Zavesca

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyJanssen-Cilag International N.V.
Kod ATCA16AX06
ProceduraCEN
SubstancjaMiglustat

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zavesca?

Lek Zavesca zawiera substancję czynną zwaną miglustatem, który należy do grupy leków wpływających na procesy metaboliczne. Stosuje się go w leczeniu dwóch chorób:
• Lek Zavesca jest stosowany w leczeniu choroby Gauchera typu I o przebiegu łagodnym i umiarkowanym u dorosłych.

U osób z chorobą Gauchera typu I, substancja zwana glukozyloceramidem nie jest usuwana z organizmu, ale zaczyna się odkładać w pewnych komórkach układu immunologicznego. Prowadzi to do powiększenia wątroby i śledziony, zmian we krwi oraz choroby kości.

Zwykle stosowanym leczeniem w chorobie Gauchera typu I jest enzymatyczna terapia zastępcza. Lek Zavesca stosuje się jedynie u pacjentów, u których leczenie za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej nie jest możliwe.

• Lek Zavesca jest również stosowany w leczeniu postępujących objawów neurologicznych w chorobie Niemanna-Picka typu C u dorosłych i u dzieci.

U osób z chorobą Niemanna-Picka typu C tłuszcze, takie jak glikosfingolipidy, odkładają się w komórkach mózgu. Może to spowodować zaburzenia funkcji neurologicznych, takich jak powolny ruch gałki ocznej, równowaga, połykanie, pamięć oraz prowadzić do napadów drgawkowych.

Działanie leku Zavesca polega na blokowaniu enzymu zwanego „syntazą glukozyloceramidu”, który jest odpowiedzialny za pierwszą fazę syntezy większości glikosfingolipidów.

Reklama

Jaki jest skład Zavesca, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest miglustat 100 mg.

Pozostałe składniki leku to:
Karboksymetyloskrobia sodowa,
Powidon (K30),
Magnezu stearynian.
Żelatyna,
Woda,
Tytanu dwutlenek (E171).
Żelaza tlenek czarny (E 172)
Szelak.

Dawkowanie preparatu Zavesca – jak stosować ten lek?

• W chorobie Gauchera typu I: Zwykle stosowaną dawką dla dorosłych jest jedna kapsułka (100 mg) podawana trzy razy na dobę (rano, po południu i wieczorem). To oznacza, że maksymalna dawka dobowa to trzy kapsułki (300 mg).
• W chorobie Niemanna-Picka typu C: Zwykle stosowaną dawką dla dorosłych i młodzieży (w wieku powyżej 12 lat) są dwie kapsułki (200 mg) trzy razy na dobę (rano, po południu i wieczorem). To oznacza, że maksymalna dawka dobowa to sześć kapsułek (600 mg).

U dzieci w wieku poniżej 12 lat z chorobą Niemanna-Picka typu C, lekarz dostosuje dawkę leku.

Jeśli u pacjenta występują problemy z nerkami, może on otrzymać mniejszą dawkę początkową. Lekarz może zmniejszyć dawkę, np. do jednej kapsułki (100 mg) raz lub dwa razy na dobę, jeśli występuje biegunka w czasie przyjmowania leku Zavesca (patrz punkt 4). Lekarz poinformuje pacjenta o czasie trwania leczenia.

Aby wyjąć kapsułkę:
1. Odłamać na perforacji.
2. Zerwać papier w miejscu oznaczonym strzałkami.
3. Wypchnąć produkt przez folię.

Lek Zavesca można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Kapsułkę należy połykać w całości, popijając szklanką wodą.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej liczby kapsułek niż zalecana należy natychmiast powiadomić lekarza.

Lek Zavesca stosowano w badaniach klinicznych w dawkach dziesięciokrotnie większych niż dawki zalecane: powodowało to zmniejszenie liczby białych krwinek oraz inne działania niepożądane podobne do opisanych w punkcie 4 .

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zavesca – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Zavesca można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zavesca w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka nie powinna przyjmować leku Zavesca, jeśli jest w ciąży lub planuje ciążę. Więcej informacji można uzyskać od lekarza. W czasie przyjmowania leku Zavesca należy stosować skuteczną antykoncepcję. W czasie przyjmowania leku Zavesca nie karmić piersią.

Mężczyźni powinni stosować skuteczną antykoncepcję w czasie zażywania leku Zavesca i przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia.

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Zavesca – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Zavesca dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Zavesca dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

5.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
100%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Zavesca”

  1. ★★★★★

    Z perspektywy matki osoby chorej na padaczkę chciałabym podzielić się doświadczeniem ze stosowania leku Zavesca. Mój syn przyjmował preparat przez trzy lata w schemacie trzech kapsułek dziennie. Rezultaty terapii były niezwykle obiecujące – nastąpiło całkowite ustąpienie napadów padaczkowych, a także wyraźna poprawa zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym.

    Niestety, od pięciu lat byliśmy zmuszeni przerwać leczenie ze względów finansowych – koszt terapii znacząco przekracza nasze możliwości. W konsekwencji obserwujemy stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia syna. Warto zaznaczyć, że wcześniejsze leczenie odbywało się w ramach programu lekowego w Niemczech.

    Z ogromnym żalem przyjmuję fakt, że Agencja Oceny Technologii Medycznych nie rekomenduje stosowania Zaveski w Polsce, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej lek jest standardowo stosowany w terapii. Zastanawiam się, czym spowodowana jest ta rozbieżność w ocenie skuteczności leku między Polską a innymi krajami UE? Jak to możliwe, że ten sam lek jest uznawany za skuteczny w innych krajach europejskich, a w Polsce wciąż pozostaje niedostępny w ramach refundacji?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz