Podmiot odpowiedzialny | Astellas Pharma Europe B.V. |
Kod ATC | L01FX |
Procedura | CEN |
Substancja | Zolbetuksymab |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vyloy?
Lek Vyloy zawiera aktywny składnik o nazwie zolbetuksymab, który jest przeciwciałem monoklonalnym. Rozpoznaje ono określone komórki nowotworowe i wiąże się z nimi, co prowadzi do ich zniszczenia przez układ odpornościowy.
Ten lek jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z rakiem żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego, czyli miejsca, gdzie przełyk łączy się z żołądkiem. Jest przeznaczony dla pacjentów, u których testy wykazały obecność białka Claudin18.2 (CLDN18.2) w komórkach nowotworowych oraz brak lub niską obecność białka HER2.
Vyloy jest podawany pacjentom, u których rak żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego nie może być usunięty chirurgicznie lub którzy mają przerzuty do innych części ciała. Lek ten jest stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi zawierającymi pochodne fluoropirymidyny i/lub platyny. Ważne jest, aby zapoznać się z ulotkami dołączonymi do tych leków i w razie pytań skonsultować się z lekarzem.
Jaki jest skład Vyloy, jakie substancje zawiera?
Aktywnym składnikiem tego leku jest zolbetuksymab. Każda fiolka proszku, przeznaczona do przygotowania koncentratu roztworu do infuzji, zawiera 100 mg zolbetuksymabu. Po rozpuszczeniu, każdy mililitr roztworu zawiera 20 mg zolbetuksymabu.
Dodatkowe składniki to arginina, kwas fosforowy (E 338), sacharoza oraz polisorbat 80 (E 433).
Dawkowanie preparatu Vyloy – jak stosować ten lek?
Lek Vyloy będzie podawany w szpitalu lub przychodni pod nadzorem onkologa. Lek ten będzie aplikowany w formie dożylnego wlewu (kroplówki), który potrwa co najmniej dwie godziny.
Dawkowanie leku Vyloy: Lekarz ustali odpowiednią dawkę tego leku. Zazwyczaj będzie on podawany co 2 lub 3 tygodnie, w zależności od innych stosowanych leków przeciwnowotworowych. Lekarz zdecyduje również, ile razy należy podać lek Vyloy.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przedawkowania pacjent powinien być ściśle monitorowany pod kątem działań niepożądanych, a w razie potrzeby należy rozważyć leczenie objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vyloy – czy mogę spożywać alkohol?
–
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Vyloy w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża: Leku Vyloy nie powinno się stosować w czasie ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Nie ma pewności, czy lek ten może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ciążę lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.
Karmienie piersią: Podczas stosowania leku Vyloy nie zaleca się karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki. Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli karmi piersią lub planuje to robić.
Skutki uboczne Vyloy, jakie są działania niepożądane?
Niektóre możliwe działania niepożądane mogą być poważne:
- Reakcje nadwrażliwości (alergiczne), w tym nadwrażliwość i reakcje anafilaktyczne – częste (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 osób). W przypadku wystąpienia objawów takich jak swędząca, obrzęknięta i zaczerwieniona skóra (pokrzywka), nieustający kaszel, problemy z oddychaniem (świszczący oddech, ucisk w gardle, zmiana barwy głosu), należy natychmiast powiadomić lekarza lub uzyskać pomoc medyczną.
- Reakcje związane z wlewem – częste (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób). Objawy mogą obejmować nudności, wymioty, ból żołądka, nadmierne wydzielanie śliny, gorączkę, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, dreszcze, ból pleców, kaszel lub wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie). W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- Nudności i wymioty – bardzo częste (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób). Jeśli te objawy nie ustępują lub nasilają się, należy poinformować lekarza.
Inne możliwe działania niepożądane:
Jeśli te działania niepożądane nasilą się, należy powiadomić lekarza.
- Bardzo częste (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
- Zmniejszony apetyt
- Mała liczba białych krwinek
- Niskie stężenie albuminy we krwi (hipoalbuminemia)
- Obrzęk podudzi lub dłoni (obrzęk obwodowy)
- Spadek masy ciała
- Gorączka
- Częste (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób):
- Niestrawność (dyspepsja)
- Nadmierne wydzielanie śliny
- Podwyższone ciśnienie krwi (nadciśnienie)
- Dreszcze
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Vyloy, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Astellas Pharma Europe B.V.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Vyloy z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym lekach bez recepty.
Ulotka Vyloy – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Vyloy przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Vyloy - 100 mg, Proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji (Zolbetuximab) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Vyloy m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Vyloy - 100 mg, Proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji (Zolbetuximab) |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Vyloy w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Vyloy - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Vyloy? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.