nie zostały zaszczepione jesienią, należy rozważyć zaszczepienie się w okresie aż do wiosny, ponieważ aż do tego czasu istnieje ryzyko zachorowania na grypę. Lekarz zaleci najlepszy czas na szczepienie.

Agrippal chroni osoby dorosłe lub dzieci przed trzema szczepami wirusa zawartymi w szczepionce po upływie około 2 do 3 tygodni od szczepienia.

Czas wylęgania grypy wynosi kilka dni, tak więc w przypadku narażenia na wirus grypy bezpośrednio przed szczepieniem lub po szczepieniu, możliwe jest zachorowanie na grypę.

Szczepionka nie chroni przed zwykłym przeziębieniem, chociaż niektóre jego objawy są podobne do grypy.

Skład

Substancjami czynnymi są:

A/California/7/2009 (H1N1) pdm09 – pochodny, zastosowany szczep (NYMC X-181) 15 µg HA**

A/Victoria/361/2011 (pN2)-pochodny, zastosowany szczep (IVR-165) 15 µg HA**

B/Wisconsin/1/2010-podobny, zastosowany szczep (NYMC BX-39) pochodzący z B/Hubei-Wujiagang/158/2009 15 µg HA**

na dawkę 0,5 ml

* namnażane w zarodkach kurzych pochodzących ze zdrowych stad
** hemaglutynina

Inne składniki leku to:
Sodu chlorek, potasu chlorek, potasu diwodorofosforan, disodu fosforan dwuwodny, magnezu chlorek sześciowodny, wapnia chlorek i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Stosowanie u osób dorosłych
Dorośli otrzymują jedną dawkę 0,5 ml.

Stosowanie u dzieci
Dzieci w wieku 36 miesięcy życia i starsze otrzymują jedną dawkę 0,5 ml.

Dzieci w wieku od ukończenia 6. miesięca życia do ukończenia 35. miesięcy życia mogą otrzymać jedną dawkę 0,25 ml lub jedną dawkę 0,5 ml zgodnie z obowiązującymi oficjalnymi zaleceniami.

Jeśli dziecko nie było uprzednio szczepione przeciw grypie, należy podać drugą dawkę po co najmniej
4 tygodniach.

Sposób i droga(i) podania
Lekarz poda zalecaną dawkę szczepionki jako wstrzyknięcie domięśniowe lub głęboko podskórne.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub najbliższym oddziałem ratunkowym z powodu wystąpienia zwiększonego ryzyka krwawienia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji.

Ciąża i karmienie piersią

Szczepionkę przeciw grypie można podawać kobietom w dowolnym trymestrze ciąży. Więcej jest dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa podawania szczepionki kobietom w drugim i trzecim trymestrze ciąży niż w przypadku kobiet w pierwszym trymestrze; jednakże dane ogólnoświatowe uzyskane ze szczepień nie wskazują na szkodliwe działanie szczepionki na ciążę lub dziecko.

Agrippal można stosować w okresie karmienia piersią.

Ulotka Agrippal

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Agrippal (forum)

Stosujesz Agrippal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Agrippal. Podziel się doświadczeniami na forum.