Podmiot odpowiedzialny | Norgine B.V. |
Kod ATC | M03CA01 |
Procedura | CEN |
Substancja | Dantrolen |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Agilus?
Lek Agilus zawiera dantrolen sodowy, który jest bezpośrednio działającym środkiem zwiotczającym mięśnie. Działa poprzez przyłączanie się do receptorów w komórkach mięśniowych, co pomaga mięśniom rozluźnić się w przypadku nadmiernego pobudzenia.
Lek ten, w połączeniu z innymi środkami wspomagającymi, jest stosowany w leczeniu hipertermii złośliwej u dorosłych, dzieci i młodzieży. Hipertermia złośliwa to stan zagrażający życiu, w którym mięśnie szkieletowe są nadmiernie pobudzone i nie mogą się rozluźnić, co prowadzi do gwałtownego wzrostu temperatury ciała i/lub gromadzenia się produktów przemiany materii (kwasica metaboliczna), co może zakłócać funkcjonowanie ważnych narządów.
Jaki jest skład Agilus, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest dantrolen sodowy 3,5-wodny. Każda fiolka zawiera 120 mg tej substancji. Po rozpuszczeniu w 20 ml wody do wstrzykiwań, każdy mililitr roztworu zawiera 5,3 mg dantrolenu sodowego 3,5-wodnego. Pozostałe składniki to hydroksypropylobetadeks (cyklodekstryna) i makrogol (E1521).
Dawkowanie preparatu Agilus – jak stosować ten lek?
Lek ten jest podawany pacjentowi przez wykwalifikowany personel medyczny w formie wstrzyknięcia dożylnego. Dawka leku Agilus zależy od masy ciała pacjenta i jest powtarzana co 10 minut, aż do ustąpienia objawów. Jeśli objawy nie ustąpią, lekarz może zweryfikować diagnozę i rozważyć inne metody leczenia. W przypadku nawrotu objawów, personel medyczny ponownie poda lek Agilus.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Agilus mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak poważne osłabienie mięśni, które może wpływać na oddychanie. Lekarz będzie uważnie monitorował stan pacjenta.
W razie jakichkolwiek dalszych pytań dotyczących stosowania tego leku, należy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Agilus – czy mogę spożywać alkohol?
–
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Agilus w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża Stosowanie leku Agilus u kobiet w ciąży jest zalecane tylko w sytuacjach absolutnie koniecznych. Podanie tego leku może osłabić mięśnie macicy. W przypadku podania leku Agilus podczas cesarskiego cięcia, noworodek może doświadczyć osłabienia mięśni.
Karmienie piersią Podczas przyjmowania leku Agilus oraz przez 60 godzin po ostatniej dawce, nie należy karmić piersią. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poinformować o tym swojego lekarza.
Skutki uboczne Agilus, jakie są działania niepożądane?
Częstość występowania poniższych działań niepożądanych nie jest znana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych).
Poważne działania niepożądane – lekarz natychmiast przerwie podawanie leku Agilus:
- Nagła, ciężka reakcja alergiczna objawiająca się trudnościami w oddychaniu, obrzękiem, zawrotami głowy, szybkim biciem serca, poceniem się i utratą przytomności (reakcja anafilaktyczna).
Inne działania niepożądane: Podczas stosowania substancji czynnej leku Agilus zaobserwowano następujące działania niepożądane:
- Reakcje alergiczne (nadwrażliwość).
- Wysokie stężenie potasu we krwi (hiperkaliemia), które może powodować zmęczenie, osłabienie mięśni, nudności i zaburzenia rytmu serca.
- Zawroty głowy, senność, drgawki, trudności w mówieniu (dyzartria), bóle głowy.
- Zaburzenia widzenia.
- Niewydolność serca, spowolnienie akcji serca (bradykardia), szybkie bicie serca (tachykardia).
- Zapalenie żyły prowadzące do powstania zakrzepu krwi i zablokowania przepływu (zakrzepowe zapalenie żył).
- Trudności w oddychaniu (niewydolność oddechowa), zbyt powolny i płytki oddech (depresja oddechowa).
- Bóle brzucha, nudności (mdłości), wymioty, krwawienie w jelitach i żołądku z towarzyszącą obecnością krwi w stolcu lub wymiocinach (krwotok z przewodu pokarmowego), biegunka, trudności w połykaniu (dysfagia).
- Zażółcenie oczu i skóry (żółtaczka),* zapalenie wątroby,* niewydolność wątroby, która może prowadzić do zgonu,* zmiany w wynikach badań laboratoryjnych krwi oceniających czynność wątroby, choroba wątroby o nieznanej przyczynie lub w wyniku reakcji alergicznej.
- Swędząca wysypka (pokrzywka), zaczerwienienie skóry (rumień), nadmierna potliwość.
- Osłabienie mięśni, zmęczenie mięśni.
- Obecność kryształów w moczu (krystaluria).
- Słabe skurcze podczas porodu (hipotonia macicy).
- Uczucie zmęczenia (wyczerpania), ogólne osłabienie (astenia), reakcje w miejscu wstrzyknięcia.
Wymienione działania niepożądane obserwowano w sytuacjach, gdy dantrolen był stosowany doustnie przez długi czas.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Agilus, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Norgine B.V.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Agilus z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, a także o tych stosowanych w przeszłości oraz planowanych do przyjmowania.
Następujące leki mogą wpływać na działanie leku Agilus lub odwrotnie:
- Blokery kanałów wapniowych, takie jak werapamil czy diltiazem, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i dławicy piersiowej, mogą prowadzić do niewydolności serca, gdy są podawane jednocześnie z lekiem Agilus (patrz ostrzeżenia i środki ostrożności).
- Leki zwiotczające mięśnie, takie jak wekuronium, mogą zwiększać działanie zwiotczające mięśnie leku Agilus, jeśli są stosowane równocześnie.
Ulotka Agilus – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Agilus przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Agilus dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Agilus m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Agilus dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Agilus w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Agilus - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Agilus? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.