Iclopid

Iclopid to lek, który hamuje agregację (zlepianie się) płytek krwi. Jest stosowany w profilaktyce udaru mózgu, zawału serca, a także w hemodializie. Lek jest również stosowany do zapobiegania epizodom zakrzepowo-zatorowym u pacjentów po przebytym udarze mózgu i przemijających napadach niedokrwiennych. Iclopid jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Tyklopidyna – substancja czynna leku Iclopid hamuje agregację (zlepianie się) płytek krwi.
Maksymalne działanie występuje po 5 do 8 dni od rozpoczęcia leczenia. Lek powoduje również uwolnienie niektórych czynników płytkowych i wydłużenie czasu krwawienia. Zapobiega w ten sposób tworzeniu się zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.

Wskazania do stosowania
– Zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu u chorych po przebytym epizodzie niedokrwienia naczyń mózgowych (udar niedokrwienny mózgu, przejściowe ataki niedokrwienne (TIA) w wywiadzie).
– Zapobieganie ciężkim incydentom niedokrwienia (szczególnie w obrębie naczyń wieńcowych) u pacjentów z zarostową miażdżycą tętnic kończyn dolnych w fazie chromania przestankowego.
– Zapobieganie wykrzepianiu w przetoce tętniczo-żylnej u pacjentów poddawanych hemodializom.

Ze względu na ryzyko wystąpienia ostrej neutropenii (zmniejszenia liczby krwinek białych obojętnochłonnych) i (lub) agranulocytozy (znaczne zmniejszenie liczby krwinek białych ziarnistych) tyklopidynę należy stosować u tych pacjentów, u których występuje nadwrażliwość lub brak skutecznej reakcji na kwas acetylosalicylowy.

Skład

 Substancją czynną leku jest tyklopidyny chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera 250 mg tyklopidyny chlorowodorku

 Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna (101), powidon (30), krospowidon, kwas cytrynowy jednowodny, magnezu stearynian, kwas stearynowy. Skład otoczki: hypromeloza (E5), hypromeloza (E 15), makrogol (8000), hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek (E171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Zalecana dawka
Zazwyczaj stosowana dawka leku Iclopid to 250 mg (1 tabletka) dwa razy na dobę, podczas posiłków.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Iclopid jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

Przedawkowanie tyklopidyny może wywołać objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego.

Mogą wystąpić również takie objawy, jak krwotok, drgawki, duszność, utrata równowagi, nieprawidłowy chód. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy stosować podczas posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Iclopid nie należy stosować u kobiet w ciąży ani podczas karmienia piersią.

Ulotka Iclopid

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Iclopid (forum)

Stosujesz Iclopid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Iclopid. Podziel się doświadczeniami na forum.