Theralugand

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyEckert & Ziegler Radiopharma GmbH
Kod ATCV10X
ProceduraCEN
SubstancjaLutetu (177Lu) chlorek

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Theralugand?

Theralugand to prekursor radiofarmaceutyku zawierający lutetu chlorek (177Lu). Jest to specjalistyczny lek stosowany w medycynie nuklearnej, który przed podaniem pacjentowi musi zostać połączony z odpowiednim lekiem nośnikowym. Proces ten nazywany jest radioznakowaniem. Substancja czynna – lutet (177Lu) – emituje promieniowanie beta minus, które wykorzystywane jest w celach terapeutycznych.

Po połączeniu z lekiem nośnikowym, Theralugand umożliwia precyzyjne dostarczenie promieniowania do określonych komórek w organizmie. Leki nośnikowe są specjalnie zaprojektowane do rozpoznawania konkretnych typów komórek, dzięki czemu radioznakowany lek może dotrzeć dokładnie tam, gdzie jest potrzebny – czy to w celu leczenia choroby, czy uzyskania obrazów diagnostycznych. Stosowanie preparatu zawsze odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty medycyny nuklearnej, który dokładnie ocenia stosunek korzyści do ryzyka związanego z ekspozycją na promieniowanie.

Reklama

Jaki jest skład Theralugand, jakie substancje zawiera?

Theralugand zawiera substancję czynną lutetu chlorek (177Lu) w stężeniu 40 GBq/ml (gigabekereli na mililitr) w czasie aktywności referencyjnej. Odpowiada to maksymalnie 10 mikrogramom lutetu (177Lu) w postaci chlorku. Oprócz substancji czynnej, preparat zawiera jako pozostały składnik kwas solny rozcieńczony.

Lek ma postać przejrzystego, bezbarwnego roztworu i jest dostępny w szklanych fiolkach o pojemności 3 ml lub 10 ml. Jedna fiolka zawiera od 0,1 do 5 ml roztworu, co odpowiada aktywności od 4 do 200 GBq.

Dawkowanie preparatu Theralugand – jak stosować ten lek?

Theralugand jest lekiem specjalistycznym, który może być stosowany wyłącznie w warunkach kontrolowanych, przez wykwalifikowany personel medyczny z odpowiednim przeszkoleniem w zakresie bezpiecznego stosowania radiofarmaceutyków. O odpowiedniej dawce decyduje lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący zabieg, dobierając ją indywidualnie dla każdego pacjenta.

Ważne aspekty dotyczące stosowania:

  • Lek musi zostać najpierw połączony z odpowiednim lekiem nośnikowym
  • Sposób podania zależy od rodzaju zastosowanego leku nośnikowego
  • Preparat jest podawany w warunkach ścisłej kontroli medycznej
  • W trakcie leczenia pacjent jest regularnie monitorowany poprzez badania krwi
Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Theralugand jest podawany przez wykwalifikowany personel medyczny w ściśle kontrolowanych warunkach, co minimalizuje ryzyko przedawkowania. Jednak w przypadku otrzymania większej dawki niż zalecana, pacjent zostanie objęty odpowiednim leczeniem zgodnie z potrzebą. Wszelkie decyzje dotyczące postępowania w takiej sytuacji podejmuje lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący zabieg.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Theralugand – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących diety czy spożywania alkoholu podczas stosowania leku Theralugand. Jednak ze względu na specyfikę leczenia i jego cel, należy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza medycyny nuklearnej dotyczących trybu życia i zachowania w okresie terapii. Lekarz prowadzący udzieli szczegółowych informacji dostosowanych do indywidualnej sytuacji pacjenta.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Theralugand w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie Theralugand jest przeciwwskazane w okresie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny poinformować lekarza o możliwości zajścia w ciążę lub opóźnieniu miesiączki przed rozpoczęciem leczenia.

W przypadku karmienia piersią:

  • Konieczne jest przerwanie karmienia piersią na czas leczenia
  • O możliwości ponownego rozpoczęcia karmienia piersią decyduje lekarz medycyny nuklearnej
  • Należy dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących czasu, po którym można wznowić karmienie

Skutki uboczne Theralugand, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku Theralugand mogą wystąpić różne działania niepożądane. Do najczęściej obserwowanych należą:

  • Bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 osób):
    • Zmniejszenie liczby czerwonych krwinek (niedokrwistość)
    • Zmniejszenie liczby białych krwinek (leukopenia)
    • Zmniejszenie liczby limfocytów (limfopenia)
    • Zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość)
    • Nudności i wymioty
    • Przejściowe wypadanie włosów
  • Często (występujące u mniej niż 1 na 10 osób):
    • Zespół mielodysplastyczny (zaburzenia produkcji komórek krwi w szpiku kostnym)
    • Zmniejszenie liczby neutrofilów (neutropenia)

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Eckert & Ziegler Radiopharma GmbH. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Theralugand z innymi lekami

Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji chlorku lutetu (177Lu) z innymi lekami. Jednak ze względów bezpieczeństwa należy poinformować lekarza medycyny nuklearnej o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, a także o lekach planowanych do zastosowania, ponieważ mogą one wpływać na przebieg badania lub leczenia.

Ulotka Theralugand – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Theralugand - 40 GBq/ml, Prekursor radiofarmaceutyku, roztwór (Lutetium (177Lu) Chloride)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Theralugand - 40 GBq/ml, Prekursor radiofarmaceutyku, roztwór (Lutetium (177Lu) Chloride)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz