Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | GlaxoSmithKline (Ireland) Limited |
Kod ATC | L01XK02 |
Procedura | CEN |
Substancja | Niraparyb |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zejula?
Zejula zawiera substancję czynną o nazwie niraparyb. Niraparyb to lek przeciwnowotworowy należący do grupy określanej jako inhibitory PARP. Inhibitory PARP blokują enzym nazywany polimerazą poli(adenozynodisfosforybozy) (PARP). PARP ułatwia naprawę uszkodzonego DNA w komórkach, dlatego zablokowanie działania tego enzymu utrudnia naprawę DNA w komórkach nowotworu. Powoduje to śmierć komórek nowotworu i w ten sposób ułatwia jego leczenie.
Lek Zejula stosuje się u dorosłych kobiet w leczeniu raka jajnika, jajowodu (część układu rozrodczego kobiety łącząca jajniki i macicę) lub otrzewnej (błona wyściełająca jamę brzuszną). Lek podaje się kobietom po skutecznej chemioterapii z wykorzystaniem produktów platyny.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Zejula, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Zejula – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zejula – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Zejula w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Prowadzenie pojazdów
- 7 Ulotka Zejula – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 8 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Zejula, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest niraparyb. Jedna kapsułka twarda zawiera jednowodny tozylan niraparybu w ilości równoważnej 100 mg niraparybu.
Pozostałe składniki:
Zawartość kapsułki: laktoza jednowodna, magnezu stearynian
Otoczka kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna, błękit brylantowy FCF (E 133), erytrozyna (E 127), tartrazyna (E 102)
Tusz nadruku: szelak (E 904), glikol propylenowy (E 1520), wodorotlenek potasu (E 525), czarny tlenek żelaza (E 172), wodorotlenek sodu (E 524), powidon (E 1201).
Dawkowanie preparatu Zejula – jak stosować ten lek?
Zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 3 kapsułki raz na dobę (całkowita dawka dobowa 300 mg). Lek można przyjmować na czczo lub podczas posiłków. Lek Zejula należy przyjmować w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia. Przyjmowanie leku przed snem może złagodzić uczucie nudności.
Należy połykać kapsułki w całości, popijając wodą. Nie rozgryzać ani nie kruszyć kapsułek.
Lekarz może zalecić mniejszą dawkę, jeśli wystąpią działania niepożądane (np. nudności, zmęczenie, zaburzenia krwawienia/siniaki, niedokrwistość).
Lekarz będzie regularnie kontrolować stan pacjentki. Lek Zejula będzie stosowany, jeśli leczenie będzie korzystne dla pacjentki i nie wystąpią nieakceptowalne działania niepożądane.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjentka zażyje dawkę większą niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zejula – czy mogę spożywać alkohol?
Lek można przyjmować na czczo lub podczas posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Zejula w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Nie należy przyjmować leku Zejula podczas ciąży, ponieważ może to być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Pacjentki, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku Zejula i przez 1 miesiąc od zażycia ostatniej dawki. Przed leczeniem lekarz poprosi o poddanie się testowi ciążowemu, aby potwierdzić, że pacjentka nie jest w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Zejula, powinna o tym natychmiast poinformować lekarza.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek Zejula przenika do mleka ludzkiego. Dlatego podczas leczenia nie należy karmić piersią. Jeśli pacjentka karmi piersią, musi przerwać karmienie przed rozpoczęciem przyjmowania leku Zejula. Karmienie piersią można wznowić nie wcześniej niż po 1 miesiącu po przyjęciu ostatniej dawki leku. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Prowadzenie pojazdów
Podczas przyjmowania leku Zejula może występować osłabienie, zmęczenie lub zawroty głowy.
Z tego powodu lek Zejula może utrudniać prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ulotka Zejula – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Zejula dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Zejula dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chcę podzielić się moim sześciomiesięcznym doświadczeniem ze stosowaniem leku Zejula. Podczas terapii zaobserwowałam charakterystyczny wzorzec w wynikach morfologii – po wykorzystaniu jednego opakowania następuje przejściowy spadek poziomu płytek krwi i hemoglobiny. Na szczęście parametry te samoistnie wracają do normy w ciągu jednego do dwóch tygodni. Co bardzo pozytywne, poza tymi okresowymi wahaniami w morfologii, nie doświadczam żadnych innych skutków ubocznych. Moje samopoczucie jest bardzo dobre, a pozostałe wyniki badań, w tym szczególnie ważne markery nowotworowe, utrzymują się na prawidłowym poziomie. Ogólnie jestem bardzo zadowolona z efektów terapii tym lekiem.